Česko je venku z nejdelší recese v historii, ekonomika je stále slabá

  9:09aktualizováno  9:09
Rok a půl recese v Česku skončil. V období od dubna do června začala ekonomika oživovat, celková situace však stále není dobrá. Úřady práce dobývá armáda nezaměstnaných a mzdy nerostou. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu alespoň může firmy povzbudit k tomu, aby více utrácely.

Česko je venku z recese, ale vyhráno nemá. Ilustrační snímek. | foto: Siemens

Šest čtvrtletí po sobě výkon ekonomiky klesal. Až letos od dubna do června hrubý domácí produkt rostl ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,7 procenta. Výsledek je pozitivní, ale neměl by se přeceňovat.

Evropa je venku z recese. Táhne ji Německo s Francií

"Obrat ekonomiky do kladných mezičtvrtletních čísel je první vlaštovkou křehkého oživení ekonomiky. Ale jedna vlaštovka jaro nedělá," říká analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Z dlouhodobého pohledu podle ní ekonomice chybí silné růstové impulsy. "Motor v podobě přílivu přímých zahraničních investic se již zadrhl a nový zatím nenastartoval," dodala.

Nejzajmavější na dnešním čísle je podle Horské fakt, že oživení je taženo hlavně zahraniční poptávkou. "Vezeme se s Německem," glosuje růst analytička.

Odborníci tvrdí, že ukončení recese není překvapením, přesto však většinou čekali, že ekonomika poroste pomaleji.

Vzhledem k dopadu krize na lidi může být růst HDP stěží útěchou. Bez práce je stále přes půl milionu lidí, reálné mzdy klesají a domácnosti neutrácejí. Navíc ekonomové tvrdí, že do velké míry za oživením stojí mimořádné vlivy, například fakt, že se obchodníci na konci roku předzásobili tabákovými výrobky a nyní opět sklady naplňují.

" Já myslím, že zaplať pánbůh za to, je to maličký krůček, jsme nad hladinou a začínáme dýchat. Doufám jen, že ten trend bude pokračovat. Je to záblesk nějakého pozitivního vývoje," zhodnotil premiér v demisi Jiří Rusnok.

Firmy by mohly více utrácet

Proč trvala recese tak dlouho? Ekonom Petr Dufek z ČSOB tvrdí, že v první řadě ekonomiku přidusily vládní restrikce, založené i na zvyšování daní. Například DPH rostla za období recese hned dvakrát. Zvýšily se ceny zboží v obchodech, jenomže mzdy rostly tak pomalu, že nemohly zdražování kompenzovat. Lidé v důsledku méně nakupovali, což se odráželo ve výkonu celé ekonomiky.

Výsledky HDP

Meziročně ekonomika klesla o 1,2 procenta, mezičtvrtletně stoupla o 0,7 procenta. Odhad ČSÚ bude později upřesněn.

"Podobně reagovaly firmy, které raději odkládaly investice na příznivější dobu. V této situaci se navíc začal projevovat útlum zahraniční poptávky, na níž je česká ekonomika bytostně závislá," vysvětluje Dufek. Podle něj má zpráva spíš psychologický význam, mohla by například povzbudit chuť firem více utrácet a méně šetřit.

"Podíváme-li se ovšem na současnou situaci na trhu práce, tak zpráva o konci recese tady asi negativní nálady nepřeválcuje, avšak v dalších měsících bychom se mohli dočkat více pozitivních informací z ekonomiky a také stabilizace nezaměstnanosti a časem snad i postupného zlepšování finanční situace domácností, zejména pak v příštím roce," věří Dufek.

Růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí přitom zřejmě bude podle analytika Raiffiesenbank Václava Frančeho jedním z nejvyšších v Evropě. "Německá ekonomika vzrostla shodně o 0,7 procenta mezičtvrtletně, francouzská o 0,5 procenta, slovenská jen o 0,3 procenta a rakouská o 0,2 procenta," uvedl.

"Druhé čtvrtletí odčinilo negativní překvapení z předchozího období, neznamenalo ale obrat k široce založenému růstu ekonomiky. Česká ekonomika nadále zůstává obětí stagnace světového obchodu, která na ní kvůli velké závislosti na exportu doléhá víc než na méně otevřené ekonomiky," uvedl analytik Unicredit Bank Pavel Sobíšek.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

Další z rubriky

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Sklo je v módě, sklárny nestíhají vyrábět obaly na nápoje a potraviny

Sklárna O-I Czech Republic v Dubí

Potravináři a nápojáři soutěží o volné kapacity na výrobu obalového skla. Kvůli vysokému zájmu v posledních letech...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Najdete na iDNES.cz