Fatima-monument víry

  11:09
Miliony věřících ročně, 15 mužských a 50 ženských kongregací, 10.000 ubytovacích lůžek, náměstí velikosti malého letiště, to vše spojuje jedno slovo – Fatima. Portugalské město asi 150 km severně od Lisabonu, které je spíše jedním velkým monumentem víry nežli památníkem umění. Nebýt zázraků v roce 1917, míjeli by turisté toto městečko bez povšimnutí. Nyní se do Fatimy sjíždí 4 miliony lidí ročně a její jméno je s úctou vyslovováno po celém světě. Čemu tedy vděčí Fatima za svoji slávu a co dnes nabízí běžným turistům?

 

Fatima, jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst , změnila od dvacátých let minulého století zcela svoji podobu. Málokdo si dovede představit, že i Fatima byla kdysi malou, neznámou  vesnicí se zhruba 2700 obyvateli. O vzniku vesničky se zmiňuje již stará pověst.V roce 1158 bylo Portugalsko sužováno nájezdy muslimů. Když se jednoho dne  vracela arabská společnost ze zámku Alcacer, napadli kolonu během cesty  portugalští rytíři. V krvavé bitvě byli Arabové na hlavu poraženi, zůstaly pouze dámy, které čekal zbytek života  v zajetí. Stejný osud byl připraven  i pro  vznešenou dámu Fatimu, která  naštěstí unikla otrockému životu díky sňatku s  jedním z portugalských  rytířů Donem Concalem. Fatima se musela obrátit na  křesťanství a  přijala jméno Ourena. Pověst praví, že žena bohužel zemřela velmi mláda. Její ostatky byly později přeneseny do kaple v malé vesničce, která  byla na její památku pojmenována  Fatima. Tolik svědectví  kronik.   

Dnešní Fatima si cejch malé vesnice již dávno nenese a na své poslání je velmi dobře připravena. Neznalý turista přijíždějící do Fatimy se nemusí obávat o nedostatek ubytovacích kapacit, které několikanásobně převyšují počet místních obyvatel. Hotely, pensiony a množství parkovišť , to je jedna z tváří Fatimy, která se musí ročně vypořádávat s náporem věřících z celého světa.Opustit Fatimu a neodvézt si s sebou alespoň malý důkaz své návštěvy? To je pro řadu lidí nemyslitelné. Ve Fatimě si nohy sháněním suvenýrů ale rozhodně neuchodíte.  Na každém rohu se setkáte  s obchůdky přeplněnými soškami, kříži  a růženci, které se klidně prodávají bok po boku s hračkami a mobilními telefony. Snad proto suvenýry chvílemi vzbuzuji na místo úcty spíše zděšení nad jejich kýčovitým provedením. Co českého turistu jistě překvapí je dostupnost průvodců v rodném jazyce. Nemusíte žádat o anglické guidy, neboť pani v informacích hbitě  zjistí z jaké jste země a vzápětí se vás nečekaně zeptá:" A nechcete raději průvodce přímo v češtině?" Trochu vás to zaskočí,ale pak si uvědomíte, že jste přece ve Fatimě,  křížovatce všech národů, kde se snaží každému  maximálně vyhovět.   
  
Člověk procházející Fatimou se tak trochu ocitá jako ve snu, jde bez cíle místy, na kterých se zastavil čas, protože současnost i budoucnost Fatimy spočívají v její minulosti. Fatimské zázraky se hluboko vryly do zdí, budov i  myšlení lidí. Pokud nesmýšlíte stejně, musíte tento fakt alespoň respektovat.  Srdcem samotné Fatimy, které neminou kroky žádného návštěvníka,  je náměstí s novobarokní bazilikou a křížovou cestou, Kaple zjevení a prostranství  velikosti  150 000 metrů čtverečních, které pojme až milion lidí. Dříve nežli vkročíte do tohoto prostoru, neuniknou vaší pozornosti cedule se všemi možnými zákazy, které  vám znovu připomenou, že  Fatima je místem ticha. Nesmí se zde křičet, jezdit na kolečkových bruslích, běhat, vlastně se můžete jen procházet a vstřebávat atmosféru poutního místa. Místa, které začalo psát svoji slavnou historii teprve před necelými sto lety. V jaké události tedy hledat kořeny fatimského tajemství?

13.května 1917  v údolí Cova da Iris v obci Fatima  pásly ovečky jako každý jiný den  tři děti. Devítiletý Francisco Marto a jeho sedmiletá sestra Jacinta  zde trávili volné chvíle  v doprovodu desetileté sestřenice Lucie. Když se začaly v poledne modlit růženec, oslnilo je náhle  ostré světlo. Po několika blescích se u malého dubu zjevila Panna Maria, držíc v rukou  bílý růženec. Paní vyzvala děti, aby na stejné místo přicházely pětkrát po sobě vždy třináctého následujícího měsíce a aby se hodně modlily. Zbožné děti paní uposlechly a odevzdaně následovaly její přání. Paní viděly všichni tři, ale mluvit s ní mohla  pouze  nejstarší Lucie. Netrvalo dlouho a o zázraku se dozvěděla celá obec. Zprvu nechtěl dětem nikdo věřit a v době třetího zjevení je nechal správce obce dokonce  zadržet ve vězení a pod trestem smrti nutil děti k odvolání vlastních výpovědí. Podle vyprávění statečné děti  veškerému nátlaku odolaly, stále více lidí uvěřilo jejich tvrzení a posledního zjevení se účastnilo již kolem  70 000 lidí. Všichni shodně vypovídali o slunečním zázraku, který měl být důkazem pravdivosti zjevení Panny Marie. V dobových kronikách je celá událost popisována takto : „ Sluneční kotouč se začal neobyčejnou rychlostí otáčet kolem své osy jako ohnivý vítr a vystřeloval ze sebe žluté, červené , modré a fialové paprsky. Na okamžik se slunce zastavilo.Po té se krvavě červený kotouč blížil k zemi a svou nesmírnou ohnivou vahou hrozil rozdrtit všechno na prach.“

Tolik o šesti zjeveních Panny Marie. Pro většinu lidí  jsou potvrzením pravdivosti příběhu i tři proslulá fatimská proroctví.Co tedy  Paní Posvátného Růžence předpověděla?
 
1. První předpoď se týkala brzkého ukončení 1.světové války, zároveň ale varovala  před válkou druhou a ještě hroznější, která nastane, pokud se lidé nebudou více modlit a jejich odklonění od Boha se bude prohlubovat.

2. V druhém proroctví byla předpovězena  brzká smrt dvou pasáčků, což se opravdu stalo. Francisko i Jacinta do deseti let od zjevení zemřeli.  Podstatná byla i zmínka o odklonu  Ruska od Boha a jeho snaha podřizovat své ideologii  okolní země.

3. Třetí a nejdůležitější fatimské proroctví odmítla církev až do loňského roku zveřejnit. Teprve papež Jan Pavel II. toto tajemství, které dává  lidstvu šanci na přežití, odhalil.


Fatimská zjevení stála  u zrodu nové historie města. Jako na jednom z mála míst se  od roku 1928 , již v postmoderní době, započalo se stavbou novobarokní baziliky, v jejíž postranních lodích jsou uchovány ostatky dvou pasáčků, kteří byli po své smrti blahořečeni. Kolem baziliky, budované pětadvacet let, vznikla  křížová cesta z krásných a pro Portugalsko typických kachlů. Nejdůležitějším objektem se ale stala Kaple zjevení, místo připomínající  sestoupení Panny Marie na zem. Tisíce lidí se sem třináctého každého měsíce sjíždí, aby na slavnou událost vzpomenuli. Možná v skrytu duše věří , že i tentokrát by se zjevení mohlo uskutečnit, možná přicházejí pouze jako prosebníci žádat  o pomoc. Do Fatimy zavítal jako poutník i samotný papež Jan Pavel II., a to hned dvakrát. V roce 1982 a 1991 přišel poděkovat za přežití atentátu, spáchaného na jeho osobu v  roce 1981. Ve Fatimě se  několikrát objevila  i Lucie, která jako jediná ze tří pasáčků doposud žije.Tato hlavní postava všech zjevení vstoupila v roce 1948 do řádu Karmelitek  a veřejnému životu se podle stanov řádu spíše straní. Přesto  několikrát  vypovídala o celé události novinářům a osobně se setkala i s papežem, Janem Pavlem II.
  
Co k Fatimě dodat?  I když člověk zavítá do  Fatimy jen jako zvědavý turista, nemůže se ubránit zvláštnímu pocitu, které toto místo vzbuzuje. Hořící svíce, tiché pohledy lidí a  monumentální stavby tak pouze dokreslují fakt, že Fatima svoji slávu již nikdy neztratí.

Ve Fatimě si může každý zapálit svíce v tichém rohu poblíž Kaple zjevení.

Při vjezdu do Fatimy nemůže nikdo minout pomník tří pasáčků, kráčejících vstříc Panně Marii.

Z domu Lucie, nedaleko Fatimÿ,je v současné době uděláno muzeum.

Francisco, Jacinta a Lucie byli tři vyvolení,kterým jediným se v roce 1917 poprvé zjevila Panna Maria.

Třem dětem se měl několikrát zjevit i anděl míru.

V postranních lodích fatimské baziliky , budované pětadvacet let,jsou uchovány ostatky dvou zesnulých dětí.

Křížovou chodbu v okolí baziliky tvoří umělecky vytvořené portugalské kachle.

Ve Fatimě se na každém rohu sëtkáte s obchůdky přeplněnými suvenýry, které tvoří z velké části sošky svatých, kříže či růžence.

Fatima je v současné době jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst na světě. Každý rok sem zamíří kroky milionů věřících.

Se stavbou fatimské baziliky se započalo teprve ve dvacátých letech minulého století.

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Jak jsme jezdili do Jugoslávie. Cesta k moři, které už dneska mladí neuvěří

Přeji dnešním mladým lidem, že mohou jet prakticky kdykoli a kamkoli. Naše generace to měla mnohem a mnohem složitější. Když někomu mladému vyprávím o našich cestách do Jugoslávie, tak jen nevěřícně...

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu říkají Magyar tenger – Maďarské moře. Množství turistů u jezera začalo poprvé výrazně...

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

Dovolená za socíku. Jak a kam se jezdilo k moři za totality

Sbalit batoh, plavky, sandály, sluneční brýle a vyrazit podle libosti třeba do Egypta, na asijské pláže či ještě dál? Před rokem 1989 to byl pro nás prakticky nesplnitelný sen. Přesto jsme už tehdy...

Příroda, památky i gastronomie. Proč Češi objevují Gruzii

Relativně malá asijská země se stává stále častějším turistickým cílem. Pomáhají tomu i přímé lety z Prahy. Většina lidí přijíždí kvůli horským trekům a často jsou překvapeni, jaké pláže a relaxační...

17. června 2025

Barevná nádhera. Ravenna a její mozaiky jsou skanzenem posledních císařů

Premium

Ravenna zůstává pro většinu turistů tak trochu ve stínu slavnějších italských měst. Přitom se může pochlubit unikátním souborem raně středověkých památek, jaký nenajdete nikde jinde na světě. Ve svém...

17. června 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  16.6 22:55

Taje francouzské Riviéry. Chudá ves Cannes, ostrov tajemného vězně i vynálezy

Premium

Akty v kostele, vlak v kině a sport, u kterého se nemusíte hýbat – francouzská Riviéra má v rukávu nejedno překvapení. Asi by se nad tím podivoval zdejší nejslavnější vězeň se železnou maskou i...

16. června 2025

Užijte si cestování jinak. Dvacet tipů na pohodovou dovolenou s obytňákem

Cestování obytným autem je aktuálně jeden z nejvýraznějších turistických trendů, uchyluje se k němu i řada lidí, kteří by o tento způsob dovolené před pár lety ani nezavadili. Pojďme si vysvětlit...

16. června 2025

Po smrti Hanče se lidé hor začali zase bát, líčí historik život v Krkonoších

Premium

Krkonoše. Nejvyšší české hory, které odedávna přitahují zástupy poutníků, turistů i sportovců. Jak je vnímali naši předkové? A co nás na nich uchvacuje dnes? Jak vypadaly výpravy prvních turistů?...

15. června 2025

Evropa, jak ji neznáte. Španělské národní parky umí opravdu překvapit

Země k uzoufání vyprahlá, vysušená úpalným sluncem? To možná platí pro většinu Španělska, ale jeho národní parky se tomu popisu výrazně vymykají. Chráněná území na pevnině i ostrovech překvapují svou...

15. června 2025

VIDEO: Žigulíky řádí v ulicích Varny. Retro výlet do socialismu v Bulharsku

Dnes by taková atrakce nebyla možná. Dvojice žigulíků s nápisy Autorodeo a Tempo se v sedmdesátých letech 20. století prohání bulharskou Varnou a jejich posádky předvádějí kaskadérské kousky přímo v...

15. června 2025

Vydejte se na cyklovýlet po Olomoucku. Čeká vás šest tras plných krás

Olomouc se může pyšnit hustou sítí cyklostezek. Hanáci kolo s oblibou využívají i na cesty do práce. Díky rovinatému terénu se snadno a ekologicky dostanete skoro všude. Olomouc je také dobrým...

14. června 2025

Autem do Itálie na vlastní pěst. Tipy, jak projet bez stresu a zdržení

Cesta autem do Itálie je skvělý způsob, jak si užít flexibilitu při objevování krás této temperamentní země. Abyste si užili sluncem zalité pláže, historická města a tu nejlepší pizzu, je třeba celou...

14. června 2025

Nádherný dubový les vypěstovali ve Švédsku kvůli válce. která nenastala

Na nenadálé situace je Švédsko dobře připraveno. Svůj potenciál k rozvoji vojenského námořnictva nechává vytrvale růst poslední dvě století. A jak že to celé souvisí s rodinnými výlety a cyklostezkou...

14. června 2025

KVÍZ: Jak dobře znáte strašidla a přízraky v Česku?

Soutěž

Bubáci, strašidla, přízraky, bílé paní nebo třeba i Jožin z Bažin. Bájných strašidelných postaviček je v Česku plno a určitě jste o nějaké takové bytosti přinejmenším slyšeli i vy. Znáte ty...

vydáno 14. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.