Pondělí 25. ledna 2021, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. ledna 2021 Miloš

ČSSR (ne)inovativní. V závodu se Západem vyniklo jen několik podniků

Seriál   6:06
Těsně po válce se československé ekonomice dařilo vcelku slušně. I díky tomu, že se jí otevřely nenasycené a nenáročné východní trhy. Jenže postupně se zdroje růstu vyčerpávaly a země začala v hospodářském souboji se Západem zaostávat. Bylo třeba začít vyrábět kvalitněji a s nižšími náklady.

Komunistická propaganda slibovala mnohé. Plakáty lákaly například na rekreaci v zahraničí, zatímco republiku obepínaly ostnaté dráty. | foto: Proti ztrátě paměti

Československo nestačilo plnit plány na 110 procent, vyrábět víc a víc.  I soudruhům začalo docházet, že je třeba ekonomiku a její vyčerpané podniky vzpružit nějakým vynálezem, nebo alespoň postupnou inovací výrobních procesů. Jenže valná část věcí, které se ve výzkumných ústavech vymyslely, do podniků pronikla se zpožděním, nebo dokonce vůbec. Nebyly na to peníze.

Situace se navíc zhoršovala. Ještě v 70. letech rostla produktivita na jednoho pracovníka v průměru o 4,3 procenta ročně, v následujícím desetiletí však už jen o 1,3 procenta. Proti západním srovnatelně velkým zemím dosahovala zhruba 55 procent. Jinými slovy, zatímco na Západě už práci odvedly moderní stroje, v tuzemsku stejnou práci oddřeli lidé na strojích pamatujících i první republiku.

V první polovině 70. let rostlo hospodářství podle propočtů statistiků z pražské VŠE kolem pěti procent ročně. Jenže už tehdy si ekonomika zadělávala na problém. Zatímco se na Západě nové technologie rychle uplatňovaly v praxi, v ČSSR se konzervovala neefektivní struktura ekonomiky s vysokým podílem těžby, zemědělství a zpracovatelského průmyslu.

Zesnulý levicový ekonom Alexej Bálek odhadoval, že tuzemský průmysl tehdy sledoval světový vývoj se zpožděním pěti až patnácti let. Zaostávání se pak postupně prohlubovalo. „Mluvilo se o tom, že je Československo kovárnou socialistických zemí, ačkoliv fakticky vzhledem ke své velikosti úlohu technicko-inovačního centra hrát nemohlo,“ uvádí Bálek.

Československo navíc mělo díky vzájemným dohodám relativně stabilní ceny surovin. Zdánlivá výhoda však byla spíše přítěží. Podniky nic nenutilo snižovat energetickou náročnost výroby. Například náročnost na výrobu oceli se podle statistiků z VŠE snižovala proti vyspělému Západu zhruba polovičním tempem. A na ekologii se myslelo až na konec, pokud vůbec.

Chybějící zboží a nekonečné fronty. Socialistické centrální plánování selhalo

I na tuzemskou ekonomiku však na začátku 80. let dopadly důsledky druhé ropné krize, v letech 1981 a 1982 spadla do recese. Zatímco Západ se ze šoku poměrně rychle vzpamatoval, Československu ujížděl vlak až do pádu režimu v roce 1989. Kapitalistické země ve zbytku dekády rostly rychlejším tempem.

Ekonomika sice, na rozdíl od Polska či Maďarska, nekrachovala, ale stále více se na sklonku 80. let prohlubovala neproduktivita. V roce 1985 šla například téměř čtvrtina investic do paliv a energií (ještě v roce 1970 to bylo jen 11,5 procenta).

Valuty za nápady

Odprodej nápadů českých vědců a inženýrů za valuty do zahraničí byl ostatně model, který se ke konci režimu prosazoval zejména v oblasti chemického a elektrotechnického průmyslu stále častěji.Pokud jde o výzkum či inovace, dokázalo během socialismu vyniknout jen pár pracovišť. Třeba pokud v nich působila špičková osobnost, jako byl chemik a virolog Antonín Holý, který získal řadu patentů, z nichž „jeho“ ústav žije dodnes (byť už nyní nedostává tolik peněz jako dřív). Do vývoje preparátů, které Holý se svým týmem vymyslel, se však za socialismu žádný domácí podnik nechtěl pustit. Uspěl s tím až za oceánem.

Investovalo se také tam, kde šlo o „vyšší“ stranický zájem. I v období normalizace směřovaly velké peníze do zbrojení a armádního vybavení. V polovině 80. let například vznikl pasivní radiolokátor Tamara, který navazoval na dva předchozí systémy. Ty využívaly unikátní metodu zachycení signálů od Vlastimila Pecha.

Radiolokátor Tamara, pasivní průzkumný systém
Vlastimil Pech byl odpovědný za vývoj pasivního průzkumného systému Tamara.

Systém, pro něž NATO používalo krycí jméno Trash can (tedy popelnice), se vyvážel do Sovětského svazu a dalších zemí. Po pádu železné opony však jeho výrobce Tesla Pardubice zkrachoval a nástupnická společnost ERA, kam přešli klíčoví inženýři, nyní vyrábí čtvrtou generaci radiolokátoru pod názvem Věra.

Špičkové výrobky šly na Východ

V Československu existovaly podniky, které uměly vytvořit a dodat výrobky na špičkové úrovni. Třeba plzeňská Škoda se od konce 50. let podílela na výstavbě jaderných elektráren, v 80. letech dodávala tlakové nádoby. Ovšem pouze do zemí socialistického bloku.

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

Podíl obchodní výměny se Západem sice v 80. letech stoupl, mnohdy šlo však jen o suroviny nebo polotvary, ne konečné výrobky. Navíc musel režim omezovat investice, aby alespoň udržel dosaženou životní úroveň. Podíl investic na národním důchodu během tohoto desetiletí klesl z 24 procent (což je srovnatelné se světem) na pouhých 15 procent.

Sami komunisté, byť to tehdy neříkali moc nahlas, si uvědomovali, že se model, který možná mohl fungovat v 50. letech, přežil. Nicméně na podobě přerodu, přestavby po vzoru Gorbačovovy perestrojky, se pohlaváři neshodli. Původní dokument z roku 1987, který počítal s větší mírou svobody pro podniky, v mnohém otupili. A centrálního řízení ekonomiky se až do změny režimu nevzdali.

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance svých 23 obchodů. Podle poslední účetní závěrky ve...

Švédsko znervózňuje rostoucí příjmová nerovnost. Daně už není kam zvedat

Počet švédských milionářů od roku 2019 prudce roste, zatímco finanční situace ostatních obyvatel se příliš nelepší....

Železničáři zruší stovky přejezdů, řidiče čekají zajížďky

Od Nového roku se Správě železnic otevřela cesta, jak snadno, rychle a hromadně rušit železniční přejezdy. Jen během...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gates koupil obrovské zemědělské pozemky. Experti řeší, co tam vznikne

Zakladatel Microsoftu a filantrop Bill Gates je podle informací zahraničních médií největším soukromým vlastníkem...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Počet nových exekucí loni klesl o pětinu. Byl nejnižší za poslední dekádu

Loni bylo v ČR zahájeno 407 694 nových exekucí, což znamená meziroční pokles o více než 18 procent. Jde o nejmenší...

Výdejny radosti ZOOT končí. Nahradí je síť módních obchodů

Český online prodejce s módou ZOOT se rozhodl své vlastní pobočky pod názvem Výdejny radosti nahradit výdejnami v...

Ministerstvu vyhořel server s covidovými programy. Zřejmě i část žádostí

Po opakovaných problémech a kolapsu opět funguje portál AIS MPO pro podávání žádostí o podporu pro podnikatele zasažené...

Nové oddlužení rozvolňuje povinnosti dlužníků příliš, míní Hospodářská komora

Již od léta 2021 by pro české dlužníky mělo být snazší oddlužit se, a to díky novele insolvenčního zákona. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Mohlo by vás zajímat