VIDEO: Procházka po sedm let opuštěné Fukušimě

  • 4
Havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima I v roce 2011 bylo nejhorší jaderné neštěstí od Černobylu 1986. Po zemětřesení zničila vlna tsunami tři tlakové nádoby reaktoru a následné exploze zamořily okolí elektrárny, odkud byly evakuovány statisíce lidí. Dnes je tato oblast doslova mrtvou zónou.

„Miluji místa, která nemůže navštívit mnoho lidí, zapomenutá místa s těžkým přístupem,“ říká autor videa James Galbraith z Londýna. „Procházení těmito budovami vám ukáže momenty, které se zapsaly do historie. Většina interiérů je od doby zemětřesení nedotčená. Tato atmosféra vám připomene, jak je život křehký a dodá vám jinou perspektivu,“ doplňuje Galbraith.

I když je bezprostřední okolí elektrárny opuštěné, jedné profesi se v regionu daří. Devětašedesátiletý Šočiro Sakamoto loví divoká prasata, která se zde přemnožila. Dříve žila v horách a obydleným oblastem se vyhýbala, teď se však jejich oblíbeným rajonem stala města Namie a Tomioka. „Našla si místo, kde je jim dobře - je tu dostatek jídla a nikdo po nich nejde. Je to jejich nový domov a místo, kde žijí i jejich mláďata,“ řekl Sakamoto. Přečtěte si: Okolí Fukušimy je mrtvá zem. Úřady lákají lidi zpět, ti zájem nemají.

Jiný pohled na zamořenou Fukušimu poskytl v červnu loňského roku podvodní robot nasazený ve třetím reaktoru japonské jaderné elektrárny Fukušima, který zde zachytil útvary podobné lávě. Podle odborníků je to pravděpodobně jaderné palivo, které se při havárii roztavilo.

„Zachycená hmota zjevně spadla odněkud z výšky. Myslíme si, že to s velkou pravděpodobností bude roztavené palivo, možná ještě s něčím smíchané,“ uvedl mluvčí společnosti TEPCO. Robot zkoumal poškozený reaktor celkem tři dny.

Výlety po Fukušimě

Stigma radiačního zamoření významně ovlivnilo cestovní ruch ve Fukušimě, která je v Japonsku kulturním i turistickým centrem s vyhlášenými přírodními lokalitami.

Centrem prefektury Fukušima je stejnojmenné město. Přímo nad ním vystupuje do výšky 2 000 metrů vulkanický komplex Azuma. Cesta až k vrcholovým kráterům je jednou z nejpopulárnějších japonských vysokohorských silnic a dostala pojmenování Bandai-Azuma Skyline. Přečtěte si: Fukušima není jen elektrárna. Výlet za klenoty pozoruhodné prefektury.