Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. října 2022 Justýna

Senát chce zastavení marných exekucí dřív než za 7 let. Vrací zákon poslancům

  15:50aktualizováno  17:22
Senát ve čtvrtek odhlasoval vrácení novely o exekucích Poslanecké sněmovně. Vášnivě diskutovaný princip teritoriality však stejně jako dolní komora nepodpořil. Místo toho například navrhuje, aby se dlouhodobé bezvýsledné exekuce začaly zastavovat již v roce 2023. Senátoři se navíc shodli na tom, že by dlužník měl nejdřív splácet jistinu a teprve potom úrok.
Senát ČR

Senát ČR | foto: František VlčekMAFRA

Nyní bude záležet na Poslanecké sněmovně, zdali senátorské závěry přijme nebo je odmítne. 

Novela exekučního řádu má mimo jiné zavést šestiletou lhůtu, po jejímž uplynutí by exekutor za určitých okolností zastavil bezvýslednou exekuci. Poslanecká sněmovna před pár týdny schválila návrh, podle kterého by se bezvýsledné exekuce začaly zastavovat až v roce 2028. 

Avšak senátoři chtějí tento termín posunout blíž přítomnosti. Horní komora ve čtvrtek novelu zákona vrátila s tím, že by se nynější šestileté a delší exekuce mohly zastavovat už v roce 2023, tedy rok po účinnosti novely. V tomto časovém úseku by se podle senátora Tomáše Goláně (za ODS) mohli věřitelé a exekutoři dohodnout na dalším postupu. 

Za co nejrychlejší zastavování už dříve zahájených dlouhodobě marných exekucí se přimlouval Marek Hilšer z klubu Starostů. „Frustrace lidí v exekucích ohrožuje systém a demokracii jako takovou,“ míní.

Nejdřív jistina, pak úroky

Další návrh Senátu se týká pořadí, v němž dlužník splácí úroky a jistinu. Podle senátorů by se z vymožených peněz měla nejdřív splácet kromě nákladů soudu a nákladů exekuce také jistina dluhu a teprve potom úrok. Následně by se splácely úroky z prodlení a na konci i náklady věřitele. Ze sněmovní verze předlohy tato změna pořadí splácení dluhu údajně legislativním omylem vypadla.

Změny exekucí pomohou statisícům, Senát by je měl schválit, říká Hůle

Horní komora se dále postavila proti tomu, aby věřitelé museli skládat zálohu na počátku exekuce. Měla by být podle Senátu podmínkou až pro prodloužení exekuce, byť s některými výjimkami. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvedla, že částku stanoví ministerská vyhláška a bude činit nejvýše 500 korun.

Senát upravil také omezení vymáhání dluhu prodejem movitých věcí. Mělo by se týkat jen fyzických, nikoli i právnických osob. Zpeněženy by mohly být luxusní věci, například šperky nebo sbírky obrazů. Podle sněmovní verze by dlužník mohl odvrátit prodej movitých věcí v případě, že by nad rámec zákonných srážek z příjmů dobrovolně hradil aspoň 1 500 korun. 

Doručování písemností týkajících se exekucí by mělo být podle senátních úprav možné i elektronicky prostřednictvím centrální úřední desky.

Vášnivě diskutovaná teritorialita neprošla

Mezi experty a zákonodárci se v posledních dnech hojně diskutovalo o tom, zdali senátoři navzdory rozhodnutí Poslanecké sněmovny podpoří takzvanou teritorialitu, respektive místní příslušnost exekutorů. Tento princip spočívá v tom, že si exekutora nevybírá věřitel, ale přisuzuje ho k jednotlivým případům soud podle krajské příslušnosti daného exekutora.

Zákon na zabavení bitcoinů je výzva, říká šéf světové unie exekutorů

Za teritorialitu bojovala senátorka Adéla Šípová (za Piráty). Podle ní jde o jediný způsob, jak zajistit nezávislost exekutorů. „Systémová náprava není bez pravidel určování exekutorů možná,“ uvedla.  Proti místní příslušnosti v Senátu vystoupila ministryně spravedlnosti Marie Benešová. „S teritorialitou nemohu souhlasit,“ uvedla šéfka resortu s tím, že je v tomto ohledu vázaná vládním prohlášením.

Senátoři se nakonec ve věci teritoriality přiklonili k závěrům Poslanecké sněmovny. Místní příslušnost tak oficiálně skončila u ledu. 

Ministryně Benešová dále ve svém projevu zmínila změny, které se již podařilo prosadit jak v dolní tak horní komoře. Jde například o ukončení dětských exekucí nebo o zavedení chráněného účtu. 

Otázkou zůstává, zdali budou mít poslanci pochopení pro Senátem navrhované úpravy. Jeden z hlavních tvůrců novely, předseda sněmovního podvýboru pro exekuce, insolvence a oddlužení Marek Výborný (za KDU-ČSL) je v tomto ohledu optimistický. „Verze byla předem diskutována se zástupci všech poslaneckých klubů a věřím, že nalezne podporu,“ řekl na tiskové konferenci v horní komoře.

Senát schválil i další dílčí úpravy. Většinou jde o legislativně technické změny, které se snaží vyřešit kolizi představ zákonodárců s psanými pravidly. Jde například o takzvané milostivé léto, které umožní jednorázové zastavení exekucí u veřejnoprávních věřitelů tím, že dlužník splatí jistinu. Úroky se mu zkrátka odpustí. Poslanci milostivé léto podpořili, jenže pak se objevil zádrhel. 

„Milostivé léto se primárně týká zdravotních pojišťoven a obcí. Zjistili jsme, že u zdravotních pojišťoven má penále charakter jistiny, to znamená, že by se na to milostivé léto nevztahovalo, protože penále se zkrátka vykazuje zvlášť jako samotná jistina,“ popisuje problém Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení. Senátoři zádrhel odstranili. „Jenom se to zpřesnilo, aby to dávalo smysl,“ dodává Hábl. 

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...

Po malých institucích také ČSOB. Banky začínají nabízet úroky podobné ČNB

Na předchozí zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Kdo má zálusk na Nord Stream? Něco na tom nesedí

Premium Bombové útoky na plynovody Nord Stream 1 a 2 jsou zahaleny mlhou záhad. Komu nejvíc prospěly? A proč Rusko nezaútočilo...

Albert končí s plýtváním jídlem. Testuje první bezodpadovou prodejnu

Řetězec Albert již několik měsíců testuje svoji první bezodpadovou prodejnu. V pražských Butovicích tak potraviny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někteří dodavatelé energií ruší lidem fixace, aby jim vyšší ceny doplatil stát

Někteří dodavatelé energií ruší svým zákazníkům smlouvy se zafixovanými cenami nižšími než vládou stanovený strop....

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Z dozorčí rady Budvaru odešel ekonom Zámečník, Nekula dokončil změny

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula dokončil obměnu členů dozorčí rady národního podniku Budějovický Budvar. Z ní odešel...

Evropské státy dohánějí Česko. Rozdíly v mírách inflace se postupně zmenšují

Česká republika byla v uplynulých měsících považována za otloukánky Evropy. Inflace tu byla v kontextu dalších...

Šedesát procent na tři roky. Ministr představil detaily mimořádné daně

Ministr financí Zbyněk Stanjura představil detaily daně z mimořádných zisků. Dopadne na velké firmy z oboru výroby...

Mimořádná daň je neefektivní a nesystémová, namítá bankovní asociace

S návrhem na mimořádné zdanění šesti největších bank nesouhlasí Česká bankovní asociace. Návrh považuje za mimořádně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejtěžší bylo Hance v jejích posledních dnech lhát, říká Margita o Zagorové

Je to pět týdnů, co odešla zpěvačka Hana Zagorová (†75), se kterou žil její muž Štefan Margita (66) třicet let. Pěvec...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Táňa Pauhofová porodila. Její manžel prozradil pohlaví a jméno dítěte

Slovenská herečka Táňa Pauhofová (39) se poprvé stala maminkou. Na sociálních sítích zveřejnila fotky s hudebním...

Po malých institucích také ČSOB. Banky začínají nabízet úroky podobné ČNB

Na předchozí zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů...