ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vláda u alkoholu zvedá daně jenom nám, reagují na balíček lihovarníci

  • 8
Rozhodnutí o zvyšování spotřební daně na alkohol bez zavedení daně na tichá vína je diskriminační, tvrdí Unie výrobců a dovozců lihovin. Dvě třetiny objemu alkoholických nápojů se zvyšování daně nedotkne, padne jenom na lihoviny, zlobí se na vládu. Naopak vinaři kabinet chválí.

Podle ministerstva financí by se měla zvýšit v příštím roce spotřební daň z lihu o desetinu, v roce 2024 a pak v dalších třech letech o pět procent ročně.

V současnosti se odvádí na spotřební dani 32 250 Kč na hektolitr etanolu. U půllitrové láhve 40procentní lihoviny tak vyjde spotřební daň na 65 korun. Po zvýšení o 10 procent se tak cena na půllitr zvýší o 6,5 koruny v příštím roce na 71,5 Kč. O rok později pak o dalších pět procent nahoru, spotřební daň tak bude už přes 75 korun na půllitr.

„Čtyřletý harmonogram zvyšování sazeb přinese transparentní plán pro obě odvětví a svým přesahem přes volební stávající období této vlády nebude ovlivněn volebním cyklem. Na základě trvalé výjimky dojednané v EU se bude nadále uplatňovat poloviční sazba u produktů z pěstitelského pálení pro vlastní spotřebu,“ upozornilo ministerstvo. Ve srovnání s okolními státy má ČR nižší zdanění než Polsko a Slovensko, je na úrovni Německa, píše úřad.

Vinaři se přou s ekonomy o kontroverzní daň. Vláda už přitom jasno má

„Toto rozhodnutí křiví podnikatelské prostředí a zcela jednoznačně nahrává některým zájmovým skupinám,“ uvedl výkonný ředitel unie Vladimír Darebník. Pěstitelské pálení je pak podle něj stejně jako pivovarnictví nebo vinařství nedílnou částí kultury.

V minulosti jsme měli větší náklady než ostatní, tvrdí výrobci

Unie také připomněla, že v posledních letech po metanolové kauze musela investovat nemalé peníze do kontrolních systémů. „Povinností všech výrobců lihovin je od té doby mít zavedený 24/7 kamerový systém se záznamem. Začaly být také vydávány nové kolky v hodnotě 0,44 Kč za 1 kus, který jsou výrobci lihovin povinni nakupovat. Navíc je třeba mít trvale složený depozit na úhradu spotřební daně,“ vypočítává povinnosti Darebník. Tyto věci podle něj členům unie nevadily, na současné rozhodnutí se ale dívají s rozčarováním.

Vláda od opatření očekává, že vybere 1,1 miliardy korun více. Podle Darebníka se to nepovede, lidé podle něj budou méně kupovat lihoviny a přesedlají na nezdaněné víno. „V minulosti každé zvýšení spotřební daně na lihoviny s sebou přineslo dlouhodobé snížení celkového inkasa v nadcházejících letech. Nemluvě o tom, že nesystematičnost ve spotřebním zdanění vede k dezorientaci lidí, kteří se pak mylně domnívají, že pivo nebo víno obsahují jiný alkohol,“ uzavřel.

Schvalování konsolidačního balíčku doprovázela diskuse o zdanění tichých vín, proti němuž se postavili zejména vládní lidovci. Rozhodnutí si pak pochvalují také vinaři. „Vládní rozhodnutí o ponechání nulové sazby spotřební daně z tichých vín vítáme, protože jde v současnosti o jediné efektivní opatření, jak pomoci českému vinařství a vinohradnictví při střetu s tvrdou evropskou konkurencí,“ uvedla Vinařská unie ČR.

Podle ní by měla být případná spotřební daň na tiché víno být zavedená v celé EU. „Jen tak mohou být zaručeny rovné podmínky pro všechny producenty napříč členskými zeměmi. Jednotný evropský trh by měl mít jednotná pravidla, dokud mají všechny vinařské země nulovou sazbu spotřební daně, rovná se její případné zavedení likvidaci odvětví v daném státě,“ doplnili vinaři.