Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nedostupnost bydlení stoupá, stovky domů ale paradoxně zejí prázdnotou

  1:00
Bydlení je rekordně drahé, přesto se v Česku nacházejí stovky prázdných nemovitostí. Jejich vlastníci jsou však často nedohledatelní, nebo nemají zájem objekty využívat. Rekonstrukce nevyužívaných objektů se navíc nemusí vyplatit. Nejvíc prázdných domů se nachází v oblasti bývalých Sudet.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Přes dva a půl tisíce nemovitostí po celém Česku zeje prázdnotou, přičemž víc než polovina z nich jsou obytné domy. V době, kdy mnohá velká města bojují s nedostatkem bytů a ekologové žehrají kvůli zastavování dalších a dalších zelených ploch, by se mohlo zdát, že právě tyto nemovitosti mohou s řešením bytové krize pomoci.

Kamenem úrazu jsou však vlastníci. Zatímco města se s prázdnými nemovitostmi ve svém vlastnictví snaží pracovat, soukromí vlastníci jsou často nedohledatelní nebo nemají zájem objekt využívat. „V každém městě, mnohdy skoro v každé vesnici, se nachází alespoň jeden prázdný dům,“ říká Radomír Kočí, realitní makléř Re/Max Search a zakladatel projektu Prazdnedomy.cz, který snaží upozornit na chátrající nemovitosti napříč Českem. 

Místa, kde nikdo nebydlí

Ty jsou noční můrou nejen pro obyvatele a starosty, ale také pro prodejce, kteří jejich prodej označují za problematický, mnohdy nereálný. Příkladem jsou neprodejné prázdné budovy v Karlových Varech a Mariánských Lázních, které měli ještě před pár lety ve velké oblibě Rusové.

„Zhruba před osmi až jedenácti lety se rusky mluvící investoři předháněli, aby nakoupili co nejvíce nemovitostí v centrech těchto měst. Teď se nemohou smířit s tím, že neexistuje cílová skupina, která by na jejich představy o prodejní ceně přistoupila,“ uvádí Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M Reality.

Dodává, že o takové nabídky realitní kanceláře ani nemají zájem, protože by několik let platily inzerci a stejně by nepřišla jediná poptávka. Problémem ale nejsou jen nereálné představy vlastníků. Odborníci se shodují, že většina objektů chátrá, protože jejich majitelé nemají peníze na to, aby se o ně starali. Často bývají i zadluženi, čelí exekucím.

Pak jsou tady nemovitosti s více majiteli, kteří se nedokážou dohodnout. O některé objekty majitelé nepečují, protože pro ně má hodnotu pozemek. Raději tak nechají dům spadnout, než se trápit s nájemníky nebo památkáři.

Opuštěné Sudety

Podle statistik, které portál Prazdnedomy.cz shromažďuje, je nejhorší situace v bývalých Sudetech. Konkrétně v Duchcově, Ústí nad Labem, Teplicích a Liberci. Špatně je na tom také Praha, ať už jde o Smíchov, Libeň, Žižkov nebo Staré Město. Naopak nejlépe je na tom Vysočina.

Starosta Duchcova Zbyněk Šimbera přiznává, že prázdných nemovitostí se ve městě nachází spousta, ve vlastnictví města jsou ale jen tři. U jedné z nich město čeká na vhodnou dotaci, druhou využívá jako skladové prostory při mimořádných situacích a u třetí se již zpracovává projektová dokumentace. Starosti tak městu dělají spíše nemovitosti v soukromém vlastnictví.

„Někteří vlastníci se o své domy řádně nestarají. Ty pak chátrají a mohou být nebezpečné svému okolí. Řešit to nakonec musí v některých případech město na své vlastní náklady,“ říká Šimbera s tím, že důvodem zásahu města je často smrt majitele. Dědicové například žijí v zahraničí, kde jsou těžko dohledatelní, nebo o zchátralý objekt nejeví zájem.

Liberec má ve svém vlastnictví pouze tři kryty civilní obrany. Jak sdělila mluvčí města Jana Kodymová, ty jsou z technických důvodů nevyužitelné. 

Ústí nad Labem vlastní 30 nemovitostí – dvacet z nich čeká na demolici a zbylých deset město plně nebo částečně využívá. Mluvčí města Romana Macová tvrdí, že mnohé domy vykoupili v privatizaci soukromí majitelé, kteří je pronajímají s využitím doplatků na bydlení. Jsou s tím ale podle ní problémy.

„Majitelé tyto nemovitosti nechali téměř vybydlet a zdevastovat. Příkladem je zoufalý stav uzavřených soukromých ubytoven Modrá a Klíšská,“ uvedla Macová. Dodala, že město se nyní bude snažit některé domy odkoupit a rozšířit tak městský bytový fond pro bydlení seniorů a matek s dětmi.

Rekonstrukce se nevyplatí

Stovky prázdných domů se najdou i v hlavním městě, kde je situace s nedostatkem bytů nejhorší z celého Česka. „Již dnes dosahuje deficit kolem 20 tisíc bytů, a pokud se situace nezmění, mohlo by na trhu v roce 2030 chybět bydlení až pro 200 tisíc lidí,“ prohlašuje mluvčí pražského developera Central Group Marcela Fialková.

Portál Prazdnedomy.cz v Praze eviduje skoro 400 objektů. „Není to oficiální číslo. Domy přidávají do databáze fanoušci projektu. Skutečně prázdných objektů mohou být v Praze klidně tisíce,“ podotýká Radomír Kočí.

Například na pražském Smíchově eviduje portál 33 prázdných obytných nemovitostí. V celorepublikovém žebříčku se tedy Smíchov umístil na čtvrtém místě. Městská část Praha 5 z toho vlastní pouze tři prázdné domy.

Zatímco v severočeských městech čeká velká část prázdných objektů na demolici, v Praze si je majitelé drží kvůli zhodnocení. „Relativně vysoké procento prázdných domů v Praze je vlastněno za účelem pozdějšího prodeje nebo s nevyjasněným investičním záměrem,“ vysvětlil architekt společnosti TING architects Štěpán Toman. Podle něj je problém v tom, že ceny nemovitostí jsou tak vysoko, že případné renovované byty – ať už na prodej, nebo pronájem – se automaticky musí posunout do segmentu luxusních bytů nebo alespoň vyšší střední třídy.

„Bohužel, problém s nedostatkem bytů je v Praze spíše v té spodní části cenového žebříčku. Zprovoznit tyto domy za účelem bydlení se majiteli nevyplatí, protože rekonstrukce klasických prvorepublikových činžovních bytů není levná záležitost,“ dodává Toman s tím, že oprava bytu s dispozicí 1+1 může majitele stát mezi 400 až 600 tisíci korun.

S tím souhlasí i Fialková, která dodává, že řada subjektů se zaměřuje na přeměnu bytů na malé ateliéry, které pak krátkodobě pronajímá turistům. „K řešení bytové krize rekonstrukce již existujících bytů nijak výrazněji nemohou přispět. Současnou situaci vyřeší jen masivní nová výstavba,“ myslí si Fialková.

Silný vítr odfoukl letadlo od nástupního mostu

  • Nejčtenější

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

1. června 2024

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

6. června 2024

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Znát věk odchodu do penze v 50 letech je nesmysl, vmetla ekonomka Kupkovi

2. června 2024  14:28

Je nesmyslné, aby se lidé až v 50 letech dozvídali, v jakém věku půjdou do důchodu. V diskusním...

Minus 210 miliard za pět měsíců. Jen dvakrát Česko hospodařilo hůř

3. června 2024  14:01

Schodek státního rozpočtu za uplynulých pět měsíců letošního roku činí 210,4 miliardy, sdělil...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dluží stovky milionů, i Gretzkému. Český nápad na pamětní bankovky zkrachoval

3. června 2024  20:04

Firma Top Legends, která prodává pamětní bankovky věnované slavným sportovcům, na sebe podala...

Zlatá horečka stoupá. Jihokorejci vykupují slitky i z prodejních automatů

6. června 2024

V Jižní Koreji postupně přibývá prodejních automatů, díky nimž mají zákazníci možnost si pořídit...

Nejvíc na daních z příjmu loni odvedl ČEZ, čtyřikrát víc než druhá Škoda Auto

6. června 2024  18:58

Na dani z příjmu právnických osob loni nejvíc zaplatila energetická společnost ČEZ. Státu odvedla...

Ekonomické potíže nahrávají populistům. Nejvíc v Maďarsku, tvrdí analýza

6. června 2024

Evropská ekonomika se jen pomalu vzpamatovává z recese a období rychlého růstu cen. To může v...

Po stopách vyhozených petek. Kolik se jich vrátí, ukázal pokus ministerstva

6. června 2024  16:51

Ministerstvo životního prostředí pomocí nové technologie společnosti Adastra Lab sledovalo pohyb...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava kávy trvá příliš...