Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Jarní výlet pro opravdové milovníky české krajiny. Objevte krásy Středohoří

Krajina Českého středohoří se vymyká všemu ostatnímu u nás. Ze zvlněných lánů a sadů tu jako obrovské krtiny vystupují kuželovité a často holé masivy hor, které jsou němými svědky třetihorní vulkanické činnosti. Dnes míříme do jihozápadního cípu chráněné krajinné oblasti, do tzv. Lounského středohoří.
Výhled z vrcholu Srdov k západu

Výhled z vrcholu Srdov k západu | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Zatímco holá Raná je oblíbeným cílem pilotů na padácích, sousední Oblík vyhledávají milovníci botaniky a dalekých výhledů. Z Oblíku potom pokračuje linie nižších vrcholků Srdov a Brník k severovýchodu, odkud se otevírají další výhledy na nejvyšší vrcholy Českého středohoří.

Je to kraj, kde se střídají stepní travnaté svahy s opuštěnými sady, hustými křovinami a obnaženými skalkami skýtajícími panoramatické rozhledy. Na jaře tady rozkvétají stromy, keře a vzácné rostliny, jako jsou například koniklec luční nebo hlaváček jarní.

Raná, Mekka pilotů

Náš výlet začneme v obci Raná, kde můžeme zaparkovat u restaurace Skleník. Kdo by chtěl využít vlak, může vyrazit z nedaleké stanice Lenešice a na Ranou dojít po modré značce.

Od Skleníku to je do sedla Rané pár minut cesty vedoucí travnatým svahem, který provrtaly rodinky syslů obecných. Toto roztomilé zvířátko zde vytvořilo největší českou kolonii, jejíž velikost se odhaduje na pět set jedinců.

Dalším početným druhem na Rané jsou piloti padáků, kteří se spouštějí z vrcholku hory a využívají svahové nebo termické proudění.

Raná byla odjakživa vyhledávaným cílem bezmotorového létání všeho druhu. Nejprve to byli piloti na kluzácích, posléze rogalisté, které v posledních desetiletích vystřídali paraglidisté.

Ze sedla vystoupáme po hřebeni na 457 metrů vysoký vrchol Rané a můžeme se oddat prvnímu panoramatickému rozhledu.

Nejbližší dominantou je vrchol Oblíku (náš další cíl), za kterým vykukují nižší kopce Srdov a Brník. Severním směrem se zvedá čedičový vrch Milá, za kterou při dobré viditelnosti uvidíme Krušné hory. Celkovou malebnost rozhledu kazí jen kouřící komíny počeradské elektrárny.

Za hlaváčky na Oblík

Vracíme se zpět do obce, přecházíme rušnou silnici a po neznačené polní cestě směřujeme přímo k vrcholu Oblíku. Tento dominantní vrchol vystupuje nad bezprostřední okolí o zhruba tři sta výškových metrů – dost na parádní rozhled i solidní tělocvik při výstupu.

Vrchol Rané ze sedla

Zelená značka stoupá k vrcholu Oblíku kolem rozkvetlých hlaváčků jarních.

Cesta se pomalu začíná zvedat a zakrátko nás dovede do starého sadu s kvetoucími stromy, kdysi se také na jižních svazích Oblíku pěstovalo víno. V sadu můžeme poprvé obdivovat žlutě kvetoucí trsy hlaváčků jarních. 

Hlaváček je vzácná a silně ohrožená rostlina, která se u nás vyskytuje především na jižní Moravě a v Českém středohoří. Tato jasně rozpoznatelná bylina miluje osluněné suché louky a stepní stráně, což je případ rezervace na Oblíku. Vyskytují se zde desítky dalších vzácných druhů rostlin a živočichů, mezi hlaváčky si například všimneme koniklece lučního nebo prvosenky jarní.

Obcházíme zprava hranici rezervace a přijdeme na zelenou turistickou značku, která strmě stoupá k vrcholu. Na holém vršku se otevírají nádherné rozhledy všemi směry, jen k severu výhled zastiňují nízké keře. Tady můžete v trávě mezi hlaváčky relaxovat a oddávat ne nerušenému pohledu na krajinu kolem Loun.

Hlaváček jarní miluje osluněné suché louky a stepní stráně, což je právě případ rezervace na Oblíku.

V minulosti na vrcholu stávala kaple a každoročně sem vedly svatojiřské poutě. Dnes tu najdeme jen torzo sloupu elektrického vedení a kamennou skulpturu označující jakési energeticky významné místo.

Jako vojáci v zákrytu

Přecházíme k severnímu svahu Oblíku a sestupujeme po zelené značce velmi strmým svahem do sedla nad obcí Mnichov. Protože nás lákají další dva vrcholy Srdov a Brník, uhýbáme ze zelené a směřujeme přímo k vrcholu prvního z nich. Odměnou je nám holý hřeben Srdova s pěknými výhledy na Oblík a Ranou. Opačným směrem se zvedá vrchol Brníku, za nímž se rýsují nejvyšší vrcholy Českého středohoří Pařez, Hradišťany i jasně patrná Milešovka. Na jih od nich pak dobře vidíme hrad Hazmburg.

Všechny tři kopce Oblík, Srdov a Brník jsou seřazeny hezky jeden za druhým jako vojáci v zákrytu. Podle geologů vrcholy vznikly na jedné tektonické linii a patří tak k představitelům tzv. lineárních erupcí v Českém středohoří.

Vrchol Brníku, za nímž se rýsují nejvyšší vrcholy Českého středohoří Pařez, Hradišťany a Milešovka.

Severní svahy Brníku padají prudce do údolí a navíc je porůstá neprůchodný les. Vracíme se tedy zpět stejnou cestou až do sedla pod Oblíkem. Tady obcházíme masiv Oblíku zleva po neznačené pěšině vedoucí po hranici rezervace než najdeme nám již známou zelenou turistickou značku. Cesta nás po chvilce přivede ke statku Oblík s nabídkou biopotravin od krav i ovcí, které spásají zdejší louky a přispívají tak k zachování vzácného stepního biotopu.

Návrat zpět do Rané vede po zelené značce, ze které u rybníčka uhýbáme doprava a kousek jdeme po hlavní silnici. Kdo by si chtěl výlet prodloužit a neměl dost vyhlídek, může pokračovat po zelené až do Loun a cestou vystoupat na vyhlídku Červený vrch s rozhlednou Stříbrník.

Může se hodit

Délka trasy: 13 km

Náročnost: výlet vhodný i pro děti, strmé svahy Oblíku vyžadují pevnější obuv a po deštích mohou klouzat. Popisovaná trasa vede po značených i neznačených cestách.

Doprava: do výchozího bodu, obce Raná, se dostanete autem nebo autobusem z Loun, případně vlakem do stanice Lenešice.

Stravování: Raná – restaurace/bufet Skleník (omezená nabídka jídel) nebo restaurace Ponorka.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Čeští egyptologové znovu našli hrobku muže, který změnil běh egyptských dějin

Na dohled od slavné Džoserovy stupňovité pyramidy v Sakkáře stojí hrobka, která patřila jednomu z nejvyšších hodnostářů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte turistické památky a atrakce jen podle obrysů?

Patří mezi nejnavštěvovanější místa této planety a podle fotografií je pozná snad každý. Dokážete však populární...

Nebeské jámy, pekelné díry. Podívejte se na největší jeskynní propady světa

Některé z propadů nejsou pro místní novinkou už tisíce let. Byla to místa, kde se uctívali bohové a kde byly vězněné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když zvířata napadnou turisty. Klokani bojují o cukr, vydry kousají surfaře

Kontakt s přírodou na dovolené může nabývat nejrůznějších podob a ne vždy musí jít o příjemná setkání. Z chorvatské...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Na co zírá mašinfíra: S Brejlovcem po bludovské spojce vstříc Jeseníkům

Seriál S dnešním Mašinfírou se budeme toulat po Moravě. Z frekventované koridorové tratě vyrazíme na sever, Jeseníkům vstříc....

Nádherný výlet na kole po odlehlé straně Lipna, kudy se plavilo dřevo

Premium Zveme vás do kraje za lipenskou přehradou na pomezí jižních Čech a Rakouska. Za komunismu tu bylo přísně střežené...

Muzea vonící párou: Mladějov je rájem pro milovníky parních lokomotiv

Seriál Čtrnáctý díl seriálu Muzea vonící párou nás zavede do Mladějova na Moravě. Bývalý areál lupkových dolů a šamotky láká...

OBRAZEM: Sbalte si věci a objevte nejhezčí přírodní vyhlídky v Česku

Protentokrát jsme se vyhnuli rozhlednám a přinášíme tipy na nejhezčí vyhlídky, které jsou všechny přírodního původu....

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...