Kde žijí zastupitelé Budějovic? Nejvíc jich bydlí na Pražském předměstí

  9:15aktualizováno  9:15
Zpravidla jednou za měsíc se sejdou zastupitelé Českých Budějovic na radnici. MF DNES zjišťovala, kde je mohou jejich voliči potkat v jiné dny, a nabízí velký přehled trvalých bydlišť všech nedávno zvolených politiků. Nejvíce jich žije na Pražském předměstí a sídlišti.

Minulý týden bylo v Českých Budějovicích ustavující zastupitelstvo. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Třeba v Haklových Dvorech byste je hledali marně, zato na sídlišti Máj a na Pražském předměstí jich žije spousta. O kom je řeč? No přece o zastupitelích Českých Budějovic.

MF DNES zjistila trvalá bydliště všech 45 nedávno zvolených členů radnice a představuje je čtenářům. Každý tak dostává možnost obrátit se na toho správného člověka v místě, kde žije, když třeba potřebuje pomoci řešit lokální problém. 

Dobrou zprávou je, že všichni oslovení sdělili místo, kde žijí, bez zbytečných otázek a ochotně. Někteří dokonce upřesňovali.

„Mám trvalé bydliště na Lidické, ale žiji v ulici Edvarda Beneše v Suchém Vrbném,“ upozornil Viktor Lavička (ANO). Podobně se vyjádřil i Ivan Nadberežný (KSČM).

„Trvale hlášený jsem v Rožnově, ale pokud se se mnou chce někdo potkat, tak mě většinou najde na Číně (Husova kolonie, pozn. red.) v naší tiskárně. Je to Žerotínova ulice,“ reagoval dlouholetý zastupitel Nadberežný.

Nejsilnější zastoupení má Pražské předměstí a sídliště. Žije tam skoro třetina všech politiků z budějovické radnice. Silné obsazení má také sídliště Máj. Bude tak například zajímavé sledovat, jestli se rozložení zastupitelů po městě nějak odrazí třeba v preferencích, co se týká investic v jednotlivých čtvrtích.

Mapa zastupitelů Českých Budějovic

Kliknutím zvětšíte

Pokud ano, tak by asi „ostrouhala“ severní část města. V Kněžských Dvorech nežije ani jeden ze zastupitelů a v nedalekých Nemanicích jen jediný, a to nově zvolený náměstek primátora Viktor Vojtko (Čisté Budějovice -STAN).

„Určitě počítám s tím, že budu chtít, aby bylo více slyšet i o okrajových částech Českých Budějovic, kde se někteří obyvatelé skutečně cítí trochu odříznutí. V Nemanicích jsem to i před volbami přislíbil. Na slušné úrovni se tu hraje fotbal, ale jinak komunitní život dost vymizel,“ reagoval Vojtko. V „jeho“ čtvrti by podle něj bylo dobré vybudovat minimálně nové dětské hřiště.

Fotogalerie

A kde hledat další nejvýznamnější představitele města? Tak třeba primátor Jiří Svoboda (ANO) má bydliště na sídlišti Máj, stejně jako jeho náměstek a spolustraník Petr Holický. Nový první náměstek Juraj Thoma z hnutí Občané pro Budějovice (OPB) žije nedaleko dolního areálu nemocnice v ulici Generála Svobody a další náměstek František Konečný (ANO) je ze Suchého Vrbného.

Nové vedení města ve svém programu slibuje, že se bude jednotlivým čtvrtím mnohem více věnovat. Pomoci k tomu má například zřízení osadních výborů.

To jsou samosprávné městské části, dá se říci místní zastupitelstva, která budou rozhodovat o lokálních problémech. Nepotřebují vlastní úřad, administrativu bude nadále řešit magistrát. Takový aparát by měl mít však prostor snadněji informovat o problémech a potřebách jednotlivých čtvrtí přímo radní Budějovic.

Nová koalice dále zmiňuje také zřízení participativního rozpočtu, pomocí kterého občané přímo rozhodují o využití určené části peněz. Příští rok se na něj ještě pravděpodobně nedostane, v dalším roce už zřejmě ano. Oslovení lídři stran většinou uvažovali o částce v rozsahu od pěti do dvaceti milionů korun na uskutečnění nejrůznějších projektů, od úprav parků až po stavbu dětských hřišť a podobně.

Kontaktovat zastupitele je možné také prostřednictvím e-mailových adres, které jsou uvedené na webových stránkách města. Většina stran a hnutí má také svá centra, kde sídlí.

Třeba Občané pro Budějovice jsou v České ulici poblíž náměstí Přemysla Otakara II., Piráti mají zřízené centrum ČePiCe rovněž kus od náměstí v Hradební ulici, ODS má svůj modrý dům na rohu Husovy třídy a Branišovské ulice, komunisté dlouhodobě sídlí v Čéčově ulici na Pražském sídlišti a lidovci jsou na Lannově třídě.

Autor:

Nejčtenější

Zeman na Živitelku dorazil golfovým vozíkem, pak tepal Bursíka

Prezident Miloš Zeman přijel na zahájení agrosalonu Země živitelka. Po areálu...

V Českých Budějovicích začal 46. ročník agrosalonu Země živitelka. Na jeho zahájení přijel i prezident Miloš Zeman,...

Vandal udělal zmatky na stavbě silnice, vytrhal kolíky a změnil její trasu

Silnice povede kolem místní části Měšice.

Dlouhodobé protesty proti stavbě spojky Chýnovské a Vožické ulice v Táboře zjevně pokračují i po zahájení prací. Jen co...

Boleslav - Budějovice 4:2, hosté vedli, pak dal Komličenko čtyři góly

Nikolaj Komličenko z Mladé Boleslavi se raduje ze vstřeleného gólu.

Mladoboleslavští fotbalisté doma proti Českým Budějovicím prohrávali o dvě branky, ale pak do vzal do svých rukou ruský...

Další kilometry dálnice D3 budou u Budějovic v provozu do konce roku

Nový úsek dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem měří přes osm kilometrů.

Ředitelství silnic a dálnic uvede ještě do konce letošního roku do provozu další úsek dálnice D3. Tentokrát to bude...

Začíná Země živitelka, Karel Roden přiveze nejmenší plemeno skotu

Na českobudějovickém výstavišti skončil 41. ročník výstavy Země živitelka....

V Českých Budějovicích ve čtvrtek začne už 46. mezinárodní agrosalon Země živitelka. V sobotu tam zemědělci oslaví...

Další z rubriky

Řidič fabie vjel na dálnici D3 do protisměru, pátrá po něm policie

STOP - Protisměr

Jihočeská policie pátrá po řidiči, který ve čtvrtek ujížděl v protisměru na dálnici D3. Než jej policisté stačili...

Středula o stravenkách: Letní mediální balonky z financí

Josef Středula na volebním sjezdu ČSSD v Hradci Králové (7. dubna 2018).

Ministryně financí Alena Schillerová navrhla, že by lidé místo stravenek mohli dostávat rovnou peníze. Jenže proč?...

Náklady letiště stouply o desítky milionů, Budějovice zvažují i odchod

Modernizace letiště České Budějovice je ukončena

Českobudějovické radnici se nelíbí, kolik má příští rok zaplatit za investice a provoz Jihočeského letiště. Částka je o...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz