Internet je tvrdě cenzurován, ale jinak jde skoro vše: vyslat raketu do kosmu či postavit v Šanghaji 200 kilometrů metra za dva roky. Rozhlédněte se právě teď kolem sebe: z Číny nejspíš pochází váš mobil, hodinky, boty, oblečení. Prostě skoro vše.
Vítejte v Číně: až do ní přijedete poprvé, budete šokováni (neboť vzestup to je vskutku fascinující), zmateni (neboť máloco budete chápat) a možná budete mít trochu strach (neboť všude stále vlají rudé vlajky a Čína chce být velmoc).
Nikdy předtím jsem v Číně nebyl. A po svých prvních deset dnů pobytu jsem proto pokládal Číňanům a evropským diplomatům, byznysmenům či akademikům "banální otázky“ o tom, jak to ta Čína dělá, kam to spěje a jak to dopadne. Bylo to napínavé dotazování. Neboť tyto "začátečnické otázky“ si klade bezmála každý. S odpovídáním to bývá horší.
TROCHU HARMONIE. Číňané se chlubí schopností udržovat "harmonickou společnost" - třeba i hraním her.
Každý chce být byznysmen
Pana Janga jsem to odpoledne dosti zklamal. Byl přesvědčen, že jsem byznysmen, který chce koupit jeho "recyklační továrnu“, tedy domek z otlučených cihel obklopený horami haraburdí. Tak to prý teď v Číně chodí. Každý pořád něco kupuje, každý něco vyrábí. I pan Jang, ušmudlaný třicátník.
Jenže já byznysmen nejsem, jen jsem přinutil známého k cestě mimo nablýskaná města mrakodrapů. Chtěl jsem vidět "jinou Čínu“, chudinskou čtvrť mezi městem a poli. "Čína se mění, pane,“ říká mi Jang přes tlumočníka. "Stačí trochu chtít a všechno jde,“ dodává a hrdě pózuje s prázdnými plastovými lahvemi, které nosí ze smetišť, třídí a se ziskem prodává.
Před pár lety přišel sem, na okraj malého městečka u Pekingu, odkudsi z jihu, a je tedy jedním z početné armády venkovanů snících o lepším životě. Spokojeně se tváří i jeho babička, pedantsky skládající pomačkané listy zahozených papírů. Jmenuje se Čou Lan-jin, je jí 87 let a její důchod činí 80 juanů (zhruba 250 korun) měsíčně.
Mimochodem, mluvil jsem s nimi po cestě do města Tchien-ťin. Na mapě vypadalo jako dvacetitisícové přístavní městečko. Nikdy jsem jeho jméno neslyšel. "Kolik tu žije lidí?“ optal jsem se známého. "Zhruba deset milionů,“ zněla odpověď. Tedy asi tolik jako v České republice.
Nu ano, kdo poprvé přijede do Číny, cítí se často jako naprostý pitomec, který nechápe vůbec nic. Naštěstí se to tu málokdo stydí přiznat. "Když tu jste chvíli, máte dojem, že něco trochu chápete. Až po několika letech přijdete na to, že nechápete vůbec nic,“ řekl mi jeden evropský znalec Číny.
Z oné mrtvoly jde trochu strach. Tělo Mao Ce-tunga leží v prosklené rakvi v obrovském mauzoleu v centru Pekingu. To vše na dohled Zakázaného města, shluku starých paláců, odkud čínští císaři skryti pohledům obyčejných smrtelníků vládli po staletí Číně. A na dohled sjezdového paláce, odkud komunisté skryti pohledům obyčejných smrtelníků rozhodují dnes.
POD DOHLEDEM. Policista střeží náměstí před Zakázaným městem, někdejším sídlem císařů v Pekingu.
Ztichlé zástupy míjejí onoho muže, který na Západě tak jako jiní komunističtí vůdci symbolizuje především zmar, hrůzovládu a smrt desítek milionů civilistů při komunistických experimentech. V Maově mauzoleu však uvidíte nadšení, dojetí, vděčnost.
Dramatický vzestup
|
"Udělal chyby, ale to on je otec Číny. Bez předsedy Maa bychom neexistovali,“ říká Wang, asi dvacetiletý student mžourající před mauzoleem do nedělního slunce. A dodává to, co uslyšíte denně v mnoha obměnách: "Jistě, máme rádi komunistickou stranu. Čína stoupá vzhůru, stává se velmocí, bude hostit olympiádu, svět si jí začíná vážit!“
Tedy: proč kritizovat komunisty, když vše jde vpřed? Změnu uslyšíte ze všech stran, cítí ji všechny vrstvy lidí, i ti nejchudší jsou nyní chudší o trochu méně...
"Je to prošpiclovaná země, která nesnese žádnou opozici a je ovládána tvrdou rukou,“ říká byznysmen žijící v Číně dlouhá léta. "Je to však úplně jiný komunismus než ten a la SSSR. Zaprvé: Číňané jsou po staletí zvyklí podřizovat se vyšším autoritám v zájmu celku. Zadruhé: oni ti místní komunisté opravdu mají daleko k pitomcům a la Jakeš.“
Chcete-li se přece jen vrátit do Jakešovy éry, pusťte si televizi. Má bezpočet kanálů, vždy však uvidíte kombinaci zpráv velebících čínské úspěchy, hudebně-armádních show se zpívajícími vojačkami, laciné a nekonečné seriály o Maovi radícím zemědělcům a tak podobně.
DRUŽSTEVNÍCI. Návštěvníci z venkova přijeli do Pekingu v době konání sjezdu komunistické strany.
Pak ale vyrazte do ulic přecpaných luxusními auty, bluďte zoufale po supermoderních nákupních střediscích, hleďte fascinovaně na kulisy mrakodrapů v Šanghaji – i Manhattan vypadá ve srovnání s nimi jako chudší bratr. Dejte si pivo v baru, kde vám studenti řeknou, že peníze už vážně nejsou problém. Komunismus, napadne vás, prostě vypadá jinak.
"Tohle a komunismus? Vůbec ne! To u nás v Kanadě, to je jiná, to je opravdu socialistická země, která se stará o lidi!“ rozčiluje se Číňanka Carol, která navštívila Šanghaj po dlouhých desetiletích života v Kanadě.
Komunisté, kapitalisté
A když to není komunismus, co to tedy je? Vylezte na majestátní čínskou zeď tyčící se k nebi poblíž Pekingu a napadne vás to hned: císařství. Čína je dnes země ovládaná úzkou skupinou lidí, komunistickou aristokracií, která mezi sebou vede neviditelné bitvy, snaží se bohatnout ve svých državách (průmyslových podnicích) a ctí plán vymezený císařem, tedy prezidentem, slibujícím "vzestup, vzestup, vzestup“.
Zatím to funguje skvěle. Má to však své háčky. Šanghaj či jiné velké město vám vyrazí dech, doslova před očima mizí zákoutí, jež Evropanům přijdou romantická. Shluky uliček s malými dvorky, v nichž se tísní lidé na pár metrech čtverečních, ustupují sterilním mrakodrapům. Slumy zmizí, lidé ne a stále více expertů proto varuje, že sociální rozdíly se dramaticky zvětšují.
Stačí sednout do moderního vlaku Šanghaj–Peking. Dvousetkilometrovou rychlostí se řítí krajinou, byznysmeni kolem spokojeně buší do laptopů, výletníci ve firemních čepicích na sebe hulákají při jakési karetní hře a můj soused se marně snaží neusnout při četbě tlusté manažerské knihy s názvem Úspěch tkví v charakteru.
I pohled z vlaku stačí a uvědomíte si, že cizinci vidí většinou jen bohatství měst. Ony ospalé vesnice malých domků či městečka s monotónními zašlými paneláky ostře kontrastují s leskem metropolí.
Druhý háček čínské reality spočívá v prostém faktu prověřeném historií: režimy tvrdé ruky bývají nestabilní. "Západ se mýlí v jedné věci: považuje za jisté, že Čína bude dál a dál stoupat. Je to možné, ale ani zdaleka ne jisté,“ říká evropský sinolog žijící dlouhá léta v Číně. "Komunisté stále ještě musí ukázat, že to zvládnou, že jim to vše nepřeroste přes hlavu. Všechno může být rychle úplně jinak.“
To říkají všichni: v Číně je vše vždy nakonec úplně jinak. Jisté je tedy jen jedno. Že o té zemi ještě hodně uslyšíme.