Starý mlýn působí zvenčí impozantně.

Starý mlýn působí zvenčí impozantně. | foto: Pavel Kozubek

Bunkry, lázně a krásné výhledy. Otestujte si parádní výlet v okolí Náchoda

  • 0
I když to ještě v květnu nevypadalo moc nadějně, i letos se podíváme v rámci Cyklotoulek za hranice. Jako ideální místo pro svůj přeshraniční výlet jsem si vybral město Náchod. Kromě cyklistiky nabízí Náchod a okolí skvělé koupání, včetně osvěžení v lázních, a na své si přijdou i fanoušci vojenské historie.

Na náměstí mají hned dvě radnice. V té barokní, která se nachází v severní části náměstí, sídlí Městské informační centrum, ta novorenesanční je sídlem městského úřadu. Nad městem se tyčí krásný renesanční zámek, a těch není v Čechách moc! V 16. a 17. století ho vlastnil a kultivoval šlechtický rod Smiřických, zřejmá inspirace pro budoucího slavného rodáka.

Dominantou podzámčí je gotický kostel sv. Vavřince, vedle kterého sedí na své lavičce asi nejznámější náchodský rodák, autor legendárních Zbabělců – Josef Škvorecký. Po všech útrapách, nemožnosti vydat svou geniální knihu, přes její zákaz, nucenou emigraci, založení exilového vydavatelství to vypadá, že tady našel konečně svůj klid.

A my zde symbolicky nacházíme začátek našeho výletu. Od lavičky s Josefem Škvoreckým se vydáme směrem k železničnímu nádraží a dále podél Metuje, k první zastávce dnešních Cyklotoulek.

Malé lázně a vodní svět

V prosinci minulého roku se obyvatelům Náchoda splnil dávný sen, do města se po mnoha letech vrátil první střípek lázeňství. Přesně deset dní před Štědrým večerem byla v Malých lázních v Bělovsi slavnostně otevřena replika Vily Komenský a zprovozněno veřejné zimní pítko nové minerální vody – Běloveské bublinky.

Zdejší lázně rozhodně nemají ambice konkurovat třeba těm západočeským, ale jako občerstvení před výletem, případně pro příjemný relax po výletě poslouží znamenitě. A navíc jsou sympatickou předehrou před další zastávkou našeho putování, kterou je Kudowa-Zdrój.

Cesta od Vily Komenský podél Metuje je klidná, pohodlná a bez aut. Asi po dvou kilometrech překročí hranici s Polskem a po dalších čtyřech kilometrech dorazí do města Kudowa-Zdrój. Slovo Zdrój v názvu znamená totéž, co v němčině bad, v angličtině spa nebo v češtině lázně.

Lázeňská architektura ve městě Kudowa-Zdrój

Zdejší hydrouhličité prameny se solemi sodíku a železa obsahují i stopy arsenu a radonu. Využíváno je šest pramenů. Na základě moderních balneologických poznatků jsou lázně v současnosti indikovány nemocným s problémy krevního oběhu, látkové výměny a se srdečními chorobami. Kromě minerálních pramenů se v Kudowě-Zdróji využívá i léčebných účinků jodu a sodíku v takzvané jodosolné jeskyni – ta je veřejnosti přístupná i bez receptu.

Dalším velkým lákadlem i pro lidi bez zdravotních potíží a pro rodiny s dětmi zvlášť je aquapark Vodní svět (Wodny Świat). K dispozici je sauna, solárium, sportovní masáže, plavecký bazén, dětský bazén, tobogan, hydromasážní jacuzzi, divoká řeka a další moderní wellness služby. V areálu aquaparku jsou také obchody, restaurace, tělocvična, bowling či přednáškový sál, prostě svět sám pro sebe.

Rozlehlé parky přímo vybízí k odpočinku a relaxaci.

Ale tímto není výčet atrakcí Kudowy-Zdróje u konce. Vedle vodního světa a léčivých pramenů tu můžete navštívit i desítky krásných hospod a kaváren, dokonalé parky a zahrady a na závěr třeba kostnici, prostě si užít lázně jak se patří.

Za nejkrásnějším výhledem v kraji

Z Kudowy-Zdróje se vraťte zpět ke Starému mlýnu a pokračujte po žluté směrem na Českou Čermnou. Těsně za hranicemi s Českou republikou je nečekaná odbočka do lesa, tak pozor! Pokud jí netrefíte, jste ztraceni, ale když ji neminete, dojedete po dalších třech až čtyřech kilometrech k vesničce Dobrošov.

Nad vesničkou Dobrošov stojí Jiráskova turistická chata.

Dělostřelecká pevnost stojící nad ní je momentálně v rekonstrukci, takže si ji lze prohlédnout jen zvenčí, odkud působí celkem nedobytným dojmem.

Nad vesnicí, ale opačným směrem od pevnosti, je už z dálky vidět věžička, která patří k další zastávce na našem výletě – k Jiráskově turistické chatě. Možná jste si všimli, že celkem dost věcí v tomto kraji se jmenuje po Aloisi Jiráskovi, to proto, že se narodil v nedalekém Hronově. Ta věžička, která byla vidět už z dálky, není ve skutečnosti věžička, ale údajně nejkrásnější rozhledna v Královéhradeckém kraji.

Neznám všechny rozhledny v kraji, takže nemohu posoudit, jestli je opravdu ta nejkrásnější, ale výhled je z ní rozhodně královský. Když vyjdete na ochoz rozhledny, máte pocit, že jste na úplném vrcholu kraje, nic vám nestíní a jedinou překážkou v tom, abyste viděli až za obzor, je viditelnost, která v době mé návštěvy nebyla bohužel nejlepší.

Výhled z Jiráskovy turistické chaty na vodní nádrž Rozkoš

Až se nabažíte výhledem, případně naplánujete další cíle z ptačí perspektivy, tak si můžete dát oběd v místní restauraci, anebo dojet zpátky do Náchoda, kde je výběr rozhodně pestřejší.

Není to daleko, vybrat si lze z několika cest. Můžete jet třeba po Jiráskově stezce, což je asi nejpohodlnější, nebo se vypravit po Naučné stezce Po opevnění Běloves a prohlédnout si i další pevnostní sruby jako Lom, Březinku, nebo menší řopíky. Ať už se rozhodnete jakkoliv, vězte, že obě varianty budou příjemné i poučné. Šťastnou cestu.

Může se hodit

V Náchodě můžete navštívit místní pivovar, kde dělají nejen komentované prohlídky, ale i v pivovarské prodejně prodávají i veškerý sortiment údajně (dle místních) nejlepšího piva na světě.

Můžete se zchladit na Jiráskově koupališti. A když myslím zchladit, tak to myslím doslova. Až budou ta největší vedra, místní přivezou sníh ze zimního stadionu a navzdory ročnímu období se na koupališti strhne pravá zimní koulovačka (více na www.mestonachod.cz).

V případě nepřízně počasí můžete navštívit Muzeum Náchodska, Galerii výtvarného umění, Státní zámek s medvědy Ludvíkem a Dášou, nebo Muzeum starožitných kočárků, panenek a patentních listin.

Kousek od Náchoda se rozprostírá vodní nádrž Rozkoš (z Jiráskovy chaty je krásně vidět), která je s rozlohou přes 1 000 hektarů osmou největší přehradou u nás.

Státní zámek Ratibořice, Babiččino údolí se Starým bělidlem a další místa z nejznámější knihy Boženy Němcové jsou vzdáleny od Náchoda jen 11 kilometrů.

Kousek je to i na Adršpašské skály, turistický okruh skalním městem je dlouhý přibližně 3,5 km. Cesta není fyzicky náročná a je vhodná i pro rodiny s malými dětmi a kočárky. K absolvování okruhu byste si měli vyhradit minimálně tři hodiny (více informací najdete zde). 

Nedaleko jsou i Teplické skály, Broumovské stěny, Stolová hora Ostaš se dvěma skalními městy…

Délka trasy: 30 km
Náročnost: střední
Ubytování: Hotel U Beránka, Wellness Hotel Vyhlídka
Občerstvení: Tentokrát hlady ani žízní neumřete, občerstvení je téměř na každých pěti kilometrech.