Populární seriál Policie Modrava už přilákal na Šumavu tisíce turistů.

Populární seriál Policie Modrava už přilákal na Šumavu tisíce turistů. | foto: © archiv TV Nova

Po stopách zločinu. Místa, kde se natáčí oblíbený seriál Policie Modrava

  • 5
Policie Modrava je jedním z nejúspěšnějších seriálů dneška. V televizi právě běží jeho třetí řada. Chtěli byste se podívat na místa, která tak dobře znáte z obrazovky? Pojďte s námi.

Hlavním stanovištěm party seriálových policistů z oblíbené kriminálky jsou Kašperské Hory. Jedná se o nádherné historické městečko, kterému dominuje kostel sv. Markéty.

Gotická bazilika ze 14. století se pyšní i třicet metrů vysokou věží, která však byla postavena až později. V podzemí tam údajně začíná tajná chodba až na přibližně tři kilometry vzdálený hrad Kašperk.

Jeho obyvatelé prchali touto chodbou z obležení, když byli napadeni nepřítelem. Vy se k němu raději vydejte po zelené značce, která sice vede do kopce, ale určitě budete mít větší jistotu, že dosáhnete cíle.

Když se pak vrátíte do města, nenechte si ujít jeho radnici. Je to nádherný renesančně-barokní dům, který hostí jednu raritu. Ve výstavní síni je tu po celý rok k vidění jeden z největších skříňových betlémů u nás. Což nám připomíná, že se blíží zima. A v tomto městě máte nejen lyžařský areál, ale v okolí najdete také na dvacet čtyři kilometrů upravovaných běžkařských stop.

Televizní středobod. Náměstí ve městě Kašperské Hory uvidíte v seriálu nejčastěji. Právě odsud vyjíždějí policisté za svými zapeklitými případy.

Hrad Kašperk

Asi dvacet kilometrů od Kašperských Hor se nachází ona slavná Modrava. Můžete tam dojít pěšky nebo se svézt linkovým autobusem ze Sušice, který v Kašperkách zastavuje a otáčí se až za Modravou na Kvildě.

Ostatně – dá se to nakombinovat. Lepší variantou je dojet tam autobusem a vrátit se pěšky – tak to totiž budete mít víc z kopce. Lesy, kterými se vydáte, jsou nádherné a půjdete i přes Horskou Kvildu.

Na tomto místě je údajně největší zima u nás, teploty tady pod nulu často klesnou i v létě, tak se nezapomeňte pořádně vybavit. Uvidíte nádherné roubené chaloupky. Hotel Rankl, který tu stojí, byl dříve Polaufovým hostincem. Právě v něm začíná děj románu zdejší hvězdy, spisovatele Karla Klostermanna V ráji šumavském.

Velkolepé dílo. Schwarzenberský kanál sloužil dříve k plavení dříví. Dnes se kolem něj každý den prochází davy turistů.

Známá rokle. Řeka Křemelná vyhloubila největší kaňon Šumavy. Voda tu dodnes teče ve svém přirozeném řečišti.

Větší sestra Horské Kvildy Kvilda se nachází až za Modravou, ale i do ní se dostanete autobusem. Šest kilometrů od ní pramení Vltava. Na její samý začátek se dostanete značenou Vltavskou cestou do mírného kopečka. Ale zpátky na Modravu.

Od Kvildy je to necelých osm kilometrů velmi příjemné cesty po žluté značce. Půjdete i kolem známého penzionu Korýtko, odkud je hezký výhled do okolí. Samotná Modrava je bývalou dřevařskou osadou. Leží na soutoku tří potoků: Modravského, Roklanského a Filipohuťského. Jejich spojením tu vzniká Vydra, po jejíchž březích byste se jistě měli projít. Je stejně veselá a hravá jako její zvířecí jmenovci.

Zajděte také do místního Dřeváku – muzea dřevařství, kde si můžete pořídit krásné věci z tohoto materiálu na památku, ať už hračky nebo něco praktického.

Okolí této osady je skutečně nádherné, proto je jakýmsi výchozím bodem do Šumavy. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli trasu, uvidíte tyto hory v celé své kráse.

Pokud se z Kašperských hor vydáte na Modravu autobusem, pojedete přes, v seriálu mnohdy zmiňované, Srní. Vyniká tu kostel Nejsvětější Trojice a i odsud vede spousta tras jak pro pěší, tak pro cyklisty či běžkaře. Nedaleko u řeky Vydry stojí dvorec Antýgl – nádherná a velká historická stavba, v níž dnes najdete ubytování a občerstvení. Určitě stojí za to Antýgl vidět.

I když bychom na Šumavě mohli bloudit společně se seriálovými hrdiny léta, nabídneme vám už jen jednu obec – deset kilometrů od Kašperských Hor vzdálené Hartmanice. Dříve bývaly slavné – těžilo se tu totiž zlato. Jejich vrcholné období připomíná gotický kostel sv. Kateřiny.

Šumava, historický dvorec Antýgl u Modravy

Horská synagoga v Hartmanicích

Stojí tu však i Horská synagoga, která je dnes muzeem. Dozvíte se v něm vše o soužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě. Kolem v Černém lese nenajdete tak jako hrdinové seriálu mrtvoly, ale staré havířské štoly. Dovede vás k nim naučná stezka Hamižná hora.

Jak vidíte, Šumava má člověku co nabídnout. A je dobré vidět to na vlastní oči a nejen přes televizní obrazovku. Aspoň pak budete moci porovnávat, jak se filmařům podařilo místa, která dobře znáte, zachytit.

Může se hodit

Pokud nejste v regionu zběhlí, navštivte informační centrum v Kašperských Horách. Zde vám rádi pomohou s plánováním trasy i programem. Najdete ho na radnici.

Průměrná teplota v říjnu je na Šumavě 8 stupňů. Počasí se ale může rychle měnit. Buďte připravení a mějte vždy pláštěnky.

Návštěvnost Šumavy je obrovská, proto se vyplatí vydat se tam buď teď nebo na jaře, nikoli v letní hlavní turistické sezoně.

Základem místní kuchyně jsou brambory, zelí a houby. Doporučujeme zkusit zelníky nebo kubu a samozřejmě zdejší bramboračku.

Víte, že?
 ...v šumavských lesích dnes opět žijí vlci?
 ... Kvilda je nejvýše položená obec v ČR?
...ze Šumavy pocházel i mistr Jan Hus?