Nádherné pláže, hory, památky. Kam na dovolenou v Evropě ještě před sezonou

  • 12
Méně lidí, trochu nižší ceny a ve Středomoří ještě snesitelné teploty. Dovolená před začátkem sezony má zkrátka své nesporné výhody. Podívejte se na pětici prověřených tipů, kam se můžete v Evropě vydat v červnu a užít si v poklidné atmosféře moře, památky i gastronomii.

1 Costa del Sol

Costa del Sol – letovisko Torremolinos

Pobřeží Slunce kolem Málagy každoročně láká miliony lidí. Přijet na Costa del Sol v červnu znamená předběhnout hlavní prázdninový dav. Slunce a tepla si kolem Málagy užijete určitě dosyta, stejně jako španělského způsobu života. Základem je nikam nepospíchat a večer klábosit někde v restauraci s přáteli dlouho do noci. Moře dvakrát teplé nebude, ale to na Costa del Sol není nikdy.

Torremolinos nebo Fuengirola, letoviska kousek od Málagy, se sice stala symboly masového turismu, ale svoje místečko si tam určitě najdete. Málaze věnujte aspoň jeden celý den. Skvělá katedrála, dvě pevnosti, římské divadlo a dvě vynikající muzea (Picassovo a místní pobočka Centre Pompidou) vás určitě nezklamou.

Malebné jsou bílé vesnice rozházené v kopcích nad pobřežím. Mijas se svými osly je známý, ale zkuste i zapadlejší místa. Jejich atmosféra vás stoprocentně překvapí.

Doprava: Přímé letecké spojení z Prahy do Málagy nabízejí společnosti Smartwings a Eurowings. Alternativou jsou spoje Ryanairu z většiny letišť v okolí Česka.

2 Kréta

Se začátkem prázdnin se počty turistů na Krétě dramaticky zvýší. V červu si...

Největší řecký ostrov je oblastí, kde se již začátkem června zpravidla dá koupat v moři, aniž by člověk drkotal zuby. A takových míst v Evropě není moc. Je to tedy tip pro nedočkavé, kteří nechtějí vážit cestu někam do Egypta či Emirátů. Současně je to dobrá volba pro milovníky památek, protože vzduch ještě nebude nesnesitelně horký jako v červenci a srpnu.

Ubytování přes sezonou hledejte na jižním pobřeží, moře tam bude trochu teplejší než na severu. Najdete tu menší „letoviska“ jako Plakiás či Agia Galini, kde o nějakém masovém turismu nemůže být řeč.

Krásné moře i skvělé památky. Kde hledat nejlepší dovolenou v Řecku

Kréta je členitý ostrov a při řízení se občas i zapotíte, spousta zajímavých míst je ovšem dostupná jenom autem. Často vám nabídnou zadumanou krásu jako vystřiženou z magazínů starých časů – náves s bíle a modře natřeným kostelíkem, miniaturní taverna, kde skupinka místních oděných v černém usrkává kávu a už pátou hodinu řeší všechny problémy světa.

Na prohlídce pozůstatků slavného paláce v Knossu ovšem sami docela určitě nebudete. Pokud vám davy turistů nejsou příjemné, zkuste méně frekventovaný archeologický areál Faistos. Hodně navštěvovaná je i přírodní ikona Kréty – hluboká soutěska Samaria. Na jižním pobřeží je také velmi atraktivní rokle zvaná Imbros.

Doprava: Spojení z Prahy do Heraklionu či Chanie nabízí aerolinky Smartwings, levné lety startují z Vídně či Berlína (Ryanair), případně Krakova (Wizz Air). Na místě budete potřebovat auto, půjčení si zařiďte předem na internetu.

3 Sedmihradsko

Hrad Viscri v Sedmihradsku

Pro někoho to může být docela exotický tip, rumunské Sedmihradsko (Transylvánie) nepatří mezi frekventované cestovatelské cíle. Snad proto, že leží v Rumunsku, tedy v zemi, která se v Česku i po letech rozvoje netěší moc dobré reputaci.

Možná si tuto představu rádi poopravíte. Třeba až přijedete do centra Brašova a spatříte monumentální Černý kostel. Totéž platí o městě Sibiň (Sibiu), jehož historické centrum bylo vzorně opraveno. Mimořádně malebná je Sighisoara, která po opravě opět působí dojmem malého německého města.

O rozvoj Sedmihradska se historicky zasloužili právě kolonisté z Německa, kteří tam přicházeli od 13. století. Později zde byl a dodnes je silný maďarský vliv.

Historické centrum Brašova

Tyto kulturní vzorce se uplatnily i ve speciálním sedmihradském fenoménu, kterým jsou tzv. opevněné kostely. Stavěli je vesměs Sasové již od 13. století; chrámy byly opevněné proto, aby se v případě válečného nebezpečí ze strany Osmanů či Tatarů obyvatelé mohli do komplexu stáhnout a bránit se. Krásné příklady opevněných kostelů najdete v Biertanu (součást světového kulturního dědictví UNESCO) nebo v obci Valea Viilor. Obě lokality leží nedaleko města Medias na půl cesty mezi Sighisoarou a Sibiní.

Doprava: Z Prahy do Bukurešti létají společnosti Wizz Air a TAROM, z rumunské metropole dojedete do Brašova snadno vlakem. Železnice dobře poslouží i při cestách mezi sedmihradskými městy. Alternativou je letecké spojení do Sibině (Wizz Air z Norimberka) či Kluže (Wizz Air z Vídně, Berlína a Norimberka)

4 Sicílie

Největší ostrov Středomoří má všechno, po čem turisté běžně baží: nádherné pláže s čistým mořem, světově proslulé památky, krásné hory, příjemné podnebí a vynikající gastronomii. A ještě tu je – na evropské poměry – docela lacino.

Pokud budete na Sicílii poprvé, určitě musíte navštívit Palermo, Syrakusy (protože Archimédes a řecké divadlo), Etnu (protože nejvyšší evropská sopka), a Taorminu (protože antické divadlo a nově taky Hra o trůny).

Zvědavým návštěvníkům doporučujeme výlet do Katánie (Catania) nebo do pohoří Madonie, kde se vápencové skály strmě zvedají nad pobřežím až do výšky téměř 2 000 metrů. Nádherný je i výlet do Enny, města na strmém útesu v centru ostrova. Výhledy odtud jsou neopakovatelné.

Náměstí Piazza del Duomo v Katánii

Ano, Sicílie má také svou stinnou stránku. Technická infrastruktura včetně silnic je rozvrácená, některé služby nefungují tak, jak jsme ze střední Evropy zvyklí, a ani dochvilnost tu nepatří mezi oblíbené vlastnosti. Vezměte to jako součást zdejší kultury.

Jestli vás naopak na Sicílii opravdu něco nadchne, tak to jsou mořské produkty, z dezertů pak mezi labužníky vedou cannoli, trubičky z křupavého těsta plněné například ricottou. Mňam!

Doprava: Z Prahy do Katánie (Wizz Air, Smartwings), případně do Palerma i Katánie z Vídně či Berlína (Ryanair, Wizz Air).

5 Lago di Como

Vesnice Bellagio u jezera Lago di Como

Možná byste od tohoto jezera čekali „něco jako Gardu“. Velký omyl! Právě Como je totiž ze severoitalských jezer to nejkrásnější. A taky je pěkně nakažlivé. Garantujeme vám, že návštěvy rozhodně nebudete litovat.

Lago di Como má totiž jedinečné scenérie, nad hlubokým jezerem se tu prudce zvedají alpské štíty. I na konci jara uvidíte na vrcholcích ještě zbytky sněhu. Není divu, vždyť vrchol Monte Legnone, nejvyšší hory v těsné blízkosti Coma, leží ve výšce 2 609 metrů.

Jezerní voda se prohřívá pomalu, a tak se určitě budete chtít podívat do okolních hor. Nejsou to úplně snadné túry, nahoru nevedou žádné lanovky, ale trochu potu za to stojí. Pěkným cílem je třeba Monte di Tremezzo (1 699 m) nad západním břehem jezera.

Určitě se svezte některou z lodí, které tu po jezeře křižují jako spoje veřejné dopravy. A podívejte se také do parku některé z veřejnosti přístupných vil, které připomínají botanické zahrady. Může to být Villa Monastero, Villa Carlotta nebo jiná.

Oblíbeným turistickým cílem je městečko Bellagio, my však doporučujeme protilehlou Varennu s krásným miniaturním přístavem a pastelově natřenými domy. Malebná je též Gravedona na severu jezera.

Doprava: Na letiště v Bergamu pravidelně létá Ryanair z Prahy, Brna i letišť v okolí Česka. Z Bergama se k jezeru snadno dopravíte vlakem, trvá to jen něco přes hodinu.