Anketa: zvítězilo Fidži a Řím

aktualizováno 
- Čtenáři Mladé fronty Dnes, kteří se zúčastnili ankety "Kdybyste nebyli finančně omezeni, kde byste chtěli přivítat rok 2000?", rozhodli jednoznačně. Nejvíc hlasů přislo pro pobyt na tichomořském ostrově Fidži, kde bude možné spatřit jeden z prvních úsvitů roku 2000. Na druhém místě byla z nabízených míst italská metropole Řím s Vatikánem. Další oblasti se objevovaly pouze sporadicky. Ankety se písemně či na internetovém magazínu iDnes zúčastnilo do 10. března přes 3600 lidí.
Na naši anketní otázku "Kdybyste nebyli finančně omezeni, kde byste chtěli přivítat rok 2000?", odpovědělo dopisy, pohledy či pomocí internetu přes 3600 osob. A výsledky byly až překvapivě jednoznačné.
Téměř 2500 čtenářů by se nejraději vidělo na tichomořském ostrově Fidži, který zažije kvůli své blízkosti s dělícím časovým pásmem, jeden z nejvčasnějších nových roků 2000. K nám například dorazí tento kulatý rok až o jedenáct hodin později. O konec roku na Fidži se už delší dobu hovoří a některé cestovní kanceláře ve světě dokonce již teď říkají, že mají na tento ostrov cesty vítající nový rok vyprodané.
Přitom odborníci upozorňují, že skutečně nejblíž k časovému pásmu jsou některé ostrůvky patřící Novému Zélandu. Právě sem tedy zavítá rok 2000 nejdříve. Jenže turistická infrastruktura je zde slabá a proto se tady mnoho návštěvníků neočekává.
Naši čtenáři přisoudili druhé místo v ankete Římu a Vatikánu. Italská metropole i papežský stát se totiž pečlivě připravují na příchod nového tisíciletí a některé akce budou odstartovány právě na Silvestra 1999. Řím a Vatikán získaly téměř 1100 hlasů. Tato varianta oslav konce roku je navíc pro české turisty velmi schůdná a samozřejmě nepoměrně levnější, než například Fidži.
Jenom málo hlasů dostaly další nabízená místa v naší anketě: Z nich má nejvíce (necelých dvacet hlasů) okružní plavba Karibikem. Sporadicky záskaly další hlasy egyptské pyramidy, Jeruzalém, let Concordem kolem světa, Antarktida či nejvýšše položený buddhistický klášter v Nepálu.
Někteří čtenáři nám ovšem zaslali i svůj osobitý pohled na možnou oslavu nového roku.
Například Martina Mrázková z Rousínova napsala: "Příchod roku 2000 bych chtěla strávit kdekoli, jen kdyby to bylo s celou rodinou, kterou mám tolik ráda a hlavně se svým patnáctiměsíčním synem Martinem."
Zajímavý je i názor čtenářky Věry Fafejtové z Pardubic: "Proč by mělo být slavení roku 2000 tak důležité? Je to pouze jeden z okamžiků, který není o nic významnější, než ty ostatní. Já osobně bych chtěla příchod roku 2000 uvítat někde uprostřed Sahary mezi Tuaregy, kterým by bylo, doufám, úplně jedno, zda je 5. dubna 1632 nebo 1. ledna 2000. Chtěla bych čekat na východ slunce a dívat se na měnící se barvy pouště, vzdálena oblíbených sídlištních petardových oslav."
Tolik názory čtenářů. Redakce se však z některých míst, která se v anketě objevila, pokusí redakce připravit v průběhu letošního roku reportáže či další články.

Nejčtenější

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Místo prosecca si dám radši pivo, říká nejlepší someliér na světě

Nejlepší sommeliér světa za rok 2018 Eros Teboni miluje ryzlinky a jihotyrolská...

Víno má podle něj hlavně vzbuzovat silné emoce. A o vínu umí Ital Eros Teboni vyprávět tak, že odložíte skleničku a...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Další z rubriky

Místo prosecca si dám radši pivo, říká nejlepší someliér na světě

Nejlepší sommeliér světa za rok 2018 Eros Teboni miluje ryzlinky a jihotyrolská...

Víno má podle něj hlavně vzbuzovat silné emoce. A o vínu umí Ital Eros Teboni vyprávět tak, že odložíte skleničku a...

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

VIDEO: Jako olympionici. Ledovou dráhu v Innsbrucku využívají i turisté

Sportovci trénují na ledové trati u Innsbrucku.

Pokud se chystáte do Tyrolska a máte rádi sport, naplánujte si cestu do Innsbrucku. Stojí tam jediná ledová dráha v...

Najdete na iDNES.cz