Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Na stavbu nových elektráren bylo včera pozdě

Odstavování uhelných elektráren a nestabilita nových obnovitelných zdrojů vede k úvahám o výstavbě nových plynových elektráren. Je tu však jeden problém, podle všeho se už nedá stihnout včas, píše v komentáři konzultant poradenské společnosti EGÚ Brno Matěj Hrubý.

Uhelný blok v elektrárně Ledvice patří k několika málo novým významným zdrojům energie zprovozněným po roce 1990. | foto: ČTK

Česko potřebuje nové velké (plynové) elektrárny. Takové a obdobné zprávy, že někdy okolo roku 2030 bude nutné zprovoznit nové elektrárny jako náhradu za očekávaný uhelný útlum, se stále více objevují ve veřejném prostoru. Nejde přitom jenom o náhradu za uhlí. Nové plynové elektrárny by měly sloužit jako doplněk pro jádro a obnovitelné zdroje, což bude mít pozitivní vliv na provoz elektrizační soustavy, a také pomohou s rostoucí poptávkou po elektřině.

Pokud Česko skončí s uhlím, hrozí dle analýzy výpadky a nedostatek elektřiny

Když však zohledníme legislativní prostředí, nezbytné plnění povolovacích procesů, spory s lokální opozicí a další jiné komplikace, tak pro ilustraci jenom větrné elektrárny se v Česku staví přinejmenším osm až deset let. Je proto velmi odvážné si myslet, že postavit nové fosilní elektrárny, typicky o jednotkovém výkonu 600 až 850 MW, zvládneme rychleji.

Konzultant poradenské společnosti EGÚ Brno Matěj Hrubý.

Když je řeč o výstavbě nových (nikoli podnikových či teplárenských) elektráren, od roku 1990 se v Česku podařilo zprovoznit čtyři nové významné zdroje. Jedním z nich a tím naprosto klíčovým byl na začátku tisíciletí jaderný Temelín, který je schopný zajistit více než pětinu české spotřeby elektřiny.

Dále bylo mezi roky 1996 až 1997 zprovozněno 400 MW v paroplynovém zdroji Vřesová, v roce 2013 následoval další paroplynový zdroj v Počeradech o výkonu 850 MW a mozaiku doplnil v roce 2016 uhelný blok v elektrárně Ledvice s výkonem 660 MW. Pro úplnost (a jako pátý zdroj) je potřeba zmínit i přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně s výkonem 650 MW, jež se podílí na stabilizaci elektrizační soustavy a byla zprovozněná v roce 1996.

Důvodem, proč se upínáme právě na plynové zdroje a žádné jiné, spočívá zejména v jejich schopnosti flexibilního provozu, který slouží jako doplněk obnovitelných nestálých zdrojů. Tyto obnovitelné zdroje, typicky fotovoltaika nebo vítr (i přes svůj očekávaný nárůst), samy o sobě nemohou být bez další pomoci dostačující pro provoz elektrizační soustavy.

Byly by toho schopny v kombinaci s velkým množstvím denní a sezonní akumulace, což však stále naráží na technické i ekonomické limity. A protože to vše nebude dostupné tak rychle (navíc poroste poptávka po elektřině), budou se muset i uhelné zdroje provozovat výrazně déle, než se očekávalo.

Unikátní pohled do útrob větrníku. Nových se plánují desítky

Přitom instalovaný výkon uhelných elektráren v Česku dlouhodobě klesá. Vrcholem byl instalovaný výkon okolo 9 GW (číslo nezahrnuje teplárenské ani závodní zdroje). Během první vlny odstavování v 90. letech došlo například k uzavření Tušimic I (postupně bylo odstaveno 660 MW), dále pak tří bloků v Tisové, jednoho bloku o výkonu 200 MW v Počeradech, části elektrárny Prunéřov I a ještě několika dalších.

Druhá významná vlna odstavování následovala až okolo roku 2020. Na konci roku 2019 to byly dva bloky po 110 MW v Ledvicích, v polovině roku 2020 celý Prunéřov I a 500 MW v Mělníku III ke konci roku 2021. Nyní na začátku dubnu 2023 dosahuje instalovaný výkon přibližně 5,1 GW. Za rok 2022 tyto zdroje vyrobily přibližně 25 TWh elektřiny, což odpovídá čtyřiceti procentům české spotřeby.

To zásadní odstavování však teprve nastane, respektive se podle současných plánů očekává. Z portfolia společnosti ČEZ se budou postupně odstavovat (původně již měly být odstaveny) černouhelné Dětmarovice na severu Moravy (600 MW). Větší série odstavování pak přijde na Ústecku, kde je stále v provozu 800 MW v Tušimicích II, 750 MW v Prunéřově II a zmíněný blok o výkonu 660 MW v Ledvicích (společně s jedním 110MW blokem).

Dalším hráčem, jehož se odstavování týká, je společnost Sev.en Energy provozující v Ústeckém kraji elektrárnu Počerady o výkonu 1 050 MW a na Pardubicku elektrárnu Chvaletice (820 MW). Na základě obecné znalosti lze předpokládat, že snaha o delší provoz uhelných zdrojů bude spíše u společnosti Sev.en než u ČEZ, protože nepodléhá tak silnému tlaku ze strany akcionářů, veřejnosti nebo třeba mínění o ESG.

Delší životnost těchto zdrojů je možná i díky tomu, že Sev.en vlastní také uhelné lomy, odkud jsou tyto elektrárny zásobovány. Především jde o lom Vršany, který má relativně dlouhou perspektivu a jeho postup není brzděn územními limity ani potřebou likvidace osídlení. Zároveň platí, že byznys je byznys, takže lze počítat se snahou udržet uhelné zdroje v provozu alespoň tak dlouho, dokud to bude rentabilní.

Češi elektrárny chtějí, ale ne za humny. Brání se větrníkům i úložišti

Příznivou rentabilitu uhelných zdrojů zatím zajišťují dostatečné rozdíly mezi náklady na výrobu elektřiny (včetně emisní povolenky) a cenou prodávané elektřiny. Pokud v budoucím horizontu ekonomická stránka selže (další navýšení ceny emisních povolenek), můžeme očekávat pomoc státu prostřednictvím plateb za pohotovost, což jsou takzvané kapacitní mechanismy. Za uhlí nebude rychlá a adekvátní náhrada a stále bude nezbytné pro zajištění dodávek elektřiny a stabilizaci elektrizační soustavy.

Vzhledem ke složitosti všech povolovacích procesů, lokálním sporům či obecně nepříliš stabilnímu prostředí pro podnikání v energetice je na čase se smířit s tím, že do roku 2030 a ani v několika následujících letech nebudou potřebné nové plynové elektrárny uvedeny do provozu. Z toho pak vyplývá, že uhelné elektrárny budou vyrábět elektřinu déle, než si myslí nejenom část široké společnosti a politiků.

Případná importní strategie elektřiny na delším provozu uhlí nic nezmění, protože deficitní bude celý region a ani akcelerovaný rozvoj obnovitelných zdrojů stačit nebude. Pokud to politici s plány na odstavování uhlí myslí skutečně vážně, je nezbytné začít urychleně jednat. Jenže už včera bylo pozdě.

Autor:

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Z Helsinek až k polárnímu kruhu. Finnair posiluje lety za půlnočním sluncem

16. června 2024

Letecká společnost Finnair i v letošní sezoně bude létat z Helsinek do města Bodø na severu...

Tchaj-wan trápí nízká porodnost. Školy a univerzity zavírají, chybějí žáci

16. června 2024

Tchajwanské úřady se pro další léta obávají obrovského propadu hospodářské výkonnosti, který by...

Když ho nemůžeš porazit, sněz ho. Italové si zpestřili menu invazním krabem

16. června 2024

Ve Středomoří se kvůli oteplujícím se vodám přemnožil invazní druh kraba. Nemá přirozené predátory...

Cena uranu prudce roste. Stát se těžařskou velmocí touží Kanada

16. června 2024

Renesance jaderné energetiky způsobila celosvětovou uranovou horečku. Cena kovu vyskočila za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...