Dny se krátí. Načerpejte energii na zimu na magických místech Česka

  • 2
Čas od času potřebuje každý z nás dobít baterky. Naštěstí existují místa, která jsou k tomu jako stvořená. Sesbírali jsme tipy, kde načerpat energii: vydejte se na Panenský Týnec, do Rosa Coeli, na Hostýn, Říp či Andělskou Horu.
Chrám se skládá z kněžiště 21 metrů dlouhého, 9 metrů širokého a přes 20 metrů...

Stalo se vám někdy, že jste se ocitli na místě, kde jste najednou pocítili příval energie, teplo, které jako by vycházelo přímo ze země, naprostý klid a harmonii, nebo dokonce jemné mravenčení? Pak jste možná stáli v oblasti, kde vyzařovala zvláštní síla, snad magie samotné matičky Země, která tu byla odpradávna – a odpradávna ji také lidé vyhledávali, aby něco z ní načerpali do sebe, stavěli na jejích zónách svá sídla i svatyně.

Taková místa přetrvala dodnes. Stojí na nich svatostánky, hrady nebo jiné památky, kromě hezké podívané ale nabízejí i něco navíc, něco, co je očima neviditelné, ale přesto to tam je. Stačí jen vnímat...

Panenský Týnec

Pokud bychom měli jmenovat jedno typické místo, kde proudí pozitivní energie, byl by to nedostavěný chrám Panny Marie v Panenském Týnci. S největší pravděpodobností ho založil Plichta ze Žerotína, slavný bojovník, který stával po boku evropských králů, a to nejspíš kolem roku 1316.

Nachází se kousek od kláštera klarisek (dnes už bývalého). Ten pro svatou Anežku a řád, který založila, nechal roku 1280 postavit Plichtův otec jako poděkování za zázrak – jeho manželka trpěla neplodností, prý ale přitiskla svůj bok k Anežčinu a uzdravila se.

Světice údajně chrám sama navštívila, dokonce existují i názory, že v Panenském Týnci mohly být uloženy její ostatky. Že by ta všudypřítomná magická síla pocházela právě od Anežky?

Ale vraťme se zpátky k chrámu. Jeho budování, které šlo zpočátku rychle, se později stále více zadrhávalo, a když roku 1382 přišel ničivý požár, stavba byla úplně zastavena. Možná je to ale štěstí, kdo ví, jak by chrám vypadal dnes, kdyby ho tvůrci dokončili.

Skutečnost, že ho tvoří jen obvodové zdi, a dílo člověka je tak dokonale propojené s nespoutanou přírodou, jeho kouzlo jen posiluje. Chrám stojí na silné léčivé pozitivní zóně, která má tvar kříže, zóny se tedy protínají a jejich síla se násobí. Místo má prý schopnost léčit deprese, pomáhá s nízkým sebevědomím a přecitlivělostí, přináší optimismus a radost ze života.

Rosa Coeli

Zřícenina kláštera Rosa coeli byla vybrána především pro svou tísnivou atmosféru.

V malebné krajině jen kousek od Brna se nachází další církevní stavba s neuvěřitelně silným geniem loci, na rozdíl od Panenského Týnce byla ale dokončena a svého času patřila mezi věhlasné svatostánky. Jde o klášter Rosa Coeli. Vznikl vlastně za trest, v roce 1181 ho nechal postavit moravský velmož Vilém jako pokání za své loupežné výpravy do Rakous.

A kvůli hříchu také zanikl, to když jeho předposlední probošt Martin Göschl přestoupil roku 1522 na luteránskou víru a oženil se s jednou z jeptišek. Lidé z okolí začali klášter vnímat jako sídlo neřesti. Zhýralý probošt sice musel odejít a nakonec zemřel ve vězení, klášter ale o svou dřívější váženost definitivně přišel a ani novému, poslednímu proboštu Janovi se nepodařilo ji obnovit. Klášter zanikl a byl ponechám svému osudu.

Dnes z něj zbyly ruiny v nejsyrovější kamenné podobě. Místo podlahy je tráva, místo klenutého stropu nebe. Jedinečné kouzlo starobylosti a síla přírody, která si bere zpět to, co bývalo její, se tam propojuje se zvláštní energií a prý už jen pár minut v troskách kláštera dokáže vylepšit náladu.

Vrch Hostýn

Opravená bazilika na svatém Hostýně.

Říká se mu také Svatý Hostýn, na jeho vrcholu se totiž nachází významné poutní místo s bazilikou a křížovou cestou. Záhadnou energii, kterou vyzařuje, ale můžete cítit, i když zrovna nepatříte do řad hluboce věřících. Dávno před církevními svatostánky totiž na Hostýně bylo rozlehlé pravěké hradiště – a právě Keltové místu nejspíš dodali jakési tajemné kouzlo, které později davy lidí, co se přicházely na kopec modlit, jen posílily.

Dokonce tam prý kdysi došlo k zázraku! Psal se rok 1241, když do naší země vtrhli Tataři. Místní se před nimi schovali právě do Hostýnských vrchů, trpěli ale nedostatkem vody. Začali se tedy modlit k Matce Boží – a najednou ze země vytryskl pramen a žíznivé napojil. Krátce nato vypukla silná bouře, která Tatary donutila k ústupu. A nevinní lidé byli zachráněni.

Ať už ale legendě věříte, nebo ne, výlet na Hostýn je něco, na co jen tak nezapomenete. A kdo ví, třeba i vy v okolí baziliky ucítíte příjemný pocit tepla a úlevy, který se vám bude rozlévat po celém těle.

Hora Říp

Letecký pohled na horu Říp

Kopec viditelný z dálky poutal pozornost lidí už v dávné historii a kdysi přilákal i naše předky s bájným praotcem Čechem v čele. Na jeho vrcholu najdete také křesťanský svatostánek, románskou rotundu svatého Jiří a Vojtěcha, stejně jako v případě Hostýnu měl ale dávno před křesťany i Říp pletky s Kelty.

Samotné jeho pojmenování je keltského původu, pochází ze slova „rib“ neboli žebro – metaforicky žebro země, tedy hora. Země, kterou nejspíš už keltští druidové považovali za posvátnou, cosi vyzařuje dodnes. Pokud patříte mezi vnímavější jedince, možná ucítíte, že je „něco“ ve vzduchu.

Říká se, že Říp vyzařuje silné pozitivní energie, uvolňuje emoce, a dokonce prý léčí i psychické problémy.

Andělská Hora

Zřícenina nedaleko Karlových Varů nad řekou Ohří, se zbytky čtverhranné obytné věže, bašty, hradeb se střílnami, bran, paláce, nádrže na vodu. Lze vidět také zbytky dalších historických stavení. Zaparkovat lze v Andělské Hoře pod hradem u kostela. První písemná zmínka je datována na začátek 10. století.

Půvabný název, krásné výhledy do okolí, zajímavá historie a jakési „chvění“ ve vzduchu, to vše nabízí Andělská Hora, zřícenina gotického hradu, která se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí. První zmínka o něm pochází z roku 1402 a své jméno prý dostal po princezně Alvíně, která byla hodná jako anděl.

Během let se na něm vystřídala celá řada pánů, za třicetileté války v roce 1635 však hrad obsadili a vydrancovali Švédové a dílo zkázy pak dokonal roku 1718 ničivý požár. Od té doby hrad pustl.

Dost ale „přízemních“ údajů, pojďme se podívat na věci mezi nebem a zemí. Zřícenina patří mezi pár desítek vybraných míst z celého světa, kde se soustřeďuje nejvíce pozitivní energie.

Říká se, že tato energie léčí úzkosti, deprese i stres a poradí si i s bolestmi hlavy. Je to místo, kde se podle ezoteriků propojuje zemská a kosmická energie. Tak ji pojďte načerpat.