VIDEO: Videomapping i akrobati. Festival Vltava žije slaví 100 let republiky

  10:25aktualizováno  10:25
Několik tisíc lidí ve čtvrtek po osmé napjatě očekávalo, až se na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. rozzáří čtyři velké věže, domy po obvodu centra pohltí laserová a světelná show a začne oblíbený festival Vltava žije. Letos vypráví stoletý příběh republiky. Akce pokračuje i v pátek večer.

Vše začalo v půl deváté večer vyprávěním „stoletého“ starce, který stručně popisoval uplynulých sto let a nejdůležitější historické okamžiky Československa svému pravnukovi.

Fotogalerie

Poté nastoupili akrobati, kteří se ladně pohupovali na lanech mezi dvěma věžemi a předvedli skvělé představení. Poutavá byla také připomínka druhé světové války, kterou provázela ohňová show a pomocí laserů létala po průčelích domů letadla.

Pak se náměstí zbarvilo do ruda a objevily se obří hvězdy a srpy a kladiva jako připomínka vlády komunistů, následně nechyběla třeba ani ukázka spartakiády a písně Poupata od Michala Davida.

Festival Vltava žije se však ve čtvrtek večer neodehrával jen na náměstí, ale také v areálu pivovaru Samson, u Vodárenské věže v letním kině Háječek a u Jaderné elektrárny Temelín. Kdo tato představení nestihl, může na ně vyrazit ještě v pátek od 20:00 do 23:30.

Audiovizuální představení se odehrávají v pravidelných intervalech. Náměstí Přemysla Otakara II. je místem děje hlavního programu s názvem Má vlast.

„V hodinové multimediální show nechybí originální scénické prvky, živé obrazy i akrobatická vystoupení. Představí se 50 účinkujících. Všechny věže ožijí díky kombinaci projekcí a LED obrazovek, které dohromady vytvoří 300 metrů čtverečních ploch. Chceme se v symbolech dotknout příběhu naší republiky a prostřednictvím show probudit národní hrdost,“ popsal režisér show Rudolf Střítecký z pořádající agentury Art4promotion.

Upozornil, že ideální pohled diváků bude ze středu náměstí od Samsonovy kašny směrem ven. V letním kině Háječek diváci uvidí premiéru dokumentární vzpomínky MěSTO České Budějovice, která na plátně oživí momentky z uplynulých 100 let života v Budějovicích.

Dvůr pivovaru Samson rozzáří videomappingová projekce s názvem STO. Na návštěvníky čeká v areálu ochutnávka piv Samson včetně ležáku, který nedávno obdržel v Londýně cenu World Beer Awards.

Díky laserovému mappingu ožije i Vodárenská věž. Na vodojemu bude panoramatická projekce STOletí po kapkách. Během festivalu bude věž zpřístupněná včetně komentovaných prohlídek.

Reakce těch, kteří včera show viděli, se velmi rozcházely. Zatímco někteří ji hodnotili jako super zážitek, jiní odcházeli rozpačití s tím, že předchozí ročníky a představení na náplavce u Vltavy byly povedenější.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Další z rubriky

Kaple a škola chátraly, po opravách soutěží o titul Památka roku 2018

„Kaple měla na kahánku a k jejímu zboření stačil už jen buldozer. Nyní je...

Jednu ponechal majitel poničenou vlastnímu osudu, druhá bývala německou dívčí školou, ale podepsal se na ní zub času....

Nejlepší trenéři vedou muže. O děti pečují nadšenci a rodiče, říká kouč

Miroslav Janovský začínal u ledního hokeje a v dorosteneckém věku nastupoval v...

Před 25 lety zakládal kroužek basketbalu na základní škole. Nyní hrají Sršni Písek prim v mládežnických extraligách....

Z kukuřičného šustí vytvořila celou Svatou rodinu, figury mají přes metr

Figury ze šustí vytváří Jana Pulcová.

V obýváku Jany Pulcové z Hluboké nad Vltavou se zabydlela zcela nová Svatá rodina. Figurky z kukuřičného šustí jsou...

Najdete na iDNES.cz