Největší nebezpečí? Miny
Vážné nebezpečí jsou zaminované prostory. Na území někdejší jugoslávské republiky jich znepřátelené armády zanechaly několik milionů. Ne všechny jsou řádně označeny žlutým třepotavým praporkem s nápisem "Mine". Bosenská média dennodenně přinášejí zprávy o nových úmrtích nebo zraněních, které mají na svědomí miny. Velvyslanectví prot upozorňuje, že je bezpodmínečně nutné se pohybovat pouze po označených, pevných a přehledných cestách, nepouštět se do lesů, na louky ani na místa se sypkým povrchem.
Pozor na policisty. Řídí se heslem turisté, ať platí.
"Nechali jste nás v tom za války, tak plaťte," říká policista na otázku, jakého dopravního přestupku se evropský řidič dopustil. Vtip v satirickém bosenském časopise je bohužel pravdivý. Policisty přitahují cizokrajné poznávací značky jako přitahuje červená barva býky ve španělské koridě. "Jak jsem mohl porušit zákaz předjíždění, když jsem se zařadil ještě před značkou?" hájí se jeden z postižených řidičů. "V Bosně je zakázáno předjíždět sto metrů před značkou," zní odpověď policisty v černých brýlích. Deset marek na pokutu je tak dobré oželit ještě před příjezdem do Bosny - většina turistů při své návštěvě Bosny ji totiž minimálně jednou zaplatí. Přestože se země velmi pomalu zvedá z válečného běsnění, které před několika roky ustalo, policisté nenechávají nic náhodě. Sedí ve svých vozech s neoblíbeným ručním radarem snad v každé vesnici.
Samotné silnice nejsou v ideálním stavu. I na velmi frekventované silnici z Mostaru do Sarajeva se řidiči musí vyhýbat dosud nevyspraveným výmolům od minometných granátů. Na jiných vozovkách se zase podepsaly kolony těžkých vojenských vozidel, které do asfaltu vytlačily široké koleje. Na silnicích se navíc velmi často volně pohybují domácí zvířata a místní řidiči většinou nedodržují pravidla silničního provozu.
Doporučení české ambasády
Podle diplomatů není jednoduché přivolat v Bosně rychlou pomoc, protože zdaleka ne celá země je pokryta signálem mobilního operátora. Zaručit nelze ani dostatečnou úroveň lékařské služby, na kterou jsou zvyklí čeští občané. V Bosně je problémem dodržování hygienických pravidel, proto dochází často k nekontrolovatelnému šíření nakažlivých nemocí. Větší nebezpečí hrozí v horkých letních měsících. Z tohoto důvodu se nedoporučuje pít vodu z neznámých zdrojů, nakupovat maso a mléčné výrobky na tržnicích, koupat se v neznámých vodních zdrojích ani v městských koupalištích, přibližovat se k volně pobíhajícím psům a kočkám.
Těm, kdo se i přes uvedená rizika rozhodnou cestovat přes území Bosny a Hercegoviny k chorvatskému pobřeží, doporučuje velvyslanectví přechod Slavonski Brod, dále pak trasu Doboj, Zenica, Sarajevo, Mostar a Metkovi†. Využít lze i hraniční přechod Županja-Orašje a pokračovat po trase Tuzla, Olovo, Sarajevo a pak dále stejnou cestou k Jaderskému moři.
Na celém území BaH se lze dovolat policie na čísle 92, služby "Pomoc na cestách" BaH AMK při případné poruše na autě na čísle 987. První pomoc je na čísle 94, ale je třeba upozornit, že bezplatné je pouze první nezbytné lékařské ošetření při úrazu či akutním onemocnění ve státním lékařském zařízení.
Některé ulice v Mostaru vypadají stále jako na konci války. |