ČSOB vyhlásila státu „válku“

  1:06aktualizováno  12:15
Donedávna to byl skvělý vztah mezi obří firmou a státem doprovázený miliardovými obchody. Teď jsou najednou na válečné stezce. Česko stojí podle zjištění MF DNES na pokraji další velké mezinárodní arbitráže.
Banka zažalovala minulý týden Česko u arbitrážního tribunálu v Paříži o 1,7 miliardy korun.

Banka zažalovala minulý týden Česko u arbitrážního tribunálu v Paříži o 1,7 miliardy korun. | foto: Tomáš VenturaiDNES.cz

Banka zažalovala minulý týden Česko u arbitrážního tribunálu v Paříži o 1,7 miliardy korun. Tvrdí, že jí Česko dluží peníze za sedm let starou transakci. V jejím rámci ČSOB za symbolickou cenu převzala padlou Investiční a Poštovní banku a krátce poté se díky tomu stala největší bankovní skupinou v zemi.

"Ano, potvrzuji, že jsme v Paříži podali žalobu. Víc to komentovat nemohu,“ řekl mluvčí ČSOB Milan Tománek.

Ministerstvo financí o žalobě ví, její text zatím nezná. "O dalších krocích rozhodneme, až žalobu prostudujeme,“ řekl včera mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Stát a banka se mají utkat u mezinárodního arbitrážního soudu v Paříži. K právní bitvě je dovedlo to, co z nich původně před sedmi lety udělalo nejlepší přátele - uvalení nucené správy na krachující Investiční a Poštovní banku (IPB), kterou stát obratem prodal s velkými zárukami právě ČSOB.

Banka tvrdí, že má v souvislosti s převzetím IPB nárok na další peníze. Stát říká, že je to nesmysl. "Detaily žaloby doposud neznáme. Ale pokud se jedná o případ pohledávek s právní vadou, tak nároky ČSOB odmítáme,“ vysvětlil včera stanovisko svých šéfů mluvčí Jakob.

Spor o garance za IPB
Pařížské arbitry, pokud se stát a banka přece jen nedohodnou na smíru, čeká komplikovaná právnická rovnice. A také cesta časem do roku 2000, kdy stát chřadnoucí IPB převedl na do té doby velikostí nepříliš významnou ČSOB.

Ta se hlavně díky akvizici IPB a štědrému bonusu ve formě velkorysých garancí vyšvihla mezi největší bankovní skupiny v zemi. Když v roce 1999 kupovala belgická KBC od státu dvoutřetinový podíl v ČSOB, zaplatila za něj 40 miliard. Dnes má banka hodnotu kolem 185 miliard korun.

A právě o skutečný rozsah velkorysosti státních garancí půjde v případném právním sporu. Garance zjednodušeně fungovaly tak, že ČSOB mohla z portfolia IPB vybrat špatně splácené a problematické úvěry a převést je za plnou cenu na stát. Ten je pak s velkou ztrátou prodával dál. Jenže v několika případech se stát zasekl a účty ČSOB odmítl proplácet. A právě jedné z nich se týká pařížská žaloba.

Jde o pohledávku ve výši 1,7 miliardy korun za zkrachovalou společností J. Ring, která patřila do konglomerátu firem ovládaných podnikateli Jaroslavem Roušalem a Antonínem Charouzem.

ČSOB obrovskou pohledávku za J. Ring stejně jako stovky dalších (stát už za IPB zaplatil 170 miliard korun) převedla na Českou konsolidační agenturu a inkasovala peníze.

Jenže agentura si své peníze po čase vyžádala zpátky - pohledávku prý banka znehodnotila sama svým špatným postupem, a tak nemá na žádné finance od státu nárok.

ČSOB 1,7 miliardy vrátila až po soudním rozhodnutí. Vzápětí prohlásila, že si na základě smluv o státních zárukách vybere prohrané peníze druhou stranou od ministerstva financí. Jenže i to se zaseklo a peníze odmítá bance zaplatit. Proto se je ČSOB snaží získat pomocí arbitráže.

Která strana má pravdu? Obě jsou vyzbrojené tlustými právními stanovisky, která podporují jejich verzi. A mnohaměsíční jednání o smírném řešení nikam nevedla.

Česko zřejmě nevyhnutelně míří k dalšímu finančně náročnému sporu. S mezinárodními arbitrážemi nemá dobrou zkušenost. Všechny klíčové - mnohdy i kvůli špatné koordinaci své obhajoby - prohrálo.

Autoři:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Špičkování e-shopů pokračuje. Alzák tentokrát v reklamě zaplácnul Mall

Alza.cz

Pošťuchování mezi e-shopy s elektronikou Alza.cz a CZC.cz už probíhá téměř rok. Donedávna však bylo v podstatě...

Venezuela má nejbídnější ekonomiku světa. Česko naopak roste, říká studie

Venezuelané protestují proti vládě Nicoláse Madura. (2. února 2019)

Již popáté se jihoamerická Venezuela stala zemí s nejbídnější ekonomickou situací. Inflace v zemi dosahuje až osmi...

V Berouně se našly padělky stavebnice LEGO, měly hodnotu přes 300 tisíc

Celníci ve skladě v Berouně objevili padělky stavebnice Lego.

Druhý dubnový týden odhalila Celní správa České republiky v Berouně padělky stavebnice LEGO. Jedná se o stavebnice,...

Najdete na iDNES.cz