Český výletník: cesty po Česku v roce 2021. Zkuste třeba měsíční Riviéru

  • 7
Nově otevřená rozhledna, nově napuštěné jezero, muzeum, které otevře po velké rekonstrukci, či náměstí, které sice všichni známe, ale vlastně ne zas tak úplně. Projděte si speciální tipy, kam na výlet příští rok, od Jakuba Pokorného.

Žaltman

Turisté si vyzkoušeli právě otevřenou rozhlednu na Žaltmanu (24. 9. 2020).

Rozhleden je už víc než dost, ale stejně je máme rádi a na každou novou chceme s chutí vylézt. I v poslední době přibylo pár nových. Významnou novinkou na rozhlednové mapě Čech je věž na Žaltmanu v Jestřebích horách, která nahradila vysloužilou a spadlou předchozí rozhlednu před třemi měsíci. Byla otevřena 24. září 2020.

Žaltman. Když se to vysloví, představím si vždycky jako prvního Žalmana, smutnou postavu z Jiráskova F. L. Věka, co měl tu Bibli kralickou za trámem, anebo folkaře Pavla Lohonku Žalmana. Tak ten kopec je ale Žaltman (740 m n. m.), původně Žaleman, takže to jméno se žalem asi nějak souvisí.

Leze se na něj nejlépe z Malých Svatoňovic (3 km). Věž na vrcholu je jednoduchou kovovou konstrukcí, ale má tu výhodu, že je volně přístupná kdykoli – ve všech stupních systému PES.

Mohl jsem si ji zařadit do své sbírky „rozhleden, ze kterých není nic vidět“. Byla mlha, že by se dala krájet, a ježatá námraza na zábradlí, že to bylo skoro umělecké dílo. Já hleděl do mlhy. Takový zážitek je skoro meditativní. Kdyby bylo hezky a ne meditativní mlha, byly by vidět Adršpašské skály i Krkonoše.

Jak je zvykem, schody si mohli „koupit“ zájemci za finanční příspěvek na rozhlednu a je tam i schůdek s krásným nápisem „Pro Janičku Tomkovou s láskou táta“. Hezký nápad, koupit dcerce schod na rozhlednu.

Mostecký mácháč

Labuť na hladině rekultivačního jezera Most vzniklého zatopením hnědouhelného...

Bylo napuštěné a otevřené teprve v září. Jezero Most leží na místě bývalého dolu, a vlastně tedy i na místě starého zbouraného německého města Mostu. Najdete ho asi kilometr od města, nedaleko známého přesunutého chrámu.

Je to taky budoucnost Mostu, protože až se jednou povrchové doly uzavřou, bude to tu samé jezero. Tohle je ochutnávka budoucnosti. Už jsem byl kdysi u podobného jezera Milada u Ústí, ale Jezero Most je mnohem větší zážitek.

Je to tady až zvrhle romantické. Na jednu stranu je z něj „krásně“ vidět chemička Chemopetrol Litvínov, na druhou stranu je to poctivě připravená rekreační lokalita, oblázková pláž, prolézačky, parkoviště, cyklostezka, mola. Dokonce i několik labutí už si tohle místo nějak našlo.

Úplná Riviéra v měsíční krajině. Navíc sem vede velkorysá nová silnice, která v tom prázdnu působí naddimenzovaně. S 311 hektary je Jezero Most větší než Mácháč a zpřístupnění se připravovalo dvanáct let od začátku napouštění.

Na břehu vede naučná stezka o historii napouštění a nedaleko směrem ke kopci Hněvínu je (na mapě označené) místo, kde stál chrám Nanebevzetí Panny Marie před přesunutím. Teprve až tam jsem pochopil, jak probíhala celá ta operace.

Muzeum, které jsem držel za věž

Severočeské muzeum v Liberci se otevírá po nákladné opravě v prosinci zatím jen...

Toto bude velká událost. Po dlouhé rekonstrukci se otevře v roce 2021 liberecké muzeum. Původně se mělo slavnostně otevřít už 5. prosince, ale otevření bylo odloženo a 28. prosince se konalo takové předpremiérové „online otevření“.

Muzeum v metropoli severu sídlí v honosném novogotickém paláci a je to zvenčí asi nejnazdobenější muzeum v Česku. Byl jsem tam na dni otevřených dveří v říjnu, který znovuotevření předcházel.

Měli jsme tehdy speciální příležitost navštívit i „největší muzejní exponát“ Severočeského muzea. Ten je vysoký 41 metrů a je to věž budovy. Ta je totiž replikou věže dnes již zaniklé liberecké radnice. Vystoupali jsme po schodech nahoru a viděli – no zachmuřený liberecký podzim skrz kapky deště. Ale i tak to bylo super, protože muzeum stojí na podle mě nejhezčí ulici v Česku, liberecké Masarykově třídě.

Uvnitř muzea jsem se vrátil do dětských let a chvíli jsem si hrál s plastovým modelem-stavebnicí v dětském koutku a pózoval jsem s věží, kterou jsem držel ve vzduchu.

Ale vážně – liberecké muzeum má i cennou expozici hracích strojů, třeba pianol, což je takový ten klavír, co hraje sám, poháněn mechanickým strojkem. Takže to na dnu otevřených dveří samozřejmě klapalo a břinkalo a klinkalo.

A pak je samozřejmě v muzeu úžasná expozice přírody Jizerek, kterou si pamatuji z dřívějška, protože ji tam v tom říjnu ještě nenainstalovali.

Krumlov bez turistů, rok druhý

Pohled na krumlovský kostel svatého Víta přes Vltavu

V zimě a na jaře se asijští turisté ještě asi nestihnou do krumlovských uliček vrátit. Dal jsem si Český Krumlov bez davů letos na podzim. Musím říct, že v Krumlově má člověk možná ještě intenzivnější pocit než v Praze na Karlově mostě, že „nám bylo konečně vráceno to, co nám bylo dříve ukradeno hordami turistů s deštníčky“.

Zároveň nabídnu několik tipů, kam v Krumlově jít – i s přihlédnutím k tomu, že muzea uvnitř budou kvůli zimě či opatřením zavřená.

Určitě si vyšlápněte na poutní místo Křížový vrch nad památkovou rezervaci. I v dny, kdy je v Krumlově blázinec, je na Křížovém vrchu svatý klid.

Vykoupejte se na místě, kde Vltava vstupuje do Krumlova a je tam romantický krytý dřevěný most. Říká se mu „rechle“, což pochází od německého „rechnen“ tedy počítat, protože z mostu se počítaly vory.

Krumlov má pořád ještě autentické neopravené, sympaticky ušmudlané a graffitti pokreslené punkové zákoutí, tedy Hradební ulici, kde je vidět, jak tohle město vypadalo v 80. letech, než se stalo turistickou kulisou.

Až otevřou hospody, rozhodně doporučuji staročeskou Krčmu U dwau Maryií, kam už dlouhé roky chodím na pohankovou kaši s medem, kterou tam umějí jako plnohodnotné hospodské jídlo.

Staroměstské náměstí v Praze

Panorama Týnského chrámu s palácem Kinských a domem U kamenného zvonu

Zní to sice až provokativně, ale existují minimálně tři důvody, proč je Staromák vážně „horkým tipem“ na rok 2021.

Tak za prvé, se tam objevil staronový prvek – Mariánský sloup. O jeho návrat se dlouho vedly spory a pravda je, že když se v takhle notoricky známém prostoru objeví něco nového, člověk to vnímá jako „pěst na oko“. On je ten sloup jako na potvoru v dráze chodců, když se jde od orloje k Celetné.

Přijďte si sami udělat názor. Navíc je to sice barokní památka, ale bělostně nová, ještě bez patiny. Všimněte si, že má uvnitř místnůstku s mariánským obrázkem.

V roce 2021 také uplyne 21. června 400 let od popravy 27 českých pánů, které dnes připomíná dvacet sedm křížů a to nešťastné datum v dlažbě, čehož si ale málokdo všimne a je to ostuda, protože ten letopočet je fakt velký.

A teď orloj. Kvůli absenci zahraničních turistů před ním jde fakt v klidu postát. Orloj mi přišel letos menší, než když jsem ho pozoroval jako děcko. Apoštolové jsou naopak větší a celá ta orloj show nějaká krátká. Ale večer ho máte fakt pro sebe a to se počítá. Stejně jako ta točená plzeň za mimořádných 50 korun všude naproti.


Český výletník