Ekonomika ve 3. čtvrtletí překvapila. Namísto růstu klesla

  9:02aktualizováno  12:07
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí obrátila a klesla proti předchozímu kvartálu o 0,5 procenta. Analytici přitom očekávali její další růst. Meziročně hospodářství oslabilo o 1,6 procenta, uvedl Český statistický úřad v předběžném odhadu.
Jedním z důvodů oslabení hrubého domácího produktu je přetrvávající stagnace ve stavebnictví. (Ilustrační snímek)

Jedním z důvodů oslabení hrubého domácího produktu je přetrvávající stagnace ve stavebnictví. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Hrubý domácí produkt oslabil podle statistiků kvůli nižšímu výkonu energetiky, stavebnictví, obchodu, dopravě a zemědělství.

Statistici však upozorňují na to, že předchozí čtvrtletí mělo o tři pracovní dny víc než v roce 2012. Srovnávací základna tak nebyla stejná. Bez započtení tohoto vlivu by meziročně ekonomika klesla jen o 0,7 procenta a v porovnání s druhým čtvrtletím by naopak o 0,4 procenta posílila.

Analytici však tomuto faktu velký význam nepřikládají. "Dnes zveřejněný pokles je bohužel nepříjemným vystřízlivěním z přílišného optimismu, který vyvolala čísla za předchozí kvartál. Je zřejmé, že nás čeká minimálně ještě jeden náročný rok, ale věřím, že ten již bude růstový, minimálně i díky nízké srovnávací základně předchozích období," říká Jiří Moser, řídící partner PwC ČR.

Českým exportérům by podle něj mělo alespoň částečně pomoci současné oslabení koruny, ke kterému svými intervencemi zavelela Česká národní banka (více zde). "Nabízí se teze, že takto slabý výsledek HDP zpětně ospravedlňuje slabší korunu. Nebýt předchozí intervence ČNB, tak by dnes zřejmě koruna oslabovala," souhlasí analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Česko klesá, sousedé posilují

Zatímco česká ekonomika oslabuje, okolní státy v Evropě jsou na tom lépe, i když u některých z nich růst zvolňuje.

Německo - HDP ve 3. čtvrtletí stoupl proti předchozímu kvartálu o 0,3 procenta. Ve druhém čtvrtletí posílilo hospodářství o 0,7 procenta.

Polsko -  HDP meziročně vzrostl o 1,9 procenta, což je více než dvojnásobné zrychlení proti 2. čtvrtletí, kdy ekonomika meziročně rostla o 0,8 porcenta. Proti předchozímu kvartálu stouplo hospodářství o 0,6 procenta.

Slovensko - Ekonomika zrychlila tempo meziročního růstu na 0,9 procenta z revidovaných 0,8 procenta v předchozím kvartálu. Mezičtvrtletně HDP země stoupl o 0,2 procenta v porovnání s růstem o 0,3 procenta ve druhém čtvrtletí.

EU - Hospodářský růst zpomalil. Proti předchozímu čtvrtletí hospodářství posílilo o 0,2 procenta, zatímco v eurozóně stouplo o desetinu procenta. Ve druhém čtvrtletí činil růst v obou případech 0,3 procenta, což znamenalo konec hospodářské recese.

Zdroj: ČTK

 

Nicméně aktuálně zveřejněná data vzbuzují podle ekonomů velmi mnoho otazníků, protože například pokles zemědělství neodpovídá letošní dobré úrodě. Pohled na další zpřesnění čtvrtečních čísel a rozkrytí struktury vývoje tuzemského hospodářství, které mají statistici vydat 4. prosince, bude podle nich velmi zajímavé.

"Vzhledem k vývoji měsíčních dat pro další kvartály čekáme expanzi české ekonomiky. Náš odhad poklesu ekonomiky pro tento rok činí minus jedno procento. Dnes zveřejněný údaj silně zvyšuje riziko, že celoroční pokles může být větší (kolem 1,5 %), ale s ohledem na to, že jde o předběžná data, která mají velkou šanci na revizi, a s ohledem na stále se lepšící měsíční data náš odhad neměníme," dodal Brožka. 

Z důvodu oslabené koruny však podle něj v příštím roce ekonomika poroste rychleji, a to o 2,3 procenta z původního odhadu 1,9 procenta a v roce 2015 posílí o 2,4 procenta.

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

6:0. Česko uspělo v dalších čtyřech solárních arbitrážích za půl miliardy

Villanueva Solar Farm (Mexico)

Česká republika zvítězila v dalších čtyřech arbitrážních sporech, které souvisejí s investicemi do solárních...

Řetězce vozí z větších dálek: zelí z Makedonie, brambory z Francie

Dochází i zelí. Německý diskont ho vozí z Makedonie.

Nejen cibule z Nového Zélandu. Nákupní oddělení obchodních řetězců musejí sahat do větších dálek než jindy i pro jinou...

Exekuční mor za bilion korun. Vláda chce bezútěšnou situaci řešit

Exekuce

Počet lidí v exekuci se meziročně mírně snížil. Beznadějně zadlužený nicméně zůstává každý desátý dospělý obyvatel...

Najdete na iDNES.cz