Vizualizace projektu dostupného nájemního bydlení na pražském Proseku (3. dubna...

Vizualizace projektu dostupného nájemního bydlení na pražském Proseku (3. dubna 2023) | foto: Česká spořitelnaiDNES.cz

Hypotéky už neplní svůj účel, zjistila Česká spořitelna. Nabízí levné nájmy

  • 184
Vlastní bydlení bude dostupné jen asi pro dvacet procent nejvíce vydělávajících Čechů, ukázala predikce České spořitelny. Lidé si proto budou muset zvyknout na život v nájmu. Právě tato nová realita přivedla firmu k myšlence stavět nájemní byty. Bydlet v nich mají především lidé potřebných profesí, které v dané lokalitě chybějí.

Problém s nedostupným bydlením trápí například pražskou Fakultní nemocnici v Motole. Ta dlouhodobě řeší, kde ubytuje své sestry, lékaře a další zdravotníky. Nedostatek dostupného bydlení se stal systémovým problémem.

Inspirací k výstavbě cenově dostupnějšího bydlení má České spořitelně být její mateřská společnost Erste v Rakousku. Ta má totiž k dispozici 14 tisíc bytových takových jednotek. Vzniknout má ve spoluprací s místními samosprávami dalších 21 tisíc bytů, celou třetinu bude vlastnit Erste. Takový model chce spořitelna i v Česku.

Objem hypoték meziměsíčně vzrostl o pětinu, sazby mírně klesly

Při této příležitosti založila novou společnost Dostupné bydlení České spořitelny (DBČS). Ta vznikla loni jako její dceřiná společnost.

„Vytvořili jsme predikci vývoje, která ukázala, že vlastní bydlení bude dále dostupné jen pro horních 20 procent populace z pohledu příjmů,“ dodal Marek Blaha, předseda představenstva DBČS. Hypotéky tak podle něj už neplní svůj účel, a proto je třeba se zaměřit na nájemní bydlení. „Lidé se musí připravit na život v nájmu,“ uvedl.

Začne se na Proseku

Prvním projektem podporovaným společností DBČS je pražský Prosek Park. Ten zahrnuje 254 bytových jednotek, byty by měly být k dispozici ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Pronajímány budou s 20procentní slevou na nájemném proti tržní úrovni v dané lokalitě a náklady na nájemné budou představovat méně než 30 procent disponibilního příjmu příjmu cílové skupiny. To jsou zaměstnanci v podpůrných profesí z veřejného sektoru, tedy učitelé, policisté či například zdravotní sestry.

První projekt je situován do Prahy proto, že v hlavním městě mají lidé vyšší náklady na život. „Platy jsou přitom napříč republikou ve veřejném sektoru stejné. Lidem se proto často vyplatí žít v regionech a z hlavního města se stahují. Z toho důvodu jsme začali jako první stavět v Praze,“ vysvětlil výběr lokality Blaha.

O tom, kdo v bytech bude bydlet, nerozhoduje banka. „Tato pravomoc je vyhrazena institucím veřejné správy. Provoz a správu objektů zajistí externí správcovská firma,“ zdůraznil Blaha.

Líbí se vám záměr České spořitelny stavět levné nájemní byty?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 11. dubna 2023. Anketa je uzavřena.