Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Za stejnou půjčku zaplatíte pár set i přes sto tisíc, ukázala analýza

  11:01
Nezajištěný spotřebitelský úvěr 50 tisíc korun splácený po dobu jednoho roku může stát necelých 1 700 korun, ale i více než 100 tisíc. Vyplývá to z aktuálních výsledků Indexu odpovědného úvěrování organizace Člověk v tísni. Drahé půjčky ale nejde na první pohled odsoudit, pro někoho smysl dávají.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ČTK

Podle Člověka v tísni si lidé budou kvůli zdražování více půjčovat, poskytovatelé ale budou také více žadatelů odmítat. „Zdražení úvěrů o dvě nebo tři procenta není takový problém. Horší je, že banky budou mnohé klienty odmítat a vytlačovat je tak do nebankovního sektoru,“ poukazuje analytik Člověka v tísni David Borges na důsledek narůstajících výdajů domácností.

„Nabádáme proto k pečlivému prozkoumání podmínek, za kterých nebankovní společnosti peníze půjčují, a doporučujeme velmi pozorně promyslet, jak vysoké měsíční splátky člověk unese,“ apeluje Borges.

Podle Indexu odpovědného úvěrování, který porovnává 37 poskytovatelů nezajištěných spotřebitelských úvěrů nabízí nejlevnější modelový úvěr ve výši 50 000 korun rozložený do dvanácti měsíčních splátek nabízí Maxbanka, a to za necelých 1 700 korun. Specifikem tohoto úvěru však je, že ho lze využít pouze jako konsolidaci, tedy jako náhradu za již existující půjčky.

Česko chudne. Zaměstnanci bude ročně průměrně scházet čtyřicet tisíc

Ceny většiny bank a nebankovních společností se pak pohybují mezi třemi a čtyřmi tisíci. Na opačné straně žebříčku se pohybují menší, avšak extrémně drahé společnosti, jako je ViaSMS nebo Viva Credit. Tito poskytovatelé obvykle nabízejí takzvané úvěrové rámce, kde nejsou pevně stanoveny splátky, avšak při využití modelového příkladu půjčky 50 tisíc korun by roční náklady na takový úvěr vyšly i na více jak sto tisíc.

„S drahými půjčkami je to ale složitější. Nelze je jednoznačně odsuzovat. Pokud někdo půjčuje peníze za 50 či 80 procent ročně, tak je to na první pohled šokující, ale pro člověka, který potřebuje řešit nedostatek peněz a jinou možnost nemá, může i takto drahá půjčka dávat smysl,“ vysvětlil Borges.

Index odpovědného úvěrování - graf zvětšíte kliknutím

Podstatné podle něj je, zda jsou splátky nastaveny tak, že lze půjčku splatit. „Jestliže se však bavíme o dlouhodobých půjčkách, kde věřitel žádá 300 nebo 400 procent ročně, nelze to už omluvit vyšší rizikovostí, to je devastační finanční produkt,“ doplnil Borges.

Vlivem složité ekonomické situace se mohou nyní do potíží dostávat i lidé, kteří by v nich normálně nebyli. Pokud to ale aspoň trochu jde, měl by podle Borgese člověk hledat jiné řešení finančních potíží než půjčku.

„Měli by se pokusit omezit jiné zbytné výdaje. Když ani tak příjem nestačí, protože je třeba zaplatit například vysoký nedoplatek za energie, je namístě požádat na Úřadu práce o mimořádnou okamžitou pomoc. S navýšenými náklady na bydlení pak může pomoci pravidelný příspěvek na bydlení,“ radí vedoucí dluhového poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle.

Kdo neví, jak si o státní podporu zažádat, může se obrátit na poradce Člověka v tísni na help lince 770 600 800 nebo využít naše webové stránky jakprezitdluhy.cz.

Čtěte podmínky

Z Indexu dále vyplynulo, že poskytovatelé půjček na svých webových stránkách stále mají zavádějící údaje. Málokterý poskytovatel například uvádí typické úrokové sazby. To, čemu některé společnosti říkají reprezentativní příklad, bývá většinou ta nejlevnější možná varianta, na níž však dosáhne jen malý počet lidí. „I proto bychom chtěli pochválit Komerční banku či Zonky, které na svém webu uvádějí, za jakou cenu lidé půjčku reálně dostávají,“ doplňuje Borges.

Náklady při prodlení - 11/2022

Index ale ukázal i místa, kde se poskytovatelé zlepšili. Naprostá většina společností už například zveřejňuje smluvní dokumentaci na svých internetových stránkách. Odpadá tím situace, kdy žadatel obdrží množství stránek hustě popsaného textu včetně všech smluvních podmínek a ceníků až těsně před podpisem a nemůže si je v klidu prostudovat.

Většina společností má na webu dnes už i kalkulačku, přestože to zákon neukládá. Pro zájemce o úvěr je však zásadní, umožňuje totiž získat lepší představu, co bude úvěr stát a jak dobře je splatitelný. Zájemce si také může snadno udělat srovnání více nabídek.

Z prodlení jsou vyšší úroky než dřív

Letošní novinkou je nárůst výše úroků z prodlení, kterou musí lidé hradit při zpoždění se splácením úvěru. Tato penalizace se za poslední rok téměř zdvojnásobila. Nejde však o rozhodnutí jednotlivých společností, ale o důsledek růstu sazeb České národní banky.

Celkové náklady, které musí věřitel u modelové padesátitisícové půjčky hradit po třech nezaplacených splátkách, zesplatnění a doplacení dluhu až po půl roce, se u férovějších společností pohybuje zhruba mezi osmi až patnácti tisíci.

„Velmi doporučujeme všem, kteří se dostanou se splátkou do prodlení, aby nepřestali komunikovat s věřitelem,“ uzavírá Daniel Hůle.

Náklady na půjčku - 11/2022

Autor:

Silný vítr odfoukl letadlo od nástupního mostu

  • Nejčtenější

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

1. června 2024

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava...

Svět udivuje Minipicasso. Obrazy dvouletého génia se prodávají za tisíce

29. května 2024  12:05

Svět nejenom výtvarného umění vzal útokem dvouletý německý chlapec, který se proslavil svými...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zájem o penzijní DIP je menší, než se čekalo. Mají jej jen desítky tisíc lidí

29. května 2024

O zajištění na důchod prostřednictvím investic se státní podporou Češi zatím velký zájem...

Vlakem 200 km/h na českých kolejích. Jak to cestující pocítí v jízdních řádech

27. května 2024

Premium Na začátku měsíce oznámilo ministerstvo dopravy, že na čtyřech úsecích tratí prověřuje možnost...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stát zveřejnil mapu s cenami nájmů. Stanoví, kolik má stát dostupný byt

29. května 2024

Ministerstvo financí vydalo interaktivní cenovou mapou nájemního bydlení. Ta ukazuje průměrné ceny...

Tankování v zahraničí se Čechům prodraží, nejvíce v Německu nebo Chorvatsku

2. června 2024  7:26

Prázdninové cesty autem do zahraničí se mohou Čechům prodražit. Tuzemské ceny benzínu patří v...

Mexické drogové kartely mají nový byznysplán. Pronikly do obchodu s tortillami

2. června 2024

Premium Mexické drogové kartely si našly novou oběť a s ní i slibný zdroj nelegálních příjmů. Kromě...

Dovolená 2024: šest trendů, které vládnou cestování po světě

2. června 2024

Rezervace na poslední chvíli, ještě přepychovější rezidence než kdy dřív, ale třeba i mnohem...

Habibi Come to Dubai. Emirát už nechce být pro turisty jen přestupní stanicí

1. června 2024

Dubaj se chce stát cílovou destinací, kam se návštěvníci budou vracet opakovaně v průběhu celého...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...