Jako letoviska jsou využívána hlavně městečka Isola a Portorož, bezpochyby nejhezčím městem je ale pětitisícový Piran. Toto místo je dokonce označováno jako nejpřitažlivější a nejpozoruhodnější v celém Slovinsku.
Piran, slovinské Benátky
Vystavěno v typickém benátském stylu, město se rozkládá stupňovitě na malém poloostrově, prudce se zdvihajícím z moře. Pokud sem zavítáte, nemusíte se ale obávat náročného pochodu – historické centrum projdete za pár minut a i s výstupem k hradbám a na vrchol zvonice vám základní orientační procházka nezabere víc než dvě hodinky.
Protože do centra Piranu se nedostanete autem, můžete využít některého ze záchytných parkovišť na jeho okraji. Jedno z nich najdete například pod hotelovým komplexem Bernardin v Portoroži, odkud vás kilometr do centra Piranu může zdarma popovézt malý autobus. Příjemná procházka podél pobřeží ale není o mnoho pomalejší…
Záhy přijdete do mariny, v níž se na hladině Jaderského moře kolébají moderní jachty, rybářské čluny i oprýskané bárky.
Přístav vyústí na největším náměstí, zvaném Tartinijev trg. Velkorysou oválnou plochu pokrývá mramorová dlažba a celému prostoru vévodí socha zdejšího nejslavnějšího rodáka, po němž je také náměstí pojmenováno. Giuseppe Tartini, hudební skladatel a houslový virtuos, svými krajany nazývaný "Mistr národů", patří k nejvýraznějším osobnostem hudební scény 18. století.
Vzhůru na hradby!
Náměstí lemují honosné fasády domů ve stylu benátské gotiky, radnice v historizujícím slohu nebo barokní Tartinoho dům. Nad střechami se tyčí dominanta celého Piranu, kostel sv. Jiří s mohutnou zvonicí, na první pohled připomínající věž z benátského náměstí sv. Marka. Není to náhoda – piranská zvonice je zmenšenou kopií této mnohem známější stavby.
Než se však vydáme ke kostelu, můžeme si dovolit malou odbočku k městským hradbám. Nemůžeme je minout – silná kamenná zeď ze 7. století obepíná město z vnitrozemské části a v minulosti měla bránit jeho obyvatele před nájezdy nepřátel. Vystoupáme-li na některou z hradebních věží, naskytne se nám asi nejhezčí pohled na celé město i okolní pobřeží.
Další "letecký pohled" můžeme zakusit právě z ochozu již zmiňované zvonice. Zatímco kostel pochází z 12. století, zvonice byla postavena teprve roku 1608. Na vršek této nejvyšší stavby Piranu vás po zaplacení symbolického jednoho eura vyvedou staré dřevěné schody.
Že jste na místě, kde se odpradávna mísily kultury, si uvědomíte při letmém pohledu k moři: vpravo pobřeží Itálie, vlevo Chorvatsko a přímo proti vám kdesi za horizontem – Benátky. Pohled z ochozu tedy rozhodně stojí za peníze, námahu i trochu napětí, zda rozvrzané schodiště vydrží…
Pláže v Piranu nehledejte – slunit se můžete například na obrovských vápencových kamenech přímo na nábřeží
Labyrintem uliček do hospůdky
Co však opravdu dělá Piran Piranem, to je bludiště úzkých uliček nacházející se mezi kostelem a výběžkem s majákem. Sestupte do nich bez obav, že zabloudíte – dříve či později vás bludiště vyvede na pobřeží.
Tady teprve nasajete atmosféru města. Ze zdí starobylých domů přímo sálá klid a pohoda. Na rozdíl od Benátek tu sice nemají vodní kanály, ale zase se tu budete cítit jako doma.
Kamenná dlažba uliček v létě příjemně osvěžuje vzduch, a pokud vám ani toto nestačí, můžete vychladnout v některé z nábřežních hospůdek. Točené pivo Laško chutná příjemně hořce jako Plzeň a vsadím se, že za zvuku šplouchání vln vám jedno stačit nebude…
Může se hoditDoprava Ubytování Tipy na výlety po okolíBenátky
Lipica Sečoveljske soline Portorož |