Návštěvnost Česka roste již pátým rokem, nejvýrazněji přibylo turistů z Číny

  12:02aktualizováno  12:02
V českých hotelech, penzionech a kempech se ve 2. čtvrtletí ubytovalo 5,5 milionu turistů, což bylo o 4,6 procenta víc než před rokem. Ze zahraničí přijelo nejvíce turistů tradičně z Německa, ve srovnání s loňskem však počet německých návštěvníků mírně klesl. Naopak přibylo Slováků a Číňanů, kteří tvořili druhou a třetí nejpočetnější skupinu turistů z ciziny.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

Informace o cestovním ruchu ve druhém kvartálu letošního roku zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Návštěvnost Česka nepřetržitě roste již pátým rokem. Oproti minulému roku stouply počty domácích i zahraničních hostů. Čechů bylo o 7,9 procenta víc, počet zahraničních návštěvníků stoupl o 1,6 procenta.

Tradičně nejvíce turistů ze zahraničí dorazilo z Německa, bylo jich přibližně 535 000. Němci tvořili zhruba pětinu zahraniční klientely v ubytovacích zařízeních, v porovnání s loňskem však jejich počet klesl o 0,3 procenta.

Na druhém místě skončili návštěvníci ze Slovenska (194 000) s meziročním nárůstem o 9,2 procenta. Čínských turistů přijelo 185 000, meziročně o 27,8 procenta víc. Ubylo návštěvníků z Ruska (-1,7 procenta), Jižní Koreje (-6,2 procenta) a Rakouska (-1,3 procenta).

„Nejvýznamněji narostl počet turistů meziročně v Moravskoslezském, Středočeském a Jihočeském kraji,“ uvedl Pavel Vančura z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ. 

Rostla i návštěvnost lázeňských ubytovacích zařízení. Ve druhém čtvrtletí zde bylo 230 tisíc hostů, o 3,7 procenta více než ve stejném období předchozího roku.

Mezi návštěvníky Prahy přibývají Češi z regionů

V Praze ve 2. čtvrtletí ubylo zahraničních turistů. Naopak domácích návštěvníků přijelo do metropole o 13,3 procenta víc. Celkem se v Praze ubytovalo od dubna do konce června 2,09 milionu turistů. Bylo jich o 0,4 procenta více než před rokem.

Praha byla spolu s Libereckým krajem jediným regionem, kde počet zahraničních návštěvníků klesl. Cizinci tvořili 85 procent turistů v metropoli. Nejvíc přijelo Němců (415 000), Rusů (200 000) a Britů (196 000). Od začátku roku přijelo do Prahy 3,6 milionu turistů, tedy o 3,7 procenta víc než před rokem. Nejvyšší procentuální nárůst klientely z ciziny zaznamenaly Jihočeský, Plzeňský a Zlínský kraj.

Nejméně turistů dorazilo ve druhém kvartálu letošního roku do Pardubického kraje, na Vysočinu a do Ústeckého kraje. Vysočina patří mezi kraje s nižšími počty ubytovaných hostů, zřejmě i kvůli tomu, že nemá lázně. V první polovině roku v tomto kraji přenocovalo 256 611 lidí, méně jich bylo jen v Pardubickém kraji. I tak měla Vysočina za první letošní pololetí nejvyšší počet hostů v posledních osmi letech, uvedli statistici.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Boeingy 737 MAX nesmějí v Evropě létat, rozhodla bezpečnostní agentura

U SmartWings je zavazadlo do 15 kilogramů zdarma, nadváha vyjde ale na třicet...

Evropská agentura pro bezpečnost letectví pozastavila provoz všech Boeingů 737 MAX v Evropě. Rozhodla tak kvůli havárii...

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Pilot zříceného boeingu žádal o návrat na letiště již tři minuty po startu

Letoun etiopských aerolinií Boeing 737-800 stojí na mezinárodním letišti v...

Pilot letounu, který se v neděli zřítil krátce po startu z hlavního města Etiopie Addis Abeby, již tři minuty po startu...

Další z rubriky

Češi snědli 300 kg polského masa se salmonelou, prodalo jej pražské řeznictví

Kuřecí maso

Na českém trhu se vyskytla zásilka 300 kilogramů kuřecího masa z Polska, ve které vyšetření prokázalo bakterie...

Daňový formulář jde zjednodušit, ale je to na politicích, říká daňařka

Lucie Wadurová z Komory daňových poradců ČR v diskusním pořadu Rozstřel. (19....

Za dva týdny vyprší lhůta pro podání daňového přiznání za loňský rok. Na co při vyplňování formuláře nezapomenout...

Pacient nesmí bloudit. Provede ho praktik, říká ministr zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v diskusním pořadu Rozstřel. (29. ledna 2019)

V komplikovaném resortu se chce ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zaměřit na to, co je proveditelné: neplánuje...

Najdete na iDNES.cz