Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Podvedený kamarád a bezbranné SVJ: Dluh zůstává, ale dlužníci jsou pryč

Nezodpovědný dlužník a lačný věřitel. Dvě nálepky, které do jisté míry formují pohled české společnosti na dluhovou problematiku. Dluhy však často vstupují do života lidí, které by to, že se ocitnou v roli dlužníka či věřitele, nikdy nenapadlo. A vzhledem k současné situaci české ekonomiky bude takových případů nejspíš přibývat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

V Poslanecké sněmovně už delší dobu leží novela insolvenčního zákona, která budí kontroverze a vášnivé debaty odborníků i zákonodárců. Rozprava však míjí lidi, kterých se případná změna bude ve skutečnosti týkat. Proto redakce iDNES.cz přináší příběhy čtyř lidí, kteří se s oddlužením v nedávné době, ať už z jedné či z druhé strany, setkali.

Začali jsme příběhem dvou dlužnic, které až do loňska potíže se splácením neměly. Na ně navazuje příběh dvou věřitelů, kteří už ztratili naději, že se dočkají alespoň části svých peněz. 

Příběh prvníKamarád podvodníkem

„Je to pět let byrokracie, která nikam nevedla, a bývalý kamarád se mi tím prakticky vysmívá,“ shrnuje svou situaci do jedné věty Milan Sekanina. V roce 2016 si od něj známý, se kterým před více než deseti lety chodil na střední školu, půjčil 200 tisíc korun na koupi nemovitosti.

Na věřitele se zapomíná, říkají experti hodnotící dopady změn v exekucích

Od té doby Sekanina peníze neviděl, ačkoli investoval nemalé prostředky do jejich vymožení. Na začátku celého problému přitom neváhal a kamarádovi půjčil prakticky bez mrknutí oka. „Slíbil mi nějaký úrok, ale bylo to spíš o tom, že jsem mu chtěl a mohl pomoct. Peníze byly určené na koupi nemovitosti. Měl jsem pocit, že kdyby peníze na splacení neměl, tak by byt prodal. Nepřišlo mi, že by na mě tak říkajíc šil nějakou boudu,“ říká Sekanina. Kamarád, kterého označuje jako Petra K., měl začít splácet v roce 2018.

Peníze však nepřicházely a nutno říct, že Sekaninovi zrovna v témže roce chyběly. “Sešlo se to s tím, že se mi porouchalo auto, za opravu jsem měl dát zhruba 50 tisíc a peníze jsem sháněl po příbuzných,“ popisuje.

Petr K. se odmlčel, peníze stále nepřicházely a Sekanina se nakonec rozhodl obrátit na advokáta. Ten mu od začátku říkal, že vymožení je jen otázkou času, a že není pochyb o tom, že své peníze dostane. Postupně se ale vynořovaly pochybnosti. Soud sice potvrdil nárok včetně úroků z prodlení a náhrady nákladů řízení, avšak Petr K. si takové rozhodnutí k srdci nevzal.

„Úplně přestal komunikovat, byl to takový první signál, kdy jsem začal ztrácet naději. Obrátil jsem se na exekutora, ale ani on nic nevymohl,“ uvádí Sekanina.

Na vysoké noze

V listopadu 2018 na sebe dlužník podal insolvenční návrh, se kterým přišlo další překvapení. Milan Sekanina zjistil, že jeho dlouholetý známý má patnáct dalších věřitelů. V rámci insolvenčního řízení byl zpeněžen dlužníkův majetek, avšak výtěžek šel přednostně těm, kteří měli zástavu na bytě Petra K., tedy bankovní společnosti a jeho sestře. Podle Sekaniny lze navíc předpokládat, že u věřitelky-sestry šlo o smyšlený dluh, který Petr K. zajistil zástavním právem, aby mohl peníze z insolvence vyvést.

Za tři roky s čistým štítem. Oddlužení může zvrátit dopady covidu, říká expert

„Co jsem naposledy dostal od exekutora nějaké papíry, tak řízení běží dál, ale peníze jsem nedostal žádné,“ uvádí Sekanina. Problém je v tom, že oficiálně Petr K. nic nevlastní a nemá žádné příjmy. Podle fotek na Facebooku to však vypadá, že si Sekaninův dlužník vede víc než dobře.

„Co vím, tak má nové auto, která má ale napsané na sestru nebo na nějakého příbuzného. Pracuje jako pendler v Rakousku, jezdí na dovolenou k moři, ale podle exekutora žádný majetek nemá,“ uvádí Sekanina s tím, že těmito poznatky argumentoval i u soudu. „Ale přes státní instituce jsem to už vzdal, rozumějte, už je to pět let. Oni mi akorát řekli, že oficiálně nejsou schopni peníze vymoci,“ říká Sekanina s tím, že ho samotné vymáhání dluhu stálo dalších zhruba 35 tisíc korun.

Zrovna teď by se mu přitom peníze navíc hodily. Jako strojař z Moravskoslezského kraje přišel loni na jaře kvůli pandemii o práci. „Propouštělo se, protože kvůli covidu nebyly zakázky. Přes léto jsem měl nějaké brigády, na podzim se situace zlepšila a teď zas pracuji. Ale celkově mě ten půlrok stál mnoho úspor, takže by rezerva byla přínosem,“ říká Sekanina.

Příběh druhýTěžký úděl předsedy SVJ

„Předsedou SVJ jsem asi deset let, ale už to dělat nechci. Je to pěkně nevděčná funkce a nestojí to za to,“ říká předseda SVJ jednoho z plzeňských panelových domů. Nepřeje si zveřejnit své jméno, ale redakce iDNES.cz jeho totožnost zná. Zrovna teď se musí potýkat s problémem, který zažilo vícero předsedů a předsedkyň Společenství vlastníků jednotek – kvůli pandemii jedna z majitelek bytu neplatí příspěvek do fondu bytových oprav.

„Budu jí teď volat s tím, že jestliže dluh překročí 20 tisíc korun, tak je dáme k soudu. Naštěstí ale v tomto případě snaha zaplatit je,“ říká předseda. Naráží tím na problém, který se s plzeňským SVJ táhne už řadu let – po bývalé majitelce jednoho bytu a jejím synovi zůstala v bytovém fondu oprav díra v hodnotě 189 tisíc korun.

Stejně jako předseda, i dlužnice bydlela v daném domě prakticky od začátku, tedy od 60. let. Problém se objevil až ve chvíli, kdy jí zemřel manžel, tedy zhruba v roce 2009. „Majitelka přestala platit příspěvek do fondu bytových oprav a neplatila ho dva roky. Mezi tím její syn byt prohrál nejspíš v rámci nějakého mimosoudního řešení,“ vybavuje si předseda SVJ.

„Nový majitel sice poplatky platil, ale dluh způsobený paní majitelkou ne. Potom odjel na dovolenou, a když přijel, tak zjistil prostřednictvím katastru nemovitostí, že byt už není jeho, že je převedený na matku bývalé majitelky, na starou paní, které tehdy bylo asi 92 let. Pán proto přestal platit s ohledem na to, že byt už nebyl jeho. Dluh tak stále narůstal.“ V jednu chvíli podle předsedy dosáhl zhruba 320 tisíc korun.

Nová fasáda

Veškeré snahy situaci vyřešit se ukázaly jako marné. Když dluh majitelky a jejího syna činil 50 tisíc korun, dalo je SVJ poprvé k soudu. „Bohužel naše soudy jsou... To se nedá popsat. Nevysoudily nic, dostal to exekutor, který dal byt k prodeji, jenže soudy aukci třikrát zrušily,“ říká předseda. Byt prakticky nebylo možné prodat, protože se v té samé době soudili ještě nový majitel se starou majitelkou a jejím synem.

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Rozuzlení se vlastníci plzeňských bytů dočkali až v roce 2017. Majitel, který po dovolené zjistil, že mu byt už nepatří, ho v rámci soudu vyhrál a opět začal platit. „Dostal to se zpětnou platností, takže doplatil asi 130 tisíc korun a dluh tak snížil na 189 tisíc,“ uzavírá předseda. „Táhlo se to dlouho a nebyla vůbec možnost dopídit se spravedlnosti,“ dodává s tím, že dluh 189 tisíc, který zanechala bývalá majitelka se svým synem, je dnes i podle právníků nevymahatelný.

Peníze přitom paneláku chyběly. V roce 2012 se totiž vlastníci pustili do revitalizace celého domu. „Dokonce jsme to dělali i takovým způsobem, že si někteří z nás vzali půjčku, abychom některé věci mohli udělat. Těch 190 tisíc by se nám hodilo,“ říká předseda.

Dlužníci a věřitelé

Článek je součástí dvoudílné série věnované problémům dlužníků i věřitelů. Přečtěte si i první díl nazvaný „Život naruby. Pandemie zavařila samoživitelce i firmě stavící veletrhy“.

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Firmy musejí vracet peníze z Antiviru. Kontrolou neprošlo přes 40 procent

V žádostech o podporu v rámci programu Antivirus, jímž stát přispívá podnikům zasaženým pandemií na mzdy, firmy značně...

Konec krátkých letů. Francie zakázala vnitrostátní leteckou dopravu

O víkendu francouzští poslanci hlasovali pro pozastavení vnitrostátních letů, které lze uskutečnit přímým vlakem za...

Praha je třetím nejbohatším regionem EU, předběhla Hamburk i Brusel

Pražské HDP na obyvatele činí 205 procent unijního průměru. S takovou bilancí se tuzemské hlavní město umístilo na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Investiční kolaps může stát banky stovky miliard, v Credit Suisse padají hlavy

Švýcarská banka Credit Suisse v úterý oznámila, že odepíše 4,4 miliardy franků (103 miliard Kč) v souvislosti s...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Nebudou ani dětské skupiny, ani jesle. Děláme tím krok zpátky, říká expert

Premium Dětským skupinám příští rok končí financování z evropských peněz. Pro část těchto zařízení by to znamenal konec. Česko...

Firmy půjčující peníze zažívají krušné časy. Lidé je nemají kde utrácet

Premium Není skoro za co utrácet, lidé nevědí, co bude, a tak se mnohdy raději drží zkrátka. V prvních třech měsících letošního...

Růst cen v Česku opět zrychluje, vyšší inflaci táhnou hlavně pohonné hmoty

Postupné zpomalování růstu cen v Česku, jež probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na úrovni...

Rezervací je málo, varuje CzechTourism. Do propagace dá sto milionů

Hotelům a penzionům v Česku podle aktuálního stavu rezervací hrozí, že i začátkem léta budou poloprázdné. Poslední...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...