EXPO 2025 se chce stát místem, kde se budou sbíhat a sdílet světové znalosti, které pomohou řešit globální problémy. | foto: MZV ČR / MFA CZ

Česko se chystá na Expo 2025 v Japonsku, pochlubí se robotikou i udržitelností

  • 6
Všeobecné světové výstavy EXPO nabízejí vždy jednou za pět let unikátní příležitost představit celému světu to nejlepší z průmyslu a kultury různých koutů světa. Bude tomu tak i za tři roky, kdy se v japonské Ósace uskuteční EXPO 2025. Česko na něm plánuje inovativní formou prezentovat to nejlepší z českého talentu a kreativity, robotiky, ale i gamingu, udržitelnosti či nanotechnologii.

„Naše účast na výstavě bude mít zásadní dopad do vztahu s Japonskem. Pro Japonsko je organizování výstavy velkou prioritou a mohu potvrdit, že při mých jednáních s japonskými protějšky je vždy velké téma,“ řekl na setkání s novináři ministr zahraničí Jan Lipavský.

EXPO 2025 se chce stát místem, kde se budou sbíhat a sdílet světové znalosti, které pomohou řešit globální problémy. EXPO 2025 se uskuteční na uměle vytvořeném ostrově Jumešima, a to od 13. dubna do 13. října 2025.

EXPO se do Ósaky tak vrací po dlouhých 55 letech. Účast Československa na EXPO 1970 v Ósace, která byla založena na tvorbě básníků Jana Skácela a Jiřího Koláře a vynikala alegorickým pojetím, zaznamenala fenomenální úspěch. Československý pavilon architekta Viktora Rudiše tehdy navštívilo téměř 11 milionů návštěvníků, kteří mohli v jinotajích autorů nalézt jak odkazy na Pražské jaro, tak na jeho násilné potlačení v srpnu 1968.

Japonské EXPO v roce 1970 představilo světu celou řadu revolučních inovací, mezi nimi například použití mobilních telefonů, filmovou novinku IMAX, technologii magnetické levitace a její využití v železniční dopravě či automatický dopravníkový pás na sushi.

Expo 2025

Česko se tak bude snažit navázat na předchozí úspěšnou expozici. Podle manažera Ondřeje Sošky, který se středečním rozhodnutím vlády stal generálním komisařem ČR na výstavě Expo 2025 a zároveň zpracoval koncept české účasti, uvedl, že pavilon bude kombinovat kulturu, umění, vědu i byznys. Společným jmenovatelem je podle komisaře talent a kreativita, což bude koncepčně zapadat do ústředního motta celosvětové výstavy. „Máme jedinečnou příležitost představit v Japonsku své technologie, myšlenky a postupy v nichž patříme mezi světovou špičku, ale načerpat i inspiraci,“ doplnil.

Kombinací vědy, kultury a byznysu by Ondřej Soška rád vytvořil sebevědomou prezentaci Česka, která uspěje i v mezinárodní konkurenci. Expa 2025 v Japonsku se bude účastnit na 150 zemí a očekává se třicetimilionová návštěvnost, z toho většina návštěvníků budou Japonci a lidé z regionu a nejbližších zemí.

Česká účast na Expu 2025 bude hrazena z českého státního rozpočtu za roky 2022 – 2026, v sumě by mělo putovat 290 milionu korun, které jsou rozdělené na čtyři roky, ve kterých je vše postupně financováno.

„Zároveň počítáme, že se nám podaří získat alespoň dalších 200 milionů korun od spolupracujících institucí a firem. Takže v celkové sumě by mohlo jít až 500 milionů korun,“ řekl Jan Lipavský.

Organizátoři Všeobecné světové výstavy EXPO 2025 v Japonsku, která se odehraje pod heslem „Navrhujeme společnost budoucnosti pro naše životy“ (Designing Future Societies for Our Lives) vyhověli žádosti České republiky a přidělili jí vybraný pozemek.

„Pozemek se nachází na mořském břehu, hned vedle promenády, mezi japonským a centrálním pavilonem. To znamená, že většina návštěvníků projde právě kolem českého stánku,“ řekl zvláštní zmocněnec pro účast ČR na světových výstavách Karel Smékal a dodal, že by český dům měl mít maximální rozlohu 697 metrů čtverečních a bude stát na pozemku o rozloze 996,23 metrů čtverečních.