Pohyb u Vrbenských rybníků je i po půl roce od vichřice na vlastní riziko

  9:09
Na hrázích Vrbenských rybníků na okraji Českých Budějovic stále řeší následky silné vichřice, která v létě poničila desítky vzrostlých stromů. Hotovo má být podle odhadu odborníků do dvou měsíců.

Torza polámaných stromů na hrázích rybníků, vyvrácené kmeny spadané do vody nebo už rozřezané dřevo seskládané podél cest. Tak to aktuálně vypadá okolo Vrbenských rybníků na okraji Českých Budějovic.

Je to už půl roku od podvečera, kdy se krajským městem prohnala silná bouře doprovázená prudkým větrem. Na hrázích přírodní rezervace, kam místní rádi míří na procházky či projížďky na kole, práce však nadále pokračují. S následky kalamity tady budou zápolit do jara.

V létě odhadoval ředitel firmy Lesy a rybníky města Českých Budějovic (LRM ČB) Jiří Staněk, že likvidace následků vichřice zde potrvá několik měsíců a do Vánoc se zřejmě nestihne. Odhadl to správně, a proto zde kolemjdoucí stále mohou vídat nákladní automobily s návěsem, které za pomoci těžké techniky sbírají velké větve.

„Odklízecí práce jsou v současné chvíli zhruba v polovině. Nyní budeme likvidovat stromy nebo jejich části, které jsou napadané v rybníce. Myslím si, že to bude trvat asi ještě dva měsíce,“ uvedl Staněk.

Dále budou mizet zbytky dřevin, které leží na samotných hrázích. „To bude první fáze. Poté se přesuneme níže k bažinám, což je přísně chráněné území. Dřevo, které zde popadalo, tady zůstane. Zajistíme pouze pokácení zavěšených stromů a necháme je na místě pro živočichy, kteří tu žijí. Vzniknou z nich takzvaná broukoviště,“ dodal Staněk. Jediné dřevo, které se odtud skutečně vyvezlo, bylo klestí do třiceti centimetrů v průměru.

Odvoz klád, které jsou vyrovnané na hromadách podél cest, je v režii Lesů České republiky (LČR), neboť dřevo pochází z pozemků ve vlastnictví státu.

Těžba poškozuje rezervaci, říká zastupitelka

Právě postup LČR při těžbě dřeva v okolí rybníků nedávno napadli krajští zastupitelé z řad Pirátů. Mezi nimi byla i Lucie Korytářová, která se ochraně životního prostředí věnuje.

„Rezervace v lokalitě se poškozuje,“ okomentovala. Státní podnik LČR totiž rozhodl o těžbě dřeva v rozporu s plánem péče, čímž mohl výrazně poškodit chráněné druhy rostlin, ptáků nebo hmyzu.

Kácení stromů zde prováděla firma pověřená LČR. „Myslím, že jde o příklad toho, jak přetíženost lesníků omezuje jejich možnosti být fyzicky v lese a mít přehled, co se v něm děje. Lesník znalý místní situace by například věděl, že je v plánu péče navržený bezzásahový režim lesa nebo že se tahá dřevo přes louku s ocúny jesenními a prstnatci májovými,“ řekl další z Pirátů Dan Leština.

Strana o situaci informovala správkyni rezervace z krajského úřadu, která kácení zastavila a na další den svolala jednání přímo na místě. „S danou firmou si krajský úřad situaci již vysvětlil, ale těžko říct, která firma tam dostane práce na starosti příště,“ upřesnil Leština.

Torza stromů podél cest bez nebezpečných větví zůstanou na místě. Firma LRM ČB nemá v plánu ani výsadbu nových stromů místo těch, které se polámaly nebo zcela vyvrátily. „Hrázové porosty bývají většinou tak husté, že umístění nových stromů ani neumožňují,“ odůvodnil Staněk.

Odstranění škod už stálo přes tři miliony

Lidé mohou při procházkách po naučné stezce stále potkávat výstražné cedule upozorňující na vstup na vlastní nebezpečí. Dokud budou odklízecí práce na rybnících pokračovat, toto doporučení stále platí. Jakmile skončí, informace se objeví na webu.

Poté v místě dojde také k plánované instalaci laviček, která se odložila právě kvůli letní kalamitě. Po dokončení nezbytných úklidových prací se začne na Vrbenských rybnících dělat i na projektu studentů obchodní akademie v Husově ulici, který uspěl v loňském participačním rozpočtu.

„Je to modernizace a rozšíření zdejší naučné stezky o novou trasu. Tu doplní další lavičky a také informační tabule zaměřené na ptáky žijící v okolí,“ popsal náměstek primátora Ivo Moravec.

Uvedl také, že za odstranění škod po bouři město už zaplatilo 3 155 000 korun. V centru a jeho přilehlém okolí se vše zvládlo vyřešit za několik týdnů. Náklady za pokračující práce na Vrbenských rybnících LRM ČB vyčíslí, až je dokončí.

  • Nejčtenější

Za smrt narkomanky žádá rodina přes milion. Je to nemorální, řekl obhájce

18. dubna 2024

Nemorální, ostudné. Takovými slovy označil obhájce ve své závěrečné řeči finanční nároky příbuzných...

U Budějovic boural autobus s lidmi. Řidička byla pod vlivem omamných látek

17. dubna 2024  18:33

U Lišova na Českobudějovicku dnes odpoledne havaroval autobus, když jeho řidička sjela ze zatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh zasypal Šumavu. Na Lipensku uvázla nákladní auta, silnice byla nesjízdná

18. dubna 2024  9:37,  aktualizováno  10:54

Šumavu v noci na čtvrtek zasypal sníh, který komplikoval dopravu. V jihočeské i západočeské části...

Bojuje proti developerům u Lipna a říká, že ho nelze rovnat s jezery v Rakousku

14. dubna 2024  12:05

Pavla Setničková založila spolek Lipno pro život, jehož úlohou je hájit Lipensko před projekty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jednasedmdesátiletý řidič předjížděl, zabil ho náraz do protijedoucího vozidla

17. dubna 2024  19:38,  aktualizováno  20:14

Při tragické dopravní nehodě na silnici 2/37 ve směru z Tábora na Slapy ve středu po čtvrté hodině...

Za smrt narkomanky dostal muž 7,5 roku. Soud uvěřil, že jí chtěl opiáty pomoci

19. dubna 2024  13:39

Trest 7,5 roku vězení uložil dnes českobudějovický krajský soud muži obžalovanému ze zavinění smrti...

Krabička jako lék na smutek za ztracené dítě. Usnadňuje truchlení, říká lékařka

19. dubna 2024

Premium Vzpomínkové krabičky jako lék na smutek. I tak lékařka Šárka Pfauserová z českobudějovické...

Opilá řidička nabourala v noci do domu, část zdi museli hasiči strhnout

19. dubna 2024  9:39

Opilá řidička narazila ve čtvrtek v noci do domu v Chlumanech na Prachaticku. Byla opilá a nemá...

Hokejová reprezentace se bude vracet na jih Čech další čtyři roky

19. dubna 2024  8:02

Nejen světový šampionát žen, ale minimálně čtyřletá spolupráce Jihočeského kraje s Českým svazem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...