Pražský hrad otevře Dům sokolníka, utajenou budovu u jízdárny

• 4
I na Pražském hradě, nejnavštěvovanějším místě v celém Česku, jsou místa skrytá očím běžných turistů. Jedním z nich je nenápadný sokolnický domek v původní zástavbě jízdárenského dvora. Žil v něm sokolník, hlídač příkopu i kaprál místní vojenské posádky.

V současnosti je dům neobydlený, ale to se příští rok změní. Předloni prošel rozsáhlou rekonstrukcí za pomoci restaurátorů a brzy se tu otevře expozice věnovaná sokolnictví.

Nenápadný sokolnický domek s dřevěnou pavlačí se dochoval v původní renesanční a barokní zástavbě jízdárenského dvora v areálu Pražského hradu. Stavba vedle jízdárny je starší než informace z roku 1620 o tom, že v domě bydlí sokolník.

Ten tam však nepobýval jako jediný: podle písemných záznamů dům později sloužil i hlídači vodního příkopu a po něm tu bydlel tesařský polír.

Na konci 17. století zde našli domov tři lovčí a poté byl dům vyčleněn potřebám císařského dvora. V první polovině 18. století tu žil i řezník, který měl pronajatá nedaleká jatka.

Během 19. století zde žil i kaprál místní vojenské posádky, protože celý dvůr sloužil k vojenským účelům. Posledními obyvateli sokolnického domku pak byli ve 20. století zaměstnanci Hradu.

Místo zatím nepřístupné běžným návštěvníkům si můžete prohlédnout v galerii. A naše čtenářka dokonce na vlastní oči. Martina Tomanová vyhrála v soutěži ke sto letům republiky komentovanou prohlídku katedrály sv. Víta a Starého královského paláce a exkluzivní návštěvu Domu sokolníka.