Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Obnovené trhy, ovšem s podmínkami. Farmáři se chystají na další sezonu

  13:56
Od pondělí 12. dubna se budou opět konat tradiční farmářské trhy. Tak jako loni bude konání farmářských trhů opět omezené podmínkami a hygienickými opatřeními. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka mezi stánky musí být alespoň dvoumetrové odstupy a na ploše tržiště platí limit patnácti metrů čtverečních plochy na jednu osobu.

Farmářské trhy na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad (22. dubna 2020) | foto:  Michal Šula, MAFRA

A tím výčet restrikcí nekončí. Prodejci nesmí nabízet občerstvení k přímé konzumaci a na tržištích budou chybět také místa k sezení. U jednotlivých prodejních míst musí být umístěny nádoby s dezinfekčními prostředky.

Podmínky jsou nicméně téměř stejné jako v roce 2020. Podle předsedy Asociace farmářských tržišť ČR (AFTČR) Jiřího Sedláčka je situace pro prodejce opět komplikovaná.

„Tržiště není uzavřený prostor a pro nás velmi obtížné regulovat počet zákazníků jednoho na patnáct metrů čtverečních. V otevřených prostorách je to téměř nemožné. Budeme mít posílené hlídací služby, které na opatření budou dozírat a budeme zřejmě muset něco zapáskovat,“ říká pro portál iDNES.cz Sedláček.  

Farmářské trhy konané v loňském roce

Vzhledem k tomu, že i rozestupy mezi stánky jsou větší než obvykle, budou muset provozovatelé farmáře vybírat.

„Přednost dostanou prvovýrobci, farmáři, kteří produkují například maso, mléko, sýry, zeleninu, ovoce. Rukodělní výrobci a provozovatelé rychlého občerstvení nebudou mít prostor k prodeji zatím k dispozici,“ doplňuje Sedláček. 

Vzhledem ke zdlouhavému vyřízení potřebných povolení u jednotlivých městských částí provozovatelé ani neuvažují o navýšení frekvenčních tržních dnů. 

Omezení farmářských trhů

Ve středu 28. října 2020 vláda výrazně omezila fungování farmářských trhů. Prodávat se mohly jen produkty domácí výroby - ovoce, zelenina, mléko, maso, vejce, pekařské nebo cukrářské výrobků.
Úplný zákaz prodeje na farmářských trzích a ve stáncích platí od 15. února 2021 a končí o půlnoci 11. dubna 2021.

Zdroj: Asociace farmářských tržišť ČR (AFTČR)

Na druhou stranu předseda Asociace farmářských tržišť také předeslal, že neplánují zvyšovat nájemné. „Ceny jsou nastavené podle místa konání, plochy ale také sortimentu, který prodejce prodává. Zohledňujeme sortiment a s ním spojenou marži, kterou farmář utrží. Zelináři mají obvykle nižší nájmy než například řezníci, kteří výběrová masa prodávají s mnohem větším výdělkem,“ doplňuje.

Nekonečné čekání i likvidace přebytků

Všichni farmáři, které redakce oslovila, potvrdili, že zákaz konání farmářských trhů jim způsobil velké komplikace. Přebytky zboží, které  rychle podléhá času, neměli komu prodávat a museli je likvidovat. Trhovci tak souhlasně potvrzují, že ekonomické a finanční ztráty jsou obrovské. 

„Na podzim jsme počítali s prodejem. Nasázeli jsme a vypěstovali plodiny, které jsem pak museli zlikvidovat. Platili jsme zaměstnance a nakonec jsme téměř nic neutržili. I když jsme nabízeli našim zákazníkům balíčky, tak nás takové drobné prodeje moc nezachránily,“ říká Radka Šťastná z farmy Štastné saláty. 

„Je velmi organizačně náročné zajistit výrobu a navíc teď máme také personální krizi. Vždycky, když jsem měla přebytky z výroby, tak jsem je prodala na trzích, třeba se slevou. Ale teď když mi něco zbude, musím to zlikvidovat, což mi přijde obrovská škoda. Je hrozně těžké plánovat výrobu, tak abych neměla tolik přebytků, takže se paradoxně pak stává, že některé produkty chybí. Takže plánování je teď opravdu složité,“ uvádí zase Jana Laušmanová z Farmy Držovice.

Pavel Bokvaj, který provozuje e-shop Cejlonské koření, se trhů účastní pravidelně a dodává: „Tak dlouhá absence farmářských trhů je pro nás velký finanční výpadek. Jakmile se opět trhy zprovozní, budeme se opět účastnit všech pražských farmářských akcí.“

Osekané trhy bez ochutnávek

Provozovatelé i prodejci uvedli, že hygienická opatření budou dodržovat. Někteří své stánky přestaví tak, aby se nejvíce zamezilo přímému kontaktu se zákazníky.

„Chystáme se vylepšit stánek tak, aby naše produkty opravdu nepřišly do přímého kontaktu se zákazníkem. Tak jako vloni nebudeme mít opět ochutnávky našich produktů,“ doplňuje farmářka Laušmanová.

Pěstitelka z farmy Šťastné saláty hygienické podmínky zaregistrovala. „Trošku mi to připadá, že se vlk nažral a koza zůstala celá. V obchodních centrech se srocují lidé a nikomu to nevadí a venkovní tržiště jsou problém. To je trochu úsměvné,“ dodává.

Otevřou se obchody s dětským oblečením, obuví i farmářské trhy

O davech v obchodních centrech a řetězcích se zmiňuje také Jiří Sedláček. „Jsme rádi, že nám konečně dovolili pořádat farmářské trhy, protože to bylo za pět minut dvanáct, možná pět minut po. Někteří farmáři jsou ekonomickým výpadkem tak raněni, že to někdo třeba i zabalí. Zatím takové informace nemáme, ale přihlášky a obnovu trhů jsme spustili v těchto dnech,“ říká Sedláček.

Ovšem na druhou stranu předseda připouští, že jsou zklamáni svazujícími podmínkami. „Za celou dobu nás nikdo nevyslyšel a navíc nám nikdo nepředložil odborné vysvětlení v čem jsou venkovní trhy nebezpečné. Srocující se lidé jsou úplně všude. Nejen v obchodních domech či řetězcích,“ dodává závěrem předseda Asociace farmářských tržišť ČR Sedláček.

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Brexit skončil fiaskem. Británie válčí se zaseklým vývozem a odlivem kapitálu

I více než 100 dní poté, co Velká Británie definitivně opustila Evropskou unii, tamní firmy stále bojují s novými...

Směna na 16 hodin? Nesmysl, který nikdo nechce, zní ze svazů zaměstnavatelů

Maximální délka pracovní směny by se v určitých případech mohla prodloužit ze současných 12 hodin na 16. Pro mimořádné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko ekonomickou úrovní překonává Španělsko a blíží se Itálii

Ekonomická úroveň Česka příští rok stoupne na 88 procent průměru 19 zemí eurozóny. Česko se tak přibližuje Itálii, mělo...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem jsou Rusové, říká průzkum

V Česku je aktuálně zaregistrováno 13 337 subjektů, které mají ruského vlastníka. Rusové jsou tak nejčastějšími...

ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Temelín. Rozhodnutí učiní do konce roku

Energetická společnost ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín na dalších zhruba deset let. Jasno...

Předmýváním nádobí vyplýtváme ročně tři miliardy litrů vody, zjistil průzkum

České domácnosti vyplýtvají předmýváním nádobí před jeho vložením do myčky přes tři miliardy litrů vody ročně. Odpovídá...

Šťastní nejsme, ale je to posun, vyhlížejí obchodníci květnové otevření

Výhled na kompletní otevření maloobchodu k 3. květnu, které naznačil vicepremiér Karel Havlíček, vnímají obchodníci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...