I v některých regionech tak jde během léta narazit na šálek kávy za 65 korun, tedy za cenu odpovídající turistickému centru Prahy. V té podle statistiky Asociace hotelů a restaurací meziročně vzrostla cena průměrného hotelového pokoje o více než 50 korun za noc. Jedno přespání podle statistického úřadu vyjde ve čtyřhvězdičkovém hotelu na 1 860 korun.
Celkově v červenci vzrostly ceny rekreací o 3,1 procenta. Zdražení ale podle analytika společnosti Deloitte Václava Franče nevystihuje pouze obvyklý cenový výkyv, kdy ceny stoupají během letní, nebo naopak zimní turistické sezony.
Služby pro turisty v Česku totiž vzrostly i v meziročním srovnání, což je vidět i na základních položkách spotřebního koše pro měření inflace. Jen v rozmezí dvou let tak stouply průměrné ceny například u piva o čtyři koruny a párek v rohlíku zdražil v průměru o téměř dvě koruny.
Zájem Čechů o domácí dovolenou roste
Zatímco před čtyřmi lety zaznamenali provozovatelé ubytovacích zařízení 7,5 milionu příjezdů tuzemských zákazníků za rok, vloni jich podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo 9,8 milionu. Pro letošní rok centrála cestovního ruchu předpokládala, že doma bude trávit dovolenou o deset procent lidí více než loni. Spolu s nárůstem počtu hostů přitom rostou ceny.
„Češi jsou během roku zvyklí jet na jednu, maximálně dvě větší dovolené a pak řadu kratších víkendových pobytů i mimo hlavní sezonu,“ uvedla vedoucí oddělení marketingového výzkumu agentury CzechTourism Soňa Machová. Pro většinu tuzemských dovolených si vybírají období letních prázdnin. V té době jejich počet v ubytovacích zařízeních převyšuje zahraniční návštěvníky.
Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede |
Za červenec a dosavadní část srpna se v tuzemsku ubytovalo okolo 2,8 milionu Čechů a naproti tomu pouze 2,2 milionu zahraničních turistů, dodala Machová.
Zájem českých turistů o pobyty v tuzemsku se začal zvyšovat v roce 2015. Tehdy přechodně klesl počet lidí vyjíždějících na dovolenou do zahraničí, protože začalo být z bezpečnostních důvodů riskantní trávit dovolenou v Egyptě.
Ubytování zdražilo všude
Výraznější zvýšení cen statistici zaznamenali vedle zmíněných čtyřhvězdičkových hotelů i u lacinějších typů ubytování. O 34 korun se například meziročně zvýšila cena přenocování v tříhvězdičkovém penzionu (na 1 162 korun) a o 41 korun meziročně stojí víc v průměru pronájem rekreační chatky (934 korun).
Ceny v konkrétní lokalitách se nicméně výrazně liší od celorepublikových průměrů. „Jednoznačně nejdražší ubytování je v Praze a v některých velmi turisticky navštěvovaných destinacích, jako je například Český Krumlov, Karlovy Vary a některé horské oblasti. Poslední dobou se intenzivně rozvíjí oblast lipenské přehrady,“ řekl MF DNES prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.
Asociace dlouhodobě pracuje se statistikami SR Report, podle nichž v letošním prvním pololetí výnos z jednoho hotelového pokoje v Praze meziročně vzrostl o 2,1 procenta.
Návštěvnost Česka roste již pátým rokem, přibylo turistů z Číny |
Spolu s cenami ubytování rostou také restaurační služby. U této kategorie přišlo nejvýraznější zdražení mezi roky 2016 a 2017, během letošního roku už růst spíše zpomalil. Například u půllitru světlého ležáku servírovaného v restauraci vzrostla od roku 2016 podle dat ČSÚ průměrná cena o čtyři koruny a padesát haléřů. Přes tři koruny z tohoto nárůstu však činí meziroční navýšení do července 2017. O dvě koruny a 44 haléřů pak podražily dvě deci ovocného džusu na průměrných 29,12 koruny.
Uvedené zdražení se odráží v devítiprocentním nárůstu tržeb restaurací v roce 2017, přestože tehdy tradičně kuřáckým podnikům ubyla zhruba desetina návštěvníků. Podle Stárka stálo zvyšování cen za více než polovinou meziročního celoplošného navýšení tržeb.
Vliv podle něj částečně měla potřeba provozovatelů stravovacích zařízení reagovat na řadu státních regulačních nařízení. Kromě zmiňovaného zákazu kouření, který se projevil mimo jiné potřebou umístit před provozovny předzahrádky s popelníky, restauratéři poukazují i na zdražení související se zavedením elektronické evidence tržeb.
Zvedly se i ceny za prohlídky památky
Do konečného účtu za tuzemskou dovolenou se promítají rovněž ceny vstupenek na hrady a další zpoplatněné památky. Ty částečně zdražily v souvislosti se změnou výpočtu cen Národního památkového úřadu v roce 2017.
Tehdy přestali mít hlavní slovo ve stanovení výše vstupného jednotliví kasteláni, přičemž se vstupné na některé památky zvýšilo o desetikorunu. Podle významu památky se přitom pohybuje od zhruba stokoruny po několik set korun v případě cizojazyčných prohlídek.
Zároveň s tím památkový ústav zavedl plošně rodinné vstupné, které se vypočítává z ceny pro dva dospělé a jedno dítě.