Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Ptačí park Josefovské louky: ochrana přírody, která funguje i bez státu

Stejně jako na celém světě vznikají i v naší republice ptačí rezervace. Mezi ně patří Josefovské louky nedaleko Jaroměře, kde úspěšně běží unikátní projekt na ochranu přírody. Podílet se na něm může každý Čech.

„Je březen, to už k nám zpátky přiletí jeřáb popelavý. Zatím jsou tu jen druhy, které u nás přezimují, ale brzo se rozšíří o tažné ptáky vracející se z jihu,“ říká správce parku Břeněk Michálek, když dalekohledem kontroluje své svěřence.

Stojíme na území nestátní ptačí rezervace Josefovské louky. V České republice prozatím existují čtyři, přičemž první byla založena právě v Josefově. Impulsem pro zrod parku byl hrozivý úbytek lučních a mokřadních ptáků. Proto členové České společnosti ornitologické koupili pozemky od majitelů (obce, jedinci, církev) v údolí Metuje a vzácným živočichům pořídili nový domov. Na květnatých loukách nainstalovali budky, krmítka, vyhloubili jezírka a tůně.

„Mokřady mají obrovský význam pro krajinu, mimo jiné rozšiřují její různorodost. Žije v nich velké množství organismů, které jsou pestrým zdrojem potravy ptáků. Tím, že mají kvalitní stravu, zlepšuje se jejich kondice a navíc se rozmnožují. My však jdeme ještě dál. Spolupracujeme se zemědělci a louky zavlažujeme. K tomu nám slouží starý zavlažovací systém, jež jsme znovu zprovoznili,“ vysvětluje ornitolog.

Původní dílo vzniklo v letech 1902–1912 mezi Krčínem (dnes součást Nového Města nad Metují) a Josefovem, aby závlahami zvýšilo výnos luk. V té době měl každý vesničan aspoň jedno zvíře, které potřebovalo čerstvou trávu a v zimě seno. Zavlažením luk zelený porost víc a rychleji rostl.

Práci na zavlažovací soustavě zajišťovali dělníci z celého Rakousko-Uherska, včetně zeměměřičů a stavbyvedoucích z Itálie. Vybudovali tak jedinečný systém tvořený stavítky, hradítky, shybkami, sifony, mostky a miniakvadukty. Ten reguloval rozlévání a výšku spodní vody na loukách.

Josefovské louky fungují jako zdravá říční krajina.

S celkovou délkou kanálů přes sto deset kilometrů šlo o významnou vodohospodářskou stavbu, jež fungovala až do roku 1999. Poté zemědělské subjekty ztratily o zavlažování zájem. Situace se změnila až s aktivitou ornitologické společnosti, která soustavu znovu zprovoznila a získala nové povolení na odběr vody. Odborníci znovu na louky přivedli řeku Metuji a vytvořili ptačí ráj.

„Máme tu například čápa bílého a černého, jeřáby popelavé, bekasinu otavní, chřástala polního, ledňáčka říčního, čírku modrou, krahujce obecného či káni lesní. Dodnes jsme tu pozorovali sto osmdesát šest druhů ptáků, k nimž se přidali bobři, vydry, plazi, motýli, brouci, žáby a specifické rostliny,“ povídá Michálek.

Pozorovatelna ptáků je vybudovaná z modřínového dřeva.

Ornitologové do parku vysadili také divoké exmoorské koně a pratury, kteří zde volně žijí. Spásáním travních porostů a narušováním terénu kopyty přirozeně udržují stav luk. Exkrementy kopytníků pak hnojí louky a jsou potravou pro některé brouky. Josefovské louky tedy fungují jako zdravá říční krajina a jedná se o jeden ze vzácných příkladů v Česku.

Východočeská džungle

Park o rozloze osmdesáti hektarů leží ve volné přírodě. Je otevřený zdarma po celý rok dvacet čtyři hodin denně a probíhají v něm různé akce, například Vítání ptačího zpěvu, Festival ptactva či ukázky kroužkování. Vede jím pět kilometrů stezek a kilometrová trasa divokou džunglí, což je úsek táhnoucí se kolem celého parku až k soutoku Staré a Nové Metuje. Místy cesta prochází bujným porostem, který dobrovolníci upravili motorovými pilami a křovinořezy, aby odhalili taje divoké přírody. 

Kalous pustovka, který v ptačím parku tráví zimu, používá plazníky jako vyhlídku.

Turisté na procházce poznají zimoviště, broukoviště, plazníky (domečky pro plazy), prvky starého zavlažovacího systému. Různobarevné ptáky uvidí z vyhlídek a z velké modřínové pozorovatelny.

Podpora ze všech stran

Ptačí park své území neustále rozšiřuje koupí dalších pozemků. Což samozřejmě není levná záležitost, avšak projekt má obrovskou podporu veřejnosti.

„Peníze na výkup získáváme od lidí, kteří vidí smysl v ochraně přírody a v obnově mokřadů. Úspěch přičítáme tomu, že příspěvky jdou na transparentní účet a dárci se na vlastní oči mohou přesvědčit o investici peněz přímo v parku. Velkou roli hraje i důvěra v Českou ornitologickou společnost. V posledních letech stoupá počet jejích členů, dokonce se hlásí celé rodiny. Navíc máme skvělou spolupráci s městským úřadem v Jaroměři, se starostou, s úředníky a obyvateli města – ti všichni parku fandí,“ říká Michálek.

Kanály, které pomáhají zavodňovat Josefovské louky.

Přiložit ruku k dílu a tím pomoci přírodě, ale může každý. Park pořádá během roku dobrovolnické brigády a desetidenní letní pracovní tábor. Zájemci najdou termíny v kalendáři akcí na webu nebo facebookové stránce České ornitologické společnosti. Josefovské louky rovněž vítají spolupráci s amatérskými ornitology, kteří výsledky svých pozorování mohou nahlásit parku a přispět tak k lepšímu mapování vyskytujících se ptáků.

„Náš sen – mít vlastní ptačí rezervaci, kterou bychom sami chránili a řídili co nejlépe – se nám splnil. Díky narůstající návštěvnosti, podpoře veřejnosti a přibývajícímu počtu ptáků vidíme, že naše práce má smysl. Výsledky nás povzbuzují k dalším plánovaným aktivitám a budeme rádi, když se k nám připojí co nejvíce milovníků přírody,“ dodává správce parku.

Může se hodit

Hlavní vchod do ptačího parku je u obce Starý Ples (z autobusového a vlakového nádraží v Jaroměři sem jezdí autobusy). Pokud pojedete autem, zaparkujte ve Starém Plesu u rybníka na široké krajnici a pak jděte pěšky.

Druhý vstup do parku je na mostě za Podklasním mlýnem. Při cestě z Jaroměře do Josefova přejdete Labe, poté Metuji a hned za ní odbočíte doleva. Přístupová cesta je i pro cyklisty, kteří na ni sjedou přímo z Labské cyklostezky u Josefova.

Na pozorování živočichů si vezměte sebou dalekohled.

Chcete-li obdarovat ptáky, doneste jim lojové koule, slunečnicová semínka či drcené vlašské ořechy.

V blízkosti ptačího parku leží historické pevnostní město Josefov. Evropský unikát, který v 18. století nechal vybudovat císař Josef II., je otevřený veřejnosti. Při prohlídce zde zhlédnete civilní i vojenské budovy, zátopové kotliny, hradební příkopy a dlouhý labyrint podzemních chodeb.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Dechberoucí nové mapy Googlu. Město prozkoumáte, jako byste jím prolétali

Google na letošní vývojářské konference Google I/O nepředstavil jen hardwarové novinky, ale i své pokroky na...

Dvě uhelná jezera, dva jiné světy. Milada pokulhává za vzkvétajícím Mostem

Zcela rozdílná letní sezona čeká návštěvníky na dvou vodních plochách, které vznikly zatopením hnědouhelných lomů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dcery už na svět nenahlíží podle mediálních měřítek, říká Fotr na tripu

Mají za sebou na 75 tisíc kilometrů. Objevili kurdské Turecko, projeli rizikový Irák, stihli předválečnou Ukrajinu a...

Pojďte pěšky do hor. Tři unikátní treky, kde poznáte pocit osamělého tuláka

Premium Jistě, tak jako v zimě s lyžemi i v létě se můžete po mnohých horských vyhlídkách vozit lanovkami, ale byla by to věčná...

Povinná výbava na kolo. Zkontrolujte si, jestli máte před dovolenou všechno

Jaro je v plném proudu a své kolo vytáhli ze sklepů a garáží snad všichni. Málokdo si ovšem vzpomenete na to, jakou...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Na co zírá mašinfíra: Východními Čechami míříme pod věže Teplických skal

Seriál Dnešní mašinfíra, Jirka, nás sveze po východních Čechách. Rudožlutou Zamračenou společnosti Východočeská dráha se...

Do začátku turistické sezony mají na Sněžce vzniknout nerezové zábrany

V nejbližších dnech začne stavba nových zábran na Sněžce. Půjde o více než sto sloupků, mezi nimiž budou natažené...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZANIKLÉ TRATĚ: Úzkokolejka z Ostravy do Bohumína byla na Ostravsku poslední

Seriál Padesátý pátý díl Zaniklých tratí se zaměří na další z úzkorozchodných drah na Ostravsku. Podíváme se na meziměstskou...

Očima šotouše: nejhezčím snímkem motorového vozu se stal oblíbený Hurvínek

Ústředním tématem fotografické výzvy pro naše čtenáře byly v dubnu motorové vozy. V redakci jsme vybrali nejlepší...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...