Vánoční svátky vás zřejmě ještě udrží doma, hned poté ale můžete vyrazit do přírody s novými dárky. Jaké budou? Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

  • 6
Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností může být funkčnost. Za jiné se naopak připlácí, ale svým majitelům mohou nejen udělat radost, ale i zachránit život. Co tedy vybrat pro vaše nejbližší?

Parádní blatníčky vám ochrání hýždě
Klasické blatníky na kolo jsou sice funkční, většina pravověrných cyklistů si však nechce kazit vzhled svého miláčka, a tak se musí vyrovnat s pověstným pruhem bláta od helmy až po zadek. Skvělým řešením jsou designové blatníčky švédského start-upu Ass Savers.

Blatníčky Ass Savers

Pokud rádi jezdíte na kole v jakémkoli počasí, určitě neváhejte. Blatník je vyroben z jednoho kusu odolného plastu, jednoduše se zacvakává pod sedlo a pasuje na většinu běžných sedel a sedlovek. A hlavně, opravdu funguje. Na výběr je několik verzí, liší se podle šířky a délky. Kupujte výhradně originály od švédského výrobce, na trhu se objevily i čínské kopie, které nemají tak kvalitní materiál a systém uchycení.
Cena: 200 - 400 Kč

Radar na kolo
Podle statistik je nejvíce nehod s přítomností cyklisty způsobeno nárazem automobilu právě zezadu. Cyklistický radar Garmin Varia je schopen detekovat zezadu se blížící vozidla a s předstihem upozornit na možné riziko nejen cyklistu, ale s pomocí zvýšení intenzity zadního, varovného světla současně i řidiče blížícího se automobilu.

Cyklistický radar Garmin Varia

Po spárování s kompatibilním cyklopočítačem na řídítkách je schopen současně zobrazit až osm blížících se automobilů a upozornit na jejich vzdálenost. Zadní světlo s radarem detekuje blížící se vozidlo ve vzdálenosti až 140 metrů za cyklistou a se zkracující se vzdáleností mezi vozidlem a cyklistou zvyšuje intenzitu svícení.
Cena: 4 990 Kč

Unikátní atlas Česka
Milovníkům cestovatelských knih, encyklopedií a průvodců by v knihovničce rozhodně neměl chybět alespoň jeden díl z vlastivědné publikace Český atlas. Týmu autorů pod vedením Jaroslava Kocourka se povedlo vypracovat unikátní a skvěle propracovaný soubor, rozdělený do devíti různých svazků.

Fotogalerie

Vznikl tak nejrozsáhlejší obrazový vlastivědný průvodce po Česku. V devíti svazcích autoři představují více než šest tisíc lokalit a objektů, zdokumentovaných přibližně 30 000 fotografiemi.

První kniha Českého atlasu (Střední Čechy) vyšla v roce 2001, poslední (Severní Morava a Slezsko) před třemi týdny.

Rozsviťte noc
Čelovka Lucifer Lucifer M5+ od českého výrobce je sice těžká, její hmotnost je 230 gramů, na hlavě však drží překvapivě dobře. Zásadní podíl na tom má popruh, který vede napříč přes hlavu, a pak také inteligentní uchycení baterie, která se zasouvá do klipu, jenž je při nasazené čelovce na temeni hlavy.

Proud světla se sice dá nasměrovat, ale mohlo by to jít i lépe.

Vyšší hmotnost je navíc kompenzována skutečně luxusním světlem a dlouhou výdrží. Lucifer M5+ má přes dvojici LED diod ultra úsporné svícení (45 lumenů) a k němu navíc čtyři základní režimy, přičemž ten nejsilnější zahrnuje neskutečných 1 650 lumenů. Kromě silného světla se Lucifer M5+ vyznačuje i docela pokročilými možnostmi ovládání. Detailní recenzi čelovky si můžete přečíst zde.
Cena: 4 400 Kč, méně výkonný model Lucifer S pořídíte za 2 790 Kč

Ze života fotografa
Fotograf, spisovatel, vědec, filmař a milovník dronů Petr Jan Juračka je jedním z nejpodivnějších, nejvtipnějších a nejzajímavějších popularizátorů fotografie, cestování a vědy v Česku. Narodil se s tak špatným zrakem, že mu doktoři předpověděli, že oslepne. Nestalo se.

Ze života fotografa - nová kniha Petra Jana Juračky

V současnosti se profesionálně věnuje fotografii na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, procestoval šest ze sedmi světových kontinentů, a to nejen s fotografickou technikou, ale také s drony. Je ústřední postavou dronové revoluce v Česku. Vlastně v celém světě. Na novou knihu „Ze života fotografa“ přispělo prostřednictvím portálu HitHit přes 1 200 lidí a téměř okamžitě se stala hitem. Svéráznějšího a vtipnějšího českého autora pod stromečkem nenajdete.
Cena: 399 Kč

Vychytané rukavice na běžky
LEKI Nordic Tune Shark jsou špičkové rukavice na běžky se zabudovanou technologií BOA System, která umožňuje individuální přizpůsobení dlaní a perfektní dotažení.

LEKI Nordic Tune Shark jsou špičkové rukavice na běžky se zabudovanou...

„Jednoduše se otočí kolečkem BOA a rukavice přilehne jako druhá kůže, což má klíčový vliv pro efektivní úchop hole a optimální rozložení síly,“ popisuje výhody rukavice Adam Švejda, redaktor e-magazínu www.laviny.cz.

Samozřejmostí je kompatibilita se systémem Trigger Shark, takže odpadají poutka a zapnutí i vypnutí do holí je otázka pár sekund. Nechybí kvalitní strečový materiál se závodním střihem a možností ovládat dotykové telefony přímo v rukavicích.
Cena: 2 640 Kč

Helma pro malé závodníky
Helma je pro malé lyžaře nejdůležitější součástí výbavy. Dětská řada Pocito od POCu představilo pro letošní sezonu několik novinek.

Helma je pro malé lyžaře tou nejdůležitější součástí výbavy. Dětská řada Pocito...

Mezi nejoblíbenější na trhu patří Fornix, který vychází z cenami oceněné verze pro dospělé.

Kromě aramidových výztuh pro lepší bezpečnost má helma regulovatelné větrací otvory.

Celá řada má výrazné svítivé barvy doplněné odrazkami, aby vaše dítě bylo na svahu i na parkovišti nepřehlédnutelné.

Lékarnička pro zimní dobrodružství
Lékárnička Winter Sports First Aid od Life Systems je kompaktní lékárnička (460 g) pro zimní sporty.

Lékárnička Winter Sports First Aid od Life Systems je kompaktní lékárnička (460...

Vnitřní rozložení bylo vypracováno na základě spolupráce se světově uznávanými týmy horských záchranářů a umožňuje rychlou orientaci ve vybavení, které je dokonale označeno.

Lékárnička je vhodná na vícedenní akce a dokáže poskytnout dostatek materiálu k ošetření více lidí ve skupině.
Cena: 1 071 Kč

Lavinový vyhledávač s Bluetoothem

Lavinový vyhledávač je základní výbava každého, kdo chce jezdit mimo sjezdovky. Powder BT je moderní 3-anténní lavinový vyhledávač s možností připojení přes Bluetooth od firmy PIEPS, který snadno propojíte s vaším mobilním telefonem.

Lavinový vyhledávač s Bluetoothem

Patří k cenově nejdostupnějším na trhu a dokáže lokalizovat zasypané lidi v okruhu 60 metrů.

Díky aplikaci, která telefon propojí s mobilním telefonem, si můžete nastavit vyhledávač na míru vašim potřebám či například trénovat vyproštění z laviny.

Cena 7 490 Kč

Počítač na ruce
Špičkové multisportovní hodinky Suunto 9 Baro mají všechny funkce, které jste si kdy přáli pro vaše sportovní aktivity. Výškoměr, kompas, snímač tepu a GPS jsou samozřejmostí.

Nechybí inteligentní systém prodlužující výdrž baterie až na 120 hodin při zapnutém GPS, což je velký benefit na poli chytrých hodinek. Hodinky se dají propojit s aplikací v mobilu a můžete využít více než 80 sportovních módů od lyžování pro rybaření.

Špičkové multisportovní hodinky Suunto 9 Baro mají všechny funkce, které jste...
Dámská řada Tempest od renomovaného výrobce batohů Osprey je speciálně vyvinuta...

Lehký batoh pro dámy
Dámská řada Tempest od renomovaného výrobce batohů Osprey je speciálně vyvinuta pro ženské tělo. Bederní pás, ramenní popruhy i nastavitelný zádový panel jsou kratší a mají užší profil a ženám lépe padnou.

Třicetilitrová verze je vhodná pro celodenní dobrodružství a díky celé řadě poutek na ni snadno připevníte cepíny, trekové hole nebo cyklo světlo. Nechybí kapsa na pitný vak a celá řada praktických kapes.
Cena 2 798 Kč

Předplatné MF DNES