Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Cestujte jinak. Ve východních Krkonoších vás místní naučí šetrnému turismu

Kvůli covidu tráví spousta Čechů dovolenou ve své domovině. Mnohé lokality naší republiky jsou tak často přeplněné a úpí pod návaly turistů. Tomu chce zabránit šetrná turistika, kterou mohou lidé provozovat v Krkonoších, v Horním Maršově.

Turisté mohou pomoci místním obyvatelům uchovat čistou přírodu. Stačí, když si v informačním centru Dotek vyzvednou sáček na odpadky, které po cestě posbírají. | foto: Správa KRNAP

„Kochání je silně doporučeno,“ čtu v průvodci hledačky „Lahmer si hlavu a foť“, když stojím u nejstaršího stromu východních Krkonoš, u čtyři sta padesát let staré lípy. Chystám se projít hru stopované, která vede po fotogenických místech Horního Maršova. Vytvořilo ji středisko ekologické výchovy Sever, jež turistům představuje Krkonoše z trochu jiné stránky.

„V Horním Maršově žiji s manželkou přes pětadvacet let a celý svůj život se věnujeme ekologii. Pořádáme programy pro školy, vzdělávací akce pro dospělé, vedeme české a mezinárodní projekty. Pro tyto účely jsme v obci zakoupili starou barokní faru, zrekonstruovali ji a vytvořili zde Dům obnovy tradic, ekologie a kultury. V poslední době také propagujeme a uvádíme do praxe šetrný turismus,“ vysvětluje ředitel Severu Jiří Kulich.

Nový druh turismu respektuje přírodní prostředí a věnuje pozornost kulturní, sociální stránce, horským vesničkám, místní historii, zvykům a zdejším obyvatelům. Zároveň klade důraz na pomalé cestování, na poznání jednoho místa do hloubky a na vychutnávání zážitků.

Šetrný turismus také ukazuje lidem nové trasy a možnosti. Počty turistů se tak rozkládají na různá místa a tím nedochází k přelidnění určitých lokalit. Proto Sever připravil pro zájemce tematické trasy (například Cesta dřeva, Cesta do divů divočiny, Cesta lesa), které ukazují způsob těžby dřeva ve východních Krkonoších, podobu milířiště s milířem, představují vznik krkonošské divočiny, její pozůstatky a pozvolný návrat zpět. Návštěvníci při putování rovněž poznají lesní živočichy, stromy a získají informace o tom, jak jim pomoci.

Turisté se rovněž mohou vydat na questy (hledačky), které objevují zajímavá místa v Horním Maršově a prezentují místní známé osobnosti, například hraběte Bertholda z Aichelburgu, hraběnky Aloisii a Emu Czerninovou či fotografa Wenzela Lahmera. Ten vytvořil fotografickou kroniku východních Krkonoš a zmapoval naše nejvyšší pohoří na přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Každý zájemce tak dostane na výpravu tištěného průvodce s mapou, badatelský list s otázkami a cestovní sadu pomůcek, se kterými řeší úkoly vedoucí k nalezení pokladu. Úlohy však plnit nemusí, záleží na něm, zda si trasu jen projde, nebo se bude věnovat i úlohám.

Dům obnovy tradic, ekologie a kultury vznikl v budově staré fary.

Dům obnovy tradic, ekologie a kultury vznikl v budově staré fary.

„Tematické stezky a questy jsou u návštěvníků velmi oblíbené. Díky nim poznají zdejší historii a místopis. Vytvoření hledačky nám zabere dva až tři dny,“ říká projektová manažerka Hana Kulichová.

„Sejde se skupina místních lidí, kteří dobře znají lokalitu, a vymyslí téma, trasu, text, úkoly, tajenku a ukrytí pokladu. Pak přijde na řadu grafická úprava a vytištění na papír. Celý proces přípravy zabere zhruba dva měsíce. Vytvořením questu ale naše práce nekončí. Občas musíme zkontrolovat stezku, zda je stále schůdná a nedošlo na ní k nějakým změnám, například oplocení, nové cesty... Zároveň také doplňujeme předměty, které tvoří poklady, a aktualizujeme informace“, doplňuje Kulichová.

Z hledaček si vybere každý, od dětí až po seniory. Vždy je na průvodci uvedena obtížnost, schůdnost trasy, její délka a doporučené vybavení na cestu.

V okolí Horního Maršova mohou turisté poznat vznik krkonošské divočiny, její...

V okolí Horního Maršova mohou turisté poznat vznik krkonošské divočiny, její pozůstatky a pozvolný návrat zpět.

Lidé během svého putování mohou pomoci i přírodě. Stačí, když si v informačním centru Dotek vyzvednou sáček na odpadky, které po cestě posbírají. Podpoří tak zvyk zdejších horalů, kteří čistí přírodu pokaždé, když vyrazí na túru.

Spánek s ježky a veverkami

Dům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově má ekologický provoz, využívá výhradně energii z obnovitelných zdrojů. Zeleninu, ovoce a bylinky si zaměstnanci pěstují na vlastní zahradě, ostatní výrobky (třeba maso, sýry, mléko) odebírají od okolních farmářů. Přilehlá přírodní zahrada pak vychází z rakouského konceptu „Natur in Garten“ a přispívá k ochraně životního prostředí, podpoře druhové rozmanitosti a lidského zdraví.

Součástí Domu obnovy tradic, ekologie a kultury je i bývalá farská zahrada.

Součástí Domu obnovy tradic, ekologie a kultury je i bývalá farská zahrada.

Bývalá farská zahrada respektuje svoji historii a polohu. Proto se na ní vyskytují jen rostliny, stromy a keře rostoucí v Krkonoších. Zelená oáza je rozdělena na divokou, hospodářskou, okrasnou a na herní část. Podporuje i chov užitečných živočichů. Na jejím pozemku jsou umístěny příbytky pro ježky, veverky, hmyz, čmeláky, škvory, ptáky, netopýry a ještěrky.

Dotek poskytuje pro turisty také ubytování a je jediným ubytovacím zařízením v České republice, které vlastní ekologické značky – evropskou Ecolabel „The Flower“ a českou „Ekologicky šetrná služba“. Tyto certifikáty zaručují, že hosté tráví svůj pobyt v zařízení, které je maximálně šetrné vůči životnímu prostředí.

„Získat a udržet si ekologické značky není v praxi vůbec jednoduché. Jsme na ně velmi hrdí. I když nám to přináší spoustu povinností, které musíme dodržet, chceme i nadále označení udržet a vnést do povědomí lidí. Zároveň je dopředu upozorňujeme, že u nás není televize, bazén ani sauna. Klademe důraz na to, aby se lidé u nás bavili sami, hráli hry, souzněli s přírodou a odpočinuli si“, dodává Hana Kulichová.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

V blízkosti Doteku stojí renesanční kostel Nanebevzetí Panny Marie, s nádhernou, dřevěnou nadzemní galerií. Nejstarším dochovaným předmětem je zde Aupatalský svatý grál. Kamenná křtitelnice, ze které přijímala křest první generace místních rodáků, pochází z roku 1572. Prohlídku kostela si raději objednejte předem na e-mailu infokolonial@gmail.com.

Turistické informační centrum i dům Dotek jsou otevřeny po celý rok každý den. V případě špatného počasí zde najdete náhradní program i zábavu pro děti.

V Doteku se lze také najíst. Kuchyně se zaměřuje na propagaci ekologického stravování a lokálních surovin.  Kuchaři připravují tradiční krajová jídla a pokrmy podle starých, často pozapomenutých receptů.

Autoři:
  • Nejčtenější

V Pompejích odkryli pozůstatky dvou mužů. Zřejmě boháče a jeho otroka

Archeologové ve starořímském městě Pompeje našli lidské kosterní pozůstatky. Mohly by patřit zámožnému muži a jeho...

KOMENTÁŘ: Zničení zimní turistické sezony je zločin. I na dětech

S koncem listopadu se na tuzemských horách objevil první sníh a s ním v hlavách lyžařů a milovníků zimních radovánek i...

Blíží se vodní apokalypsa. Kdy to přijde a na co se máme těšit?

Premium Ledovce tají daleko rychleji, než se na první pohled zdá. Hrozí prudké stoupání hladin moří a oceánů. Jak blízko je...

Stát řeší covidový režim na sjezdovkách, fronty u vleků bude nutné řídit

Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu se shodli s provozovateli lyžařských areálů na nutnosti nastavit funkční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zrádný průsmyk zvelebil střelný prach. Jak Švýcaři dobyli svůj klenot Alp

Premium Švýcarsko je země průsmyků a mezi nejkrásnější patří Gemmi ve francouzském kantonu Valais. Ocitnete se zde mezi nebem a...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Zničení zimní turistické sezony je zločin. I na dětech

S koncem listopadu se na tuzemských horách objevil první sníh a s ním v hlavách lyžařů a milovníků zimních radovánek i...

VIDEO: Magický poklad Ústecka léčí, vyzkoušejte si tajemný chrám sami

V malebné obci Panenský Týnec stojí jedna z nejkrásnějších památek Ústeckého kraje. A také jedna z jeho největších...

Filmové cestování: vydejte se po českých stopách hvězd stříbrného plátna

Nemusíte být Hujerovi, a přesto se můžete vypravit na místa, kde se točily známé filmy či seriály. Potěšte se pohledem,...

VIDEO: Nejdelší zipline v Česku má přes dva kilometry

V horském středisku na Klínech nedaleko Litvínova otevírají pro milovníky adrenalinových sportů novou atrakci. Delší...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....