ANALÝZA: Česká ekonomika uvázla v pasti. Už není, kam dál růst

  1:00aktualizováno  1:00
To tam je pětiprocentní tempo růstu ekonomiky z minulého roku. Po slibném prvním kvartále přidala ve druhém čtvrtletí jen 2,4 procenta. Jednoduše proto, že v situaci, kdy podniky jen těžko hledají nové lidi, nemá kam dál růst. Naopak hrozí, že situace se zhorší.

Kondice české ekonomiky | foto: ČNB

Odkud tedy mohou přijít otřesy? Před deseti lety smetla Česko finanční krize, která měla svůj prapůvod v nesplácených hypotékách. O pár let později jsme si na recesi zadělali sami, když vláda zbytečně silně šlápla na brzdu a neuváženě škrtala, kde se dalo. A obojí bylo umocněno tím, že vedení podniků i lidé pociťovali obrovskou skepsi.

Šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček říká, že podniky – zejména průmyslové firmy, které jsou závislé na několika málo odběratelích ze zahraničí – se nyní dívají na budoucnost střízlivěji. Víc si hlídají investice, aby zvládaly dlouhodobé úvěry. „Pokud je krize a firma má vysoké provozní náklady, dupne na brzdu a šetří, ale pokud má splácet neúměrné dlouhodobé dluhy, pak končí,“ říká Havlíček.

Firmy podle něj cítí, že se pohybují na vrcholu konjunktury, a s dalším růstem už moc nepočítají. „Očekávají buď stagnaci, nebo nepatrný růst. Ale ne že by měly podniky parte v kapse, na zásadnější propad se nepřipravují,“ dodává Havlíček.

Podnikům přitom nyní kvůli rostoucím mzdám i dodavatelským cenám za energie či služby nerostou zisky tak rychle jako v posledních letech. Zatím si kvůli vysoké konkurenci netroufly podstatněji zdražovat.

Ale na probíhajícím brněnském strojírenském veletrhu se ukazuje, že cesta vede jiným směrem.

„České firmy si uvědomují, že pokud nezefektivní výrobu a souvisící procesy, můžou zkrachovat či zmizet z trhu. Budoucnost průmyslu je v inovacích a digitalizaci. Umělá inteligence, virtuální a rozšířená realita či blockchain už ve firmách nalézají svá uplatnění a jejich další rozvoj může být velmi rychlý,“ říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Nákaza odvedle

Pokud přijdou problémy, s velkou pravděpodobností budou mít původ za hranicemi. Hlavním rizikem jsou obchodní války mezi USA a­ zbytkem světa. „Již nyní je patrné zpomalení obratu mezinárodního obchodu. Růst bariér a souvisící zpomalení hospodářského růstu v­ eurozóně by se nevyhnutelně projevilo i u nás,“ říká hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.

K tomu se přidávají problémy kolem italského dluhu či maďarské a ­polské spory s Unií, které mohou postavit do nepříznivého světla celou střední Evropu. Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš navíc upozorňuje, že řada rozvíjejících se ekonomik včetně Turecka může v ­souvislosti s vysokým zadlužením čelit problémům ve finančním sektoru. Pokud však neotřese velkým státem, jako je Čína či Rusko, tuzemská ekonomika to nemusí pocítit.

Největší domácí hrozba pramení z toho, že česká ekonomika jede už několikátým rokem za sebou na plné obrátky a lidem rychle rostou výdělky. Průměrná mzda loni stoupla o sedm procent a pro letošek se čeká ještě o trochu víc. To může být do budoucna past, pokud lidé a firmy budou optimisticky čekat, že jim výdělky porostou stejně rychle donekonečna.

„Může to vést k nadměrným investičním výdajům na straně firem, k­ růstu zadlužení domácností, například kvůli koupi drahé nemovitosti. Přílišný optimismus může panovat i při tvorbě střednědobých výhledů veřejných financí,“ říká Jáč. Až nakonec zjistí, že růst není nekonečný, může v krajním případě osekání výdajů přivolat recesi.

„Nelze vyloučit, že česká firemní sféra nerozezná včas okamžik, kdy bude třeba zpomalit nynější potřebný rychlý růst mezd a návazný růst investic do automatizace. A pokud nezačnou na brzdu šlapat včas, pak se český vývoz může z nynějšího extrému přílišné konkurenceschopnosti snadno přesunout do opačného extrému,“ říká ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

Jedním z rizik je také nespoutaný populismus ze strany vlády. „Proč se snižuje DPH na pivo, když je na ně zároveň uvalena spotřební daň. Rizikem je absence zásadních, systémových změn, jako je penzijní reforma nebo racionalizace daňového systému,“ upozorňuje hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Realitní bublina nepraská, ČNB zatím nechala omezení hypoték bez změny

Ilustrační snímek

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok ve čtvrtek upozornil, že se podle výpočtů jeho instituce dále mírně zvýšilo...

Z ropovodu Družba opět teče čistá ropa, do Litvínova dorazí v pondělí

Čerpací stanice Klobouky u Brna na trase ropovodu Družba

Čistá ropa by ropovodem Družba měla přitéct do rafinerie v Litvínově pravděpodobně v pondělí 27. května. Oznámil to...

Dluhy se musí platit, i když soud zruší exekuci, varují exekutoři

Ilustrační snímek

Zrušení exekuce. Dobrá zpráva pro dlužníka, která je však často dezinterpretována. Pokud se totiž kvůli neplatné...

Najdete na iDNES.cz