Česko je venku z nejdelší recese v historii, ekonomika je stále slabá

  9:09aktualizováno  9:09
Rok a půl recese v Česku skončil. V období od dubna do června začala ekonomika oživovat, celková situace však stále není dobrá. Úřady práce dobývá armáda nezaměstnaných a mzdy nerostou. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu alespoň může firmy povzbudit k tomu, aby více utrácely.

Česko je venku z recese, ale vyhráno nemá. Ilustrační snímek. | foto: Siemens

Šest čtvrtletí po sobě výkon ekonomiky klesal. Až letos od dubna do června hrubý domácí produkt rostl ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,7 procenta. Výsledek je pozitivní, ale neměl by se přeceňovat.

Evropa je venku z recese. Táhne ji Německo s Francií

"Obrat ekonomiky do kladných mezičtvrtletních čísel je první vlaštovkou křehkého oživení ekonomiky. Ale jedna vlaštovka jaro nedělá," říká analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Z dlouhodobého pohledu podle ní ekonomice chybí silné růstové impulsy. "Motor v podobě přílivu přímých zahraničních investic se již zadrhl a nový zatím nenastartoval," dodala.

Nejzajmavější na dnešním čísle je podle Horské fakt, že oživení je taženo hlavně zahraniční poptávkou. "Vezeme se s Německem," glosuje růst analytička.

Odborníci tvrdí, že ukončení recese není překvapením, přesto však většinou čekali, že ekonomika poroste pomaleji.

Vzhledem k dopadu krize na lidi může být růst HDP stěží útěchou. Bez práce je stále přes půl milionu lidí, reálné mzdy klesají a domácnosti neutrácejí. Navíc ekonomové tvrdí, že do velké míry za oživením stojí mimořádné vlivy, například fakt, že se obchodníci na konci roku předzásobili tabákovými výrobky a nyní opět sklady naplňují.

" Já myslím, že zaplať pánbůh za to, je to maličký krůček, jsme nad hladinou a začínáme dýchat. Doufám jen, že ten trend bude pokračovat. Je to záblesk nějakého pozitivního vývoje," zhodnotil premiér v demisi Jiří Rusnok.

Firmy by mohly více utrácet

Proč trvala recese tak dlouho? Ekonom Petr Dufek z ČSOB tvrdí, že v první řadě ekonomiku přidusily vládní restrikce, založené i na zvyšování daní. Například DPH rostla za období recese hned dvakrát. Zvýšily se ceny zboží v obchodech, jenomže mzdy rostly tak pomalu, že nemohly zdražování kompenzovat. Lidé v důsledku méně nakupovali, což se odráželo ve výkonu celé ekonomiky.

Výsledky HDP

Meziročně ekonomika klesla o 1,2 procenta, mezičtvrtletně stoupla o 0,7 procenta. Odhad ČSÚ bude později upřesněn.

"Podobně reagovaly firmy, které raději odkládaly investice na příznivější dobu. V této situaci se navíc začal projevovat útlum zahraniční poptávky, na níž je česká ekonomika bytostně závislá," vysvětluje Dufek. Podle něj má zpráva spíš psychologický význam, mohla by například povzbudit chuť firem více utrácet a méně šetřit.

"Podíváme-li se ovšem na současnou situaci na trhu práce, tak zpráva o konci recese tady asi negativní nálady nepřeválcuje, avšak v dalších měsících bychom se mohli dočkat více pozitivních informací z ekonomiky a také stabilizace nezaměstnanosti a časem snad i postupného zlepšování finanční situace domácností, zejména pak v příštím roce," věří Dufek.

Růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí přitom zřejmě bude podle analytika Raiffiesenbank Václava Frančeho jedním z nejvyšších v Evropě. "Německá ekonomika vzrostla shodně o 0,7 procenta mezičtvrtletně, francouzská o 0,5 procenta, slovenská jen o 0,3 procenta a rakouská o 0,2 procenta," uvedl.

"Druhé čtvrtletí odčinilo negativní překvapení z předchozího období, neznamenalo ale obrat k široce založenému růstu ekonomiky. Česká ekonomika nadále zůstává obětí stagnace světového obchodu, která na ní kvůli velké závislosti na exportu doléhá víc než na méně otevřené ekonomiky," uvedl analytik Unicredit Bank Pavel Sobíšek.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Realitní transakce vzrostly o 69 procent, nejvíc v ČR investují Korejci

Stavba budovy Main Point v Praze na Pankráci.

Objem realitních transakcí v Česku v prvním pololetí meziročně vzrostl o 69 procent na 1,74 miliardy eur (44,5 miliardy...

Klimatizované prostory má třetina malých a středních firem, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Právě teď nastavuje léto svou vlídnější tvář bez tropických teplot. Horký červen s řadou dnů, kdy teplota překročila...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz