Italské Trentino: lyžařské eldorádo

  14:52aktualizováno  14:52
Do italského Trentina jezdí v zimních měsících každým rokem více turistů z Česka. A co je tam letos čeká? Dva největší lyžařské okruhy, Dolomiti Superski a Skirama Dolomiti Adamello Brenta, pokrývají skoro celé Trentino a nabízejí velké množství sjezdovek pouze se dvěma skipasy.

Celkem zde najdete 800 kilometrů sjezdových a snowboardových sjezdovek s 300 lanovkami a vleky a 480 kilometry běžeckých tratí. Jen letos přibylo jedenáct nových lanovek a vleků.

Pár tipů a novinek

PANORAMA SKITOUR

Lyžařská střediska Pozza di Fassa - Buffaure jsou nyní spojena s oblastmi v Alba di Canazei-Ciampec dvěma novými lanovkami. Krásná trasa zvaná Panorama Skitour nabízí přes 25 kilometrů sjezdovek. Začíná v Pozza di Fassa výjezdem panoramatickou gondolou Buffaure, poskytující nezapomenutelné pohledy na Catinaccio, Latemar a Sassolungo.

Jízda pokračuje lanovkou Col de Val Vacin na vrchol, kde se pohled táhne přes okouzlující Val San Nicolo a Val Giumela. Zde jsou dvě nové lanovky Orsa Maggiore a Pala del Geiger připravené vzít vás na 2428 metrů vysokou Sella Brunech. Panorama je omračující: z Presanelly na Sassolungo a Marmoladu.

Fotky z italských Alp si prohlédněte ZDE

DOLOMITI SUPERSKI

Je to jedinečná lyžařská oblast, která zahrnuje některá nejslavnější střediska v Trentinu: Val di Fassa-Carezza, Moena-Trevalli, Val di Fiemme, S. Martino di Castrozza-Passo Rolle. Jen jeden skipas umožňuje přístup k více než 350 kilometrům svahů, které jsou vždy v perfektním stavu. Skipas je nabízen v mnoha alternativách.

SKIRAMA DOLOMITI ADAMELLO-BRENTA

Lyžařský okruh Skirama Dolomiti Adamello-Brenta má přes 340 kilometrů sjezdovek. Zahrnuje lyžařské oblasti Madonna di Campiglio a Pinzolo, Monte Bondone, Paganella, Folgaria-Lavarone-Luserna a sjezdovky ve Val di Sole.

NA JEDEN SKIPAS

Jeden skipas nabízí možnost lyžování v nejkrásnějších lokalitách v západním Trentinu. S více než 340 kilometry sjezdovek. Ten samý skipas poskytuje různé alternativy a zajímavé výhody. Celosezonní skipas Skirama Dolomiti dává lyžaři také příležitost strávit 7 dní na sjezdovkách v jiných trentinských okruzích, Dolomiti Superski.

Díky "Free Ski" každý, kdo zůstane 7 dní v přidruženém hotelu nebo apartmánech od 2. do 16. dubna 2005, platí pouze za ubytování a stravu, protože skipas platný na 6 dní je zdarma.

SYSTÉM ČIPOVÝCH KARET

Lyžování v oblasti Dolomiti Superski je nyní jednodušší než kdykoliv předtím. S bezplatnou čipovou kartou je možné jezdit lanovkami bez omezení, jelikož senzor přečte skipas bez toho, aby muselo dojít k dotyku. Kdo si koupí Dolomiti Superski nebo karty jednotlivých údolí, obdrží zadarmo skipas ve formě karty s mikročipem, která otevírá turnikety lanovek a vleků. Takže není potřeba dávat na kartu pozor ani ji vyndávat z kapsy.

TRENTINO NORDIC SKIPASS

Trentino nově nabízí nadšencům pro běžecké lyžování jeden skipas, který jim dává přístup ke všem nejdůležitějším centrům, ve kterých se praktikuje tento sport. "Trentino Nordic Skipass" zahrnuje téměř 300 kilometrů upravených tratí, na kterých jsou místa pro odpočinek, místnosti pro voskování a výměny, půjčovny a lyžařské školy.

ŽIVÁ KAMERA

Nová služba "webcam" je přístupná všem turistům, kteří kliknutím na myš mohou sledovat situaci v mnoha lyžařských oblastech v reálném čase. Toto je hlavní atrakce oficiálního trentinského portálu, která byla vytvořena minulý rok. Speciální interaktivní webkamery umístěné ve strategických bodech filmují a přenášejí záběry sjezdovek a úžasné scenérie Dolomit, a dovolují vám vidět počasí v Trentinu.

Záběry webkamer jsou k vidění třeba na následujících stránkách: www.trentino.to, www.skiinfo.it, www.folgariaski.com, www.ski.it.

PISTE BULLETIN

Piste Bulletin je velmi ceněn milovníky sněhu, protože poskytuje aktuální informace o podmínkách na sjezdovkách. Lanovkářské společnosti a místní operátoři je neustále aktualizují jak ve sjezdové, tak v běžecké sekci. Pro obdržení aktuálního Bulletinu prostřednictvím SMS nebo e-mailu se stačí zaregistrovat na www.trentino.to nebo www.skiinfo.it. Vše v několika evropských jazycích.

SNOW FRIEND

Trentino je synonymem pro bezpečné lyžování: bylo prvním místem, které podniklo kroky pro zabezpečení sjezdovek zahrnutím pravidel pro lyžaře v právním systému. "Snow Friend" je název nového projektu, který bude zajišťovat větší efektivnost záchranných prací a hlavně prevenci pomocí operátorů a dozorců. Inovací jsou i značky podél tratí, omezující rychlost a zakazující předjíždění, stejně jako ty na dálnicích.

DISNEY MOUNTAIN FUN

Trentino nabízí svým nejmladším hostům také prázdniny ve společnosti slavných Disneyho postaviček. Střediska Andalo, Pinzolo a Pozza di Fassa hostí Mickeyho Mouse, Kačera Donalda, Pippa i další. Disney Mountain Fun nabízí areály s tematickými hrami, časopisy a také Disneyho videa v různých hotelích, jež jsou propojeny s tímto zajímavým projektem pro děti.

Máte zkušenosti z lyžování v Itálii? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v diskuzi.

PŘEČTĚTE SI

Val di Fiemme: jako stvořené pro rodinu

Lyžování v Itálii: temperament a pohoda

Sella Ronda: jak se lyžuje pod masivem skřítků?

Na lyžích v Dolomitech s medvědy

 

Běžkař v Dolomitech

Lyžování v Dolomitech

Turisté na sněžnicích v Menuires

Běžkaři v italských Dolomitech

Lyžování v Dolomitech

Lyžování v terénu v italských Dolomitech

Objet si kolem dokola masiv Sella Rondu je výlet na celý den. Neměli byste začínat později než v deset hodin ráno.

Mystický masiv Sella Ronda

Oblast Alta Valtellina, kam spadá Livigno, je atraktivní i pro lyžaře. Nabízí 225 kilometrů sjezdovek.

Během Burtonu European Open se v rampě předvedly i legendy snowboardingu, mezi nimi i ta největší - Nor Terje Haakonsean

Jedna z disciplín Burton European Open v Livignu byl i "slopestyle", při němž musí závodníci na různých překážkách předvádět co nejlepší triky.

Během Burtonu European Open se v rampě předvedly i legendy snowboardingu, mezi nimi i ta největší - Nor Terje Haakonsean

Středisko bylo před vánočními svátky téměř prázdné. Místní tvrdili, že podobná idyla bez front a přeplněných sjezdovek je tady během celé zimní sezony.

Jednou ze zastávek při přejezdu z francouzské strany na italskou je také bývalá hraniční pevnost. Stala se tak oblíbeným místem skupinových fotografií.

Středisko bylo před vánočními svátky téměř prázdné. Místní tvrdili, že podobná idyla bez front a přeplněných sjezdovek je tady během celé zimní sezony.

U sportovního centra v Andalu nabízejí projížďku na saních tažených koněm. Nečekejte od koníka žádnou závratnou rychlost! (asi ho trochu svazuje strach z medvědů)

Lyžujte opatrně. Kdyby se vám však náhodou na svahu něco stalo, jsou v pohotovosti pracovníci zdejší horské služby.

Lyžařské centrum Paganella v italských Dolomitech

Paganella

Na sjezdovce pod štítem Paganella.

Autoři: ,

Nejčtenější

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Místo prosecca si dám radši pivo, říká nejlepší someliér na světě

Nejlepší sommeliér světa za rok 2018 Eros Teboni miluje ryzlinky a jihotyrolská...

Víno má podle něj hlavně vzbuzovat silné emoce. A o vínu umí Ital Eros Teboni vyprávět tak, že odložíte skleničku a...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Další z rubriky

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Zimní romantika kousek za Prahou. Toulání na lyžích po zasněžených Brdech

Fotogenický pěchotní srub „Benešák“, který dobře známe z filmu Obecná škola.

Nejvyšší vrcholy Brd tvoří v zimě často jediný zasněžený ostrůvek uprostřed středních Čech. Pro kvalitní lyžování...

Najdete na iDNES.cz