V Českých Budějovicích vyhrálo stejně jako před čtyřmi lety ANO

aktualizováno 
Hnutí ANO obhájilo v Českých Budějovicích vítězství z minulých voleb. Druhé je Hnutí Občané pro Budějovice a třetí sdružení ODS a nezávislých kandidátů. Dařilo se i Pirátům. V okresních městech zaznamenalo nejvýraznější úspěch hnutí Strakonická veřejnost, které získalo 51,15 procenta.

Českobudějovický primátor Jiří Svoboda (vlevo) a jeho náměstek Petr Holický (oba ANO) sledují průběžné výsledky voleb. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Současný primátor Jiří Svoboda (ANO) označil výsledek v krajském městě jako úspěšný.

„Obhajoba je vždy složitější než první výhra,“ potěšilo Svobodu. Před čtyřmi lety získalo ANO 20,65 procenta hlasů a ve 45členném zastupitelstvu mělo 12 křesel.

Kompletní výsledky voleb v Jihočeském kraji

Občané pro Budějovice (HOPB) si proti minulým volbám polepšili ze třetího na druhé místo. Před čtyřmi lety hnutí získalo 14,17 procenta a osm mandátů.

Představitelé HOPB už se setkali se sdružením Společně pro České Budějovice - Lidovci a TOP 09 i se sdružením STAN a Čisté Budějovice, které lehce překročily pětiprocentní hranici.

ANO se rozhodlo, že první větší vyjednávání začne v neděli v devět hodin. Chtějí se setkat se všemi subjekty, které se dostaly do zastupitelstva.

„Chtěl bych, aby nová koalice byla silnější než ta, která vznikla po minulých volbách,“ naznačil Svoboda.

Novou stranou v českobudějovickém zastupitelstvu budou Piráti.

„Výsledek je nad naše očekávání. Líbilo by se nám, kdyby v radě města zasedlo co nejvíce stran, které jsou v zastupitelstvu. To je náš cíl. Je otázkou, jestli na to ostatní strany přistoupí,“ prohlásil lídr Pirátů v Budějovicích Lukáš Mareš.

Naopak ČSSD se do zastupitelstva vůbec nedostala. Strana, která v minulých volbách skončila druhá s více než 15 procenty a devíti mandáty, v Českých Budějovicích propadla. 

Výsledky v okresních městech

Strakonice - drtivě vyhrála Strakonická veřejnost současného starosty Břetislava Hrdličky. Získala 51,15 procenta hlasů a 16 z 21 zastupitelů. Druzí skončili Jihočeši 2012 (9,62 %), třetí TOP 09 a nezávislí (5,72 %) a čtvrtí ODS (5,3 %). Více stran a hnutí se do zastupitelstva nedostalo. V minulých volbách získalo přes pět procent osm subjektů.

Český Krumlov -  vyhrálo hnutí ANO s 13,38 procenta hlasů před KDU-ČSL s 12,24 procenta. Jako třetí skončilo Společně pro Český Krumlov - Nezávislí a TOP 09 s 11,48 % hlasů a čtvrté Sdružení nezávislých - Město pro všechny s 11,20 % hlasů. Ve volbách tu letos kandidovalo celkem 11 stran a hnutí, z toho se jich 10 dostalo do zastupitelstva. Ve 23členném zastupitelstvu tak získali politici z prvních čtyř kandidátek v pořadí po třech mandátech, dalších pět po dvou a hnutí Reálný Krumlov jeden mandát. 

Tábor - uspělo hnutí Tábor 2020, které získalo 18,98 procenta hlasů a šest mandátů, to je o dva méně než před čtyřmi lety, kdy bylo také první. Do zastupitelstva se dostalo dalších sedm stran a hnutí - ANO 2011, Piráti, Jinak!, Sdružení nezávislých kandidátů Tábor sobě, ODS, KSČM a ČSSD. Sociální demokraté byli v minulých volbách druzí (15,68 %), tentokrát jen těsně překročili pět procent. Získali 5,2 % a budou mít jednoho zastupitele.

Prachatice - vítězství obhájili Nezávislí v čele se starostou Martinem Malým. Získali 31,32 procenta hlasů a osm mandátů v 21členném zastupitelstvu. Před čtyřmi lety měli 24,42 % a sedm mandátů. Na druhém místě skončila Občanská demokratická strana (18,7 %). Následují hnutí Živé Prachatice (12,19 %), Pro Prachatice (8,05 %), ANO (7,24 %). Až šestá skončila ČSSD (6,45 %), která byla v minulých volbách druhá se ziskem 15,98%. Do zastupitelstva se dostaly ještě KDU-ČSL (5,6 %) a KSČM (5,59 %).

Písek - vyhrálo sdružení Pro Písek (Jihočeši 2012, TOP 09 a Volba pro město). Získalo 18,31 procenta hlasů. Druzí jsou Piráti (15,33 %), kteří si proti minulým volbám výrazně polepšili. Před čtyřmi lety skončili sedmí (5,61 %) a měli jednoho zastupitele. Teď jich budou mít pět. Třetí je ANO (12,97 %), čtvrtá ČSSD (11,31 %), pátá ODS (9,77 %), šestá KDU-ČSL (8,82 %), sedmá KSČM (8,05 %). Do zastupitelstva se dostalo i sdružení nezávislých kandidátů Písek sobě (5,84 %).

Jindřichův Hradec - vítězství obhájila ČSSD, získala 24,64 procenta hlasů, před čtyřmi lety ovšem své soupeře rozdrtila. Sociální demokraté vedení starostou Stanislavem Mrvkou tehdy vyhráli se 40 procenty. Druhé je hnutí Hradec srdcem a rozumem + Svobodní (12,48 %), třetí ANO (11,91 %). Následují SNK ED a nezávislý kandidát STAN (11,71 %), ODS (8,14 %), Patrioti Jindřichův Hradec (7,79 %), KSČM (7,76 %), a Piráti (6,79 %).

Autoři: , ,

Nejčtenější

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Další z rubriky

Písek neprodá pozemky v průmyslové zóně, firmy tam chtěly stavět haly

Na pozemcích u písecké průmyslové zóny by se mohlo začít stavět.

Haly pro lehký průmysl a skladování, nebo největší komplexní Truck park v jižních Čechách. Takové dvě nabídky na...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Strakonická teplárna je v krizi, zkusí vydělat na elektřině

Teplárna Strakonice.

Změnit nevýhodné smlouvy, opět vyrábět a prodávat více elektřiny, ale zřejmě také zdražit hodlá nové vedení Teplárny...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz