Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Na státní bance shoda nepanuje. Do voleb se však stejně nestihne

  19:40
Premiér Andrej Babiš předložil KSČM návrh na novou státní banku, kterou komunisté požadovali jako podmínku k trvání toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Návrh počítá podle informací iDNES.cz s určitou formou státní rozvojové banky. Komunisté by však rádi viděli i přesah do klasického retailového bankovnictví.

Premiér Andrej Babiš s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem před schvalováním novely státního rozpočtu, podporu vládě přislíbili právě komunisté. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ekonomové jsou obecně k návrhu spíše skeptičtí. „Myslím si, že tu jde spíš o politiku, než o nějaký ekonomický záměr. Dávám tomu malou šanci na vznik,” uvedl pro iDNES.cz analytik J&T banky Milan Lávička.  „Výhodné by asi bylo, že by podporu dostaly projekty, které nyní nemají garanci, ale obávám se, že vznik nové banky by narušil tržní prostředí,” dodává.

Podle Ministerstva financí premiérem předložený návrh na vznik státní banky pochází z dílny Národní ekonomické rady vlády a cílí zejména na rozšíření a kapitálové posílení Českomoravské záruční a rozvojové banky.

„Mohlo by to efektivněji podpořit a oživit ekonomiku po koronavirové pandemii, zejména krizí zasažené malé a střední podniky a investiční aktivitu v oblasti infrastruktury, bydlení či vzdělávání. V případě budoucí recese by pak měla být schopna lépe řídit a administrovat dotační programy na podporu poškozených podnikatelů,” uvedl vedoucí oddělení komunikace s médii Ministerstva financí Tomáš Weiss.

Zacílení na firmy by samo o sobě problematické nebylo. „Pokud by to měla být spíše rozvojová banka, která by podporovala dosažení firem a případně i domácností na úvěry, tak bych byl pro,” uvedl ekonom České spořitelny David Navrátil.

Podobně to vidí i další. „Centrální i komerční banky tu už máme, potenciál bych viděl právě spíše v bance rozvojové,” říká ekonom Štěpán Jurajda.

Babiš dal KSČM návrh na novou státní banku, odložila konec tolerance vlády

„Vůči institucím, které by řídil stát, jsem skeptická. Je pak těžké určit, kdo kontroluje, zde se do takové banky vkládá a následně investuje správným způsobem. Nemyslím si, že by firmy měly problémy se získáváním úvěrů,“ pochybuje analytička Raiffeisenbank Helena Horská. 

„Máme rezervy u kapitálového trhu a nedostatek mladého rizikového kapitálu. Ráda bych viděla podporu státu v podobě alternativních finančních instrumentů, které by byly obchodovatelné na burze a pomohlo by to začínajícím firmám a startupům. V tom by mi role státu dávala smysl,” navrhuje alternativu Horská.

KSČM by ráda i retail

Ti, kdo celou debatu o státním finančním ústavu rozpoutali - tedy komunisté - však mají poněkud odlišnou představu.

„Jde nám o to, aby tu vznikla banka komerčního typu v rukou státu. Něco takového požadujeme už od roku 2013,” řekl pro iDNES.cz předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Vlastně by to byla banka retailového typu, která by měla možnost otevření účtu pro fyzické i právnické osoby. Dále by ale podobně jako Českomoravská záruční a rozvojová banka dávala nějakou podporu, ale zároveň poskytovala i klasické úvěry, jelikož cesta k úvěru není pro mnohé podnikatele snadná, ” říká Filip.

Podle něj by mělo jít o obdobu státní banky CDC, která funguje ve Francii. Ta se ovšem zaměřuje především na správu důchodových a státních fondů.

Před ukročením do retailu už ekonomové varují mnohem důrazněji. „Pokud by měla být banka zaměřená na služby veřejnosti, nedává to smysl. Odnesli by to daňoví poplatníci,” říká například ekonom Miroslav Zámečník.

Voda v rukou státu, 5 týdnů dovolené, státní banka, diktuje Filip Babišovi

„Vidím tam jen samé mínusy, máme fungující bankovní sektor a soukromé banky obstály i v covidové krizi. Na trhu není prostor pro banku, ve které by figuroval stát. Navíc pokud by poskytovala například úvěry pro nebonitní občany, šlo by to vlastně z kapes daňových poplatníků,” doplňuje rektorka Danuše Nerudová

Ta navíc upozorňuje i na to, že není zřejmé, kde by Ministerstvo financí vzalo základní kapitál na financování takové banky.

Debatu o vzniku státní banky však nakonec nejspíš vyřeší čas, v tomto případě podzimní sněmovní volby. A to otevřeně přiznává i šéf KSČM. „Bylo mi řečeno, že vznik takové instituce by trval okolo devíti měsíců. Do konce volebního období ho tak není možné naplnit,” uzavírá Filip.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Brexit skončil fiaskem. Británie válčí se zaseklým vývozem a odlivem kapitálu

I více než 100 dní poté, co Velká Británie definitivně opustila Evropskou unii, tamní firmy stále bojují s novými...

Směna na 16 hodin? Nesmysl, který nikdo nechce, zní ze svazů zaměstnavatelů

Maximální délka pracovní směny by se v určitých případech mohla prodloužit ze současných 12 hodin na 16. Pro mimořádné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko ekonomickou úrovní překonává Španělsko a blíží se Itálii

Ekonomická úroveň Česka příští rok stoupne na 88 procent průměru 19 zemí eurozóny. Česko se tak přibližuje Itálii, mělo...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Obchodní centra stojí před výzvou. Kvůli pandemii musí změnit svou tvář

Protikoronavirová opatření přiměla Čechy upravit dosavadní chování i nákupní zvyky. Podle dat nedávného průzkumu...

Nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem jsou Rusové, říká průzkum

V Česku je aktuálně zaregistrováno 13 337 subjektů, které mají ruského vlastníka. Rusové jsou tak nejčastějšími...

Šťastní nejsme, ale je to posun, vyhlížejí obchodníci květnové otevření

Výhled na kompletní otevření maloobchodu k 3. květnu, které naznačil vicepremiér Karel Havlíček, vnímají obchodníci...

Ve stopách Avastu. Český startup získal od investorů 1,5 miliardy korun

Jeden z nejhodnotnějších startupů s českými zakladateli, společnost Productboard, získal od amerických investorů 72...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...