Cesta k vrcholu začíná v lázních Kyselka, kde pramení i zdejší věhlasná minerální voda. U prvního zastavení se dozvíte informace o dvou lékařích, otci a synovi, kteří lázně povznesli a jsou pokládáni za zakladatele české balneologie. Od lázní, kde je i železniční zastávka, vás dovede bílá značka s uhlopříčným zeleným pruhem přes řeku Bílinu a hlavní silnici až pod úpatí Bořně.
Další zastávka je u Chaty pod Bořní, která slouží turistům od roku 1928. Od ní začíná vlastní výstup na vrchol. Z tabule u chaty se dozvíte, jak vznikla řeka a celé údolí a jak se za miliony let změnilo sopečné magma ve shluk skalních stěn, roklí, věží či puklinových jeskyní, které dnes dávají podobu Bořni. Ta je se svými více než sto metrů vysokými stěnami jedním z nejvýznamnějších horolezeckých terénů u nás. Lezci také dali řadě skalních útvarů zajímavá jména - Rokle tmy, Biskupská stolice či Amfiteatr.
Další tabule vás seznámí s živočichy, kteří zde žijí, jako výr a jezevec, a s rostlinami, které můžeme vidět, jako astra alpská, bělozářka nebo třemdava. Pěšina mezi skalami vás vyvede až na plochý vrchol. Odměnou za námahu vám bude kruhový výhled - k severu na pohraniční Krušné hory, k východu na skupinu nejvyšších vrchů Českého středohoří s Milešovkou, na jihovýchodě uvidíte Ranskou horu, na jihu Zlatník a na západě mostecký Hněvín.
Sestup z vrcholu je až na obvodovou cestu stejný. Znovu můžete obdivovat bizarní skály jako již roku 1679 Bohuslav Balbín, který na Bořeň vystoupil a cestu popsal. Zelená značka vás dovede až na náměstí. Ještě před ním stojí za zastavení děkanský kostel sv. Petra a Pavla s gotickými a barokními prvky. Východní kulisu náměstí nad střechami domů tvoří lobkovický zámek a na protější straně pak secesní budova městského úřadu, v jehož suterénu je prodejní a výstavní galerie. Kašnu na náměstí zdobí socha sv. Floriana a z vysokého sloupu se na vše dívá Panna Maria. Ze středověkých hradeb zůstalo jen pár zdí a takzvaná Husitská bašta.
Do Bíliny se dostanete vlakem po trati 130 či autem, parkovat lze u Chaty pod Bořní. K orientaci vám poslouží mapa KČT České středohoří západ v měřítku 1: 50 000.
Na vrcholu Skautské věže téměř vždy fouká |
Lehký výstup stěnkou Maturita |
Stará cesta na Biskupskou stolici |