Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

Cestujte jinak. Ve východních Krkonoších vás místní naučí šetrnému turismu

Kvůli covidu tráví spousta Čechů dovolenou ve své domovině. Mnohé lokality naší republiky jsou tak často přeplněné a úpí pod návaly turistů. Tomu chce zabránit šetrná turistika, kterou mohou lidé provozovat v Krkonoších, v Horním Maršově.

Turisté mohou pomoci místním obyvatelům uchovat čistou přírodu. Stačí, když si v informačním centru Dotek vyzvednou sáček na odpadky, které po cestě posbírají. | foto: Správa KRNAP

„Kochání je silně doporučeno,“ čtu v průvodci hledačky „Lahmer si hlavu a foť“, když stojím u nejstaršího stromu východních Krkonoš, u čtyři sta padesát let staré lípy. Chystám se projít hru stopované, která vede po fotogenických místech Horního Maršova. Vytvořilo ji středisko ekologické výchovy Sever, jež turistům představuje Krkonoše z trochu jiné stránky.

„V Horním Maršově žiji s manželkou přes pětadvacet let a celý svůj život se věnujeme ekologii. Pořádáme programy pro školy, vzdělávací akce pro dospělé, vedeme české a mezinárodní projekty. Pro tyto účely jsme v obci zakoupili starou barokní faru, zrekonstruovali ji a vytvořili zde Dům obnovy tradic, ekologie a kultury. V poslední době také propagujeme a uvádíme do praxe šetrný turismus,“ vysvětluje ředitel Severu Jiří Kulich.

Nový druh turismu respektuje přírodní prostředí a věnuje pozornost kulturní, sociální stránce, horským vesničkám, místní historii, zvykům a zdejším obyvatelům. Zároveň klade důraz na pomalé cestování, na poznání jednoho místa do hloubky a na vychutnávání zážitků.

Šetrný turismus také ukazuje lidem nové trasy a možnosti. Počty turistů se tak rozkládají na různá místa a tím nedochází k přelidnění určitých lokalit. Proto Sever připravil pro zájemce tematické trasy (například Cesta dřeva, Cesta do divů divočiny, Cesta lesa), které ukazují způsob těžby dřeva ve východních Krkonoších, podobu milířiště s milířem, představují vznik krkonošské divočiny, její pozůstatky a pozvolný návrat zpět. Návštěvníci při putování rovněž poznají lesní živočichy, stromy a získají informace o tom, jak jim pomoci.

Turisté se rovněž mohou vydat na questy (hledačky), které objevují zajímavá místa v Horním Maršově a prezentují místní známé osobnosti, například hraběte Bertholda z Aichelburgu, hraběnky Aloisii a Emu Czerninovou či fotografa Wenzela Lahmera. Ten vytvořil fotografickou kroniku východních Krkonoš a zmapoval naše nejvyšší pohoří na přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Každý zájemce tak dostane na výpravu tištěného průvodce s mapou, badatelský list s otázkami a cestovní sadu pomůcek, se kterými řeší úkoly vedoucí k nalezení pokladu. Úlohy však plnit nemusí, záleží na něm, zda si trasu jen projde, nebo se bude věnovat i úlohám.

Dům obnovy tradic, ekologie a kultury vznikl v budově staré fary.

Dům obnovy tradic, ekologie a kultury vznikl v budově staré fary.

„Tematické stezky a questy jsou u návštěvníků velmi oblíbené. Díky nim poznají zdejší historii a místopis. Vytvoření hledačky nám zabere dva až tři dny,“ říká projektová manažerka Hana Kulichová.

„Sejde se skupina místních lidí, kteří dobře znají lokalitu, a vymyslí téma, trasu, text, úkoly, tajenku a ukrytí pokladu. Pak přijde na řadu grafická úprava a vytištění na papír. Celý proces přípravy zabere zhruba dva měsíce. Vytvořením questu ale naše práce nekončí. Občas musíme zkontrolovat stezku, zda je stále schůdná a nedošlo na ní k nějakým změnám, například oplocení, nové cesty... Zároveň také doplňujeme předměty, které tvoří poklady, a aktualizujeme informace“, doplňuje Kulichová.

Z hledaček si vybere každý, od dětí až po seniory. Vždy je na průvodci uvedena obtížnost, schůdnost trasy, její délka a doporučené vybavení na cestu.

V okolí Horního Maršova mohou turisté poznat vznik krkonošské divočiny, její...

V okolí Horního Maršova mohou turisté poznat vznik krkonošské divočiny, její pozůstatky a pozvolný návrat zpět.

Lidé během svého putování mohou pomoci i přírodě. Stačí, když si v informačním centru Dotek vyzvednou sáček na odpadky, které po cestě posbírají. Podpoří tak zvyk zdejších horalů, kteří čistí přírodu pokaždé, když vyrazí na túru.

Spánek s ježky a veverkami

Dům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově má ekologický provoz, využívá výhradně energii z obnovitelných zdrojů. Zeleninu, ovoce a bylinky si zaměstnanci pěstují na vlastní zahradě, ostatní výrobky (třeba maso, sýry, mléko) odebírají od okolních farmářů. Přilehlá přírodní zahrada pak vychází z rakouského konceptu „Natur in Garten“ a přispívá k ochraně životního prostředí, podpoře druhové rozmanitosti a lidského zdraví.

Součástí Domu obnovy tradic, ekologie a kultury je i bývalá farská zahrada.

Součástí Domu obnovy tradic, ekologie a kultury je i bývalá farská zahrada.

Bývalá farská zahrada respektuje svoji historii a polohu. Proto se na ní vyskytují jen rostliny, stromy a keře rostoucí v Krkonoších. Zelená oáza je rozdělena na divokou, hospodářskou, okrasnou a na herní část. Podporuje i chov užitečných živočichů. Na jejím pozemku jsou umístěny příbytky pro ježky, veverky, hmyz, čmeláky, škvory, ptáky, netopýry a ještěrky.

Dotek poskytuje pro turisty také ubytování a je jediným ubytovacím zařízením v České republice, které vlastní ekologické značky – evropskou Ecolabel „The Flower“ a českou „Ekologicky šetrná služba“. Tyto certifikáty zaručují, že hosté tráví svůj pobyt v zařízení, které je maximálně šetrné vůči životnímu prostředí.

„Získat a udržet si ekologické značky není v praxi vůbec jednoduché. Jsme na ně velmi hrdí. I když nám to přináší spoustu povinností, které musíme dodržet, chceme i nadále označení udržet a vnést do povědomí lidí. Zároveň je dopředu upozorňujeme, že u nás není televize, bazén ani sauna. Klademe důraz na to, aby se lidé u nás bavili sami, hráli hry, souzněli s přírodou a odpočinuli si“, dodává Hana Kulichová.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

V blízkosti Doteku stojí renesanční kostel Nanebevzetí Panny Marie, s nádhernou, dřevěnou nadzemní galerií. Nejstarším dochovaným předmětem je zde Aupatalský svatý grál. Kamenná křtitelnice, ze které přijímala křest první generace místních rodáků, pochází z roku 1572. Prohlídku kostela si raději objednejte předem na e-mailu infokolonial@gmail.com.

Turistické informační centrum i dům Dotek jsou otevřeny po celý rok každý den. V případě špatného počasí zde najdete náhradní program i zábavu pro děti.

V Doteku se lze také najíst. Kuchyně se zaměřuje na propagaci ekologického stravování a lokálních surovin.  Kuchaři připravují tradiční krajová jídla a pokrmy podle starých, často pozapomenutých receptů.

Autoři:
  • Nejčtenější

Tajemství přehrad: Nejstarší zděnou hráz u nás v Mariánkách zasypali

Seriál Sedmé Tajemství přehrad nás zavede do západních Čech, do Mariánských Lázní. Jen málokdo ví, že v lesích nad městem...

Bez testů a letadlem za tři hodiny. Pokud chcete podzim u moře, volte Džerbu

Dlouhé písčité pláže, průzračně čisté moře, vyhlášené gurmánské speciality a spousta zábavy a jedinečných zážitků. To...

KVÍZ: Je Praha opravdu stověžatá? Otestujte, jak dobře znáte její věže

Chcete mít Prahu jako na dlani? Pak musíte vystoupat na věž. A že jich v hlavním městě je, vybírat tu pravou můžete...

Do skal s rezervovanou vstupenkou. Obec Adršpach míří k regulaci turistů

Adršpach chce zavést rezervační systém pro vstup do oblíbeného skalního města. Doufá, že si tím pomůže od ucpaných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemná místa v Česku. Král českých hradů legendy doslova přitahuje

Nad vodní nádrží Orlík u soutoku Vltavy s Otavou leží slavné tajemné místo jižních Čech. Zvíkov s největší...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Bouzov byl splněným snem velmistra německých rytířů. Vydržel jen pár let

Nejpohádkovější moravský hrad Bouzov je „pokladem“ sám o sobě. Měl se stát řádovým muzeem německých rytířů, připomínat...

Na co zírá mašinfíra: Hvozdnickým expresem z Opavy do kraje větrných mlýnů

Seriál Tentokrát nás Mašinfíra zaveze až do Slezska, na trať, o níž jsme mluvili v seriálu Zaniklé tratě. Měla namále,...

Dál už nejdu. Noční pochod Českým rájem za poznáním krajiny i sebe sama

Premium Snad proto, že nám zaklepal střední věk na dveře, vymyslí občas manželka nějakou výzvu ve stylu „teď, anebo nikdy“....

KVÍZ: Je Praha opravdu stověžatá? Otestujte, jak dobře znáte její věže

Chcete mít Prahu jako na dlani? Pak musíte vystoupat na věž. A že jich v hlavním městě je, vybírat tu pravou můžete...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nový šéf pojmenoval hlavní cíle Škody: Hyundai, Kia, Ford, Opel a Francouzi

„Značka je na tom velmi dobře a má skvělou pověst. Tu si vypracoval tým, který může být náležitě hrdý,“ prohlásil...