Letištní skenery mohou způsobit rakovinu, varuje znalec

aktualizováno 
Záření, které vydávají bezpečnostní skenery na letištích, je dvacetkrát větší, než se předpokládalo. Uvedl to David Brenner, ředitel Centra pro radiologický výzkum při Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Vědec varuje, že tento fakt významně zvyšuje riziko rakoviny u disponovaných jedinců.

Nápis před bezpečnostním skenerem na letišti Schiphol v Amsterodamu | foto: ČTK

Podle Davida Brennera vládní odborníci při zavádění a posuzování skenerů vůbec nevzali v potaz koncentraci záření na kůži. A právě tento fakt podle něho výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny.

Znalec upozorňuje, že v ohrožení jsou zejména děti a také cestující s genetickými vadami a poruchami, což je podle statistik každý dvacátý jedinec. "Jejich organismus má totiž menší schopnost opravit buňky poškozené zářením," vysvětlil.

Brenner dodal, že nebezpečí, jemuž jsou cestující vystaveni, je sice velmi malé, zároveň ale zdůraznil, že je třeba dalších výzkumů a studií, které by rizika přesněji posoudily.

Riziko masového ohrožení veřejnosti

"Pokud by všech 800 milionů lidí, kteří projdou letišti každý rok, zároveň absolvovalo prohlídku skenerem, pak by i malé potenciální nebezpečí násobené obrovským množstvím lidí vystavených záření mohlo znamenat masové ohrožení zdraví veřejnosti," míní David Brenner. "Riziko pro společnost může být opravdu vysoké," dodal.

"Skenery schválilo Ministerstvo dopravy a bezpečnostní i zdravotní rizika vyhodnocovala Agentura na ochranu zdraví," vyjádřil se k novým zjištěním Kolumbijské univerzity mluvčí Úřadu pro civilní letectví. "Podle současných měřítek může jeden člověk ročně absolvovat až 5000 prohlídek skenerem, aniž by to poškodilo jeho zdraví," prohlásil.

Před skenery varoval i český Státní úřad pro jadernou bezpečnost

Na riziko ozařování skenery poukázala v České republice už začátkem tohoto roku Dana Drábová, šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost . Podle ní i může ublížit i malá dávka záření.

"Vzhledem k tomu, že podle současných mezinárodních doporučení není možné vyloučit negativní účinek záření na zdraví člověka ve formě zvýšené pravděpodobnosti vyvolání rakoviny ani u velmi malých dávek, je třeba, aby i takové ozáření podléhalo stanoveným pravidlům radiační ochrany," uvedla česká expertka.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost navrhoval, aby se pro bezpečnostní kontrolu osob na letištích používaly alternativní metody nevyužívající ionizující záření (čtěte "Rentgeny na letištích spíš ublíží, než pomohou".)

Široká diskuze o zdravotním riziku skenerů i etickém dopadu jejich využití proběhla v České republice na počátku letošního roku. "Na letišti v Ruzyni ale zatím žádné skenery instalovány nejsou a ani se s nimi v brzké době nepočítá," uvedla pro iDNES.cz mluvčí letiště Praha Michaela Lagronová. Dodala, že v současné době se vyčkává na případné rozhodnutí Evropské unie, pokud by je evropská legislativa nařídila, začaly by se konkrétními problémy zabývat i česká vláda.

Věříte, že bezpečnostní kontroly letištními skenery jsou zcela neškodné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. července 2010. Anketa je uzavřena.

NE 1127
ANO 133
Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Nejstrmější ulice na světě je ve Walesu, má sklon přes 37 procent

Ulice Ffordd Pen Llech v severním Walesu je se sklonem 37,45 % nejstrmější...

Nejstrmější ulice na světě je v severním Walesu, ve městě Harlech. Potvrdili to zástupci Guinessovy knihy rekordů s...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Další z rubriky

OBRAZEM: Brouk, Lenin i naháči. Skvělé sochy, které najdete na dně moří

Leží několik metrů pod hladinou moře a žijí svým vlastním životem. Prohlédněte...

Leží několik metrů pod hladinou moře a žijí svým vlastním životem. Prohlédněte si jedinečné sochy u břehů USA, Mexika...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Od starých Řeků po fašismus. Výlet do nenápadného okolí Neapole

Neotřelý pohled na Amalfi z vnitrozemí. Abyste si jej užili, bude vás to stát...

Nádherné pobřežní scenérie na pozadí ikonického Vesuvu, dekadentní metropole italského jihu, četné pozůstatky antické...

Najdete na iDNES.cz