Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Jarní výlet pro opravdové milovníky české krajiny. Objevte krásy Středohoří

Krajina Českého středohoří se vymyká všemu ostatnímu u nás. Ze zvlněných lánů a sadů tu jako obrovské krtiny vystupují kuželovité a často holé masivy hor, které jsou němými svědky třetihorní vulkanické činnosti. Dnes míříme do jihozápadního cípu chráněné krajinné oblasti, do tzv. Lounského středohoří.

Výhled z vrcholu Srdov k západu | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Zatímco holá Raná je oblíbeným cílem pilotů na padácích, sousední Oblík vyhledávají milovníci botaniky a dalekých výhledů. Z Oblíku potom pokračuje linie nižších vrcholků Srdov a Brník k severovýchodu, odkud se otevírají další výhledy na nejvyšší vrcholy Českého středohoří.

Je to kraj, kde se střídají stepní travnaté svahy s opuštěnými sady, hustými křovinami a obnaženými skalkami skýtajícími panoramatické rozhledy. Na jaře tady rozkvétají stromy, keře a vzácné rostliny, jako jsou například koniklec luční nebo hlaváček jarní.

Raná, Mekka pilotů

Náš výlet začneme v obci Raná, kde můžeme zaparkovat u restaurace Skleník. Kdo by chtěl využít vlak, může vyrazit z nedaleké stanice Lenešice a na Ranou dojít po modré značce.

Od Skleníku to je do sedla Rané pár minut cesty vedoucí travnatým svahem, který provrtaly rodinky syslů obecných. Toto roztomilé zvířátko zde vytvořilo největší českou kolonii, jejíž velikost se odhaduje na pět set jedinců.

Fotogalerie

Dalším početným druhem na Rané jsou piloti padáků, kteří se spouštějí z vrcholku hory a využívají svahové nebo termické proudění.

Raná byla odjakživa vyhledávaným cílem bezmotorového létání všeho druhu. Nejprve to byli piloti na kluzácích, posléze rogalisté, které v posledních desetiletích vystřídali paraglidisté.

Ze sedla vystoupáme po hřebeni na 457 metrů vysoký vrchol Rané a můžeme se oddat prvnímu panoramatickému rozhledu.

Nejbližší dominantou je vrchol Oblíku (náš další cíl), za kterým vykukují nižší kopce Srdov a Brník. Severním směrem se zvedá čedičový vrch Milá, za kterou při dobré viditelnosti uvidíme Krušné hory. Celkovou malebnost rozhledu kazí jen kouřící komíny počeradské elektrárny.

Za hlaváčky na Oblík

Vracíme se zpět do obce, přecházíme rušnou silnici a po neznačené polní cestě směřujeme přímo k vrcholu Oblíku. Tento dominantní vrchol vystupuje nad bezprostřední okolí o zhruba tři sta výškových metrů – dost na parádní rozhled i solidní tělocvik při výstupu.

Vrchol Rané ze sedla

Vrchol Rané ze sedla

Zelená značka stoupá k vrcholu Oblíku kolem rozkvetlých hlaváčků jarních.

Zelená značka stoupá k vrcholu Oblíku kolem rozkvetlých hlaváčků jarních.

Cesta se pomalu začíná zvedat a zakrátko nás dovede do starého sadu s kvetoucími stromy, kdysi se také na jižních svazích Oblíku pěstovalo víno. V sadu můžeme poprvé obdivovat žlutě kvetoucí trsy hlaváčků jarních. 

Hlaváček je vzácná a silně ohrožená rostlina, která se u nás vyskytuje především na jižní Moravě a v Českém středohoří. Tato jasně rozpoznatelná bylina miluje osluněné suché louky a stepní stráně, což je případ rezervace na Oblíku. Vyskytují se zde desítky dalších vzácných druhů rostlin a živočichů, mezi hlaváčky si například všimneme koniklece lučního nebo prvosenky jarní.

Obcházíme zprava hranici rezervace a přijdeme na zelenou turistickou značku, která strmě stoupá k vrcholu. Na holém vršku se otevírají nádherné rozhledy všemi směry, jen k severu výhled zastiňují nízké keře. Tady můžete v trávě mezi hlaváčky relaxovat a oddávat ne nerušenému pohledu na krajinu kolem Loun.

Hlaváček jarní miluje osluněné suché louky a stepní stráně, což je právě případ...

Hlaváček jarní miluje osluněné suché louky a stepní stráně, což je právě případ rezervace na Oblíku.

V minulosti na vrcholu stávala kaple a každoročně sem vedly svatojiřské poutě. Dnes tu najdeme jen torzo sloupu elektrického vedení a kamennou skulpturu označující jakési energeticky významné místo.

Jako vojáci v zákrytu

Přecházíme k severnímu svahu Oblíku a sestupujeme po zelené značce velmi strmým svahem do sedla nad obcí Mnichov. Protože nás lákají další dva vrcholy Srdov a Brník, uhýbáme ze zelené a směřujeme přímo k vrcholu prvního z nich. Odměnou je nám holý hřeben Srdova s pěknými výhledy na Oblík a Ranou. Opačným směrem se zvedá vrchol Brníku, za nímž se rýsují nejvyšší vrcholy Českého středohoří Pařez, Hradišťany i jasně patrná Milešovka. Na jih od nich pak dobře vidíme hrad Hazmburg.

Všechny tři kopce Oblík, Srdov a Brník jsou seřazeny hezky jeden za druhým jako vojáci v zákrytu. Podle geologů vrcholy vznikly na jedné tektonické linii a patří tak k představitelům tzv. lineárních erupcí v Českém středohoří.

Vrchol Brníku, za nímž se rýsují nejvyšší vrcholy Českého středohoří Pařez,...

Vrchol Brníku, za nímž se rýsují nejvyšší vrcholy Českého středohoří Pařez, Hradišťany a Milešovka.

Severní svahy Brníku padají prudce do údolí a navíc je porůstá neprůchodný les. Vracíme se tedy zpět stejnou cestou až do sedla pod Oblíkem. Tady obcházíme masiv Oblíku zleva po neznačené pěšině vedoucí po hranici rezervace než najdeme nám již známou zelenou turistickou značku. Cesta nás po chvilce přivede ke statku Oblík s nabídkou biopotravin od krav i ovcí, které spásají zdejší louky a přispívají tak k zachování vzácného stepního biotopu.

Návrat zpět do Rané vede po zelené značce, ze které u rybníčka uhýbáme doprava a kousek jdeme po hlavní silnici. Kdo by si chtěl výlet prodloužit a neměl dost vyhlídek, může pokračovat po zelené až do Loun a cestou vystoupat na vyhlídku Červený vrch s rozhlednou Stříbrník.

Může se hodit

Délka trasy: 13 km

Náročnost: výlet vhodný i pro děti, strmé svahy Oblíku vyžadují pevnější obuv a po deštích mohou klouzat. Popisovaná trasa vede po značených i neznačených cestách.

Doprava: do výchozího bodu, obce Raná, se dostanete autem nebo autobusem z Loun, případně vlakem do stanice Lenešice.

Stravování: Raná – restaurace/bufet Skleník (omezená nabídka jídel) nebo restaurace Ponorka.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Pěšky až do nebe. Resort chystá visutou lávku, jednu z nejdelších na světě

Premium Před deseti lety byla Dolní Morava zapomenutou vískou na kraji světa uprostřed nedotčené přírody. Teď je z ní jedno z...

Na peruánské planině Nazca odkryli archeologové obří obrazec kočky

Archeologové objevili na slavné jihoperuánské planině Nazca nový obrazec. K takzvaným geoglyfům kolibříka, opice,...

Bezpečná exotika v této zvláštní době. Užijte si zimní dovolenou v Karibiku

V aktuální situaci, kdy restrikce proti čínskému koronaviru komplikují život na všech frontách, mají cestovatelé těžkou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vejčitá rozhledna vzbudila debatu, zda v Jizerských horách přistálo UFO

Ošklivá, nadčasová. Zajímavá, příšerná. Zbytečné monstrum, parádní počin. Takhle protichůdně komentují lidé novou...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

České tmářství v akci. Muzeum úspěšného lékaře, který měl smlouvu s ďáblem

Jen půl hodiny od Liberce, v osadě Krásná v Pěnčíně u Jablonce, stojí Kittelův dům. Legendami opředená budova, v níž v...

Na co zírá mašinfíra: Trať z Rakovníka do Mostu se vyhýbá tajemné lokalitě

Seriál Dnešní Mašinfíra se vypraví na více než 70 kilometrů dlouhou cestu ze Středočeského do Ústeckého kraje. Regiosprinterem...

Tajemná místa v Česku: Zakleté skály na Ohři přitahují turisty jako magnet

V údolí řeky Ohře mezi Loktem a Karlovými Vary se ukrývá zkamenělé svatební procesí. Bizarní žulové skály jsou...

V Čechách vybudoval stát ve státě. Terra felix měla centrum v Jičíně

Každý rok vyrážejí turisté a milovníci české historie „Po stopách šlechtických rodů“. Oblíbený cyklus vyhlašuje Národní...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...