Ekonomika ve 3. čtvrtletí překvapila. Namísto růstu klesla

  9:02aktualizováno  12:07
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí obrátila a klesla proti předchozímu kvartálu o 0,5 procenta. Analytici přitom očekávali její další růst. Meziročně hospodářství oslabilo o 1,6 procenta, uvedl Český statistický úřad v předběžném odhadu.
Jedním z důvodů oslabení hrubého domácího produktu je přetrvávající stagnace ve stavebnictví. (Ilustrační snímek)

Jedním z důvodů oslabení hrubého domácího produktu je přetrvávající stagnace ve stavebnictví. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Hrubý domácí produkt oslabil podle statistiků kvůli nižšímu výkonu energetiky, stavebnictví, obchodu, dopravě a zemědělství.

Statistici však upozorňují na to, že předchozí čtvrtletí mělo o tři pracovní dny víc než v roce 2012. Srovnávací základna tak nebyla stejná. Bez započtení tohoto vlivu by meziročně ekonomika klesla jen o 0,7 procenta a v porovnání s druhým čtvrtletím by naopak o 0,4 procenta posílila.

Analytici však tomuto faktu velký význam nepřikládají. "Dnes zveřejněný pokles je bohužel nepříjemným vystřízlivěním z přílišného optimismu, který vyvolala čísla za předchozí kvartál. Je zřejmé, že nás čeká minimálně ještě jeden náročný rok, ale věřím, že ten již bude růstový, minimálně i díky nízké srovnávací základně předchozích období," říká Jiří Moser, řídící partner PwC ČR.

Českým exportérům by podle něj mělo alespoň částečně pomoci současné oslabení koruny, ke kterému svými intervencemi zavelela Česká národní banka (více zde). "Nabízí se teze, že takto slabý výsledek HDP zpětně ospravedlňuje slabší korunu. Nebýt předchozí intervence ČNB, tak by dnes zřejmě koruna oslabovala," souhlasí analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Česko klesá, sousedé posilují

Zatímco česká ekonomika oslabuje, okolní státy v Evropě jsou na tom lépe, i když u některých z nich růst zvolňuje.

Německo - HDP ve 3. čtvrtletí stoupl proti předchozímu kvartálu o 0,3 procenta. Ve druhém čtvrtletí posílilo hospodářství o 0,7 procenta.

Polsko -  HDP meziročně vzrostl o 1,9 procenta, což je více než dvojnásobné zrychlení proti 2. čtvrtletí, kdy ekonomika meziročně rostla o 0,8 porcenta. Proti předchozímu kvartálu stouplo hospodářství o 0,6 procenta.

Slovensko - Ekonomika zrychlila tempo meziročního růstu na 0,9 procenta z revidovaných 0,8 procenta v předchozím kvartálu. Mezičtvrtletně HDP země stoupl o 0,2 procenta v porovnání s růstem o 0,3 procenta ve druhém čtvrtletí.

EU - Hospodářský růst zpomalil. Proti předchozímu čtvrtletí hospodářství posílilo o 0,2 procenta, zatímco v eurozóně stouplo o desetinu procenta. Ve druhém čtvrtletí činil růst v obou případech 0,3 procenta, což znamenalo konec hospodářské recese.

Zdroj: ČTK

 

Nicméně aktuálně zveřejněná data vzbuzují podle ekonomů velmi mnoho otazníků, protože například pokles zemědělství neodpovídá letošní dobré úrodě. Pohled na další zpřesnění čtvrtečních čísel a rozkrytí struktury vývoje tuzemského hospodářství, které mají statistici vydat 4. prosince, bude podle nich velmi zajímavé.

"Vzhledem k vývoji měsíčních dat pro další kvartály čekáme expanzi české ekonomiky. Náš odhad poklesu ekonomiky pro tento rok činí minus jedno procento. Dnes zveřejněný údaj silně zvyšuje riziko, že celoroční pokles může být větší (kolem 1,5 %), ale s ohledem na to, že jde o předběžná data, která mají velkou šanci na revizi, a s ohledem na stále se lepšící měsíční data náš odhad neměníme," dodal Brožka. 

Z důvodu oslabené koruny však podle něj v příštím roce ekonomika poroste rychleji, a to o 2,3 procenta z původního odhadu 1,9 procenta a v roce 2015 posílí o 2,4 procenta.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

KOMENTÁŘ: Když čínské dluhy překrývají jen další dluhy. Kdy to praskne?

Čínský prezident Si Ťin-pching na konferenci o projektu nové Hedvábné stezky v...

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejpomaleji od března 1992. Jak to, že nepanikaří burzy? Všichni čekají, že...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz