Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Brodil jsem se po lýtka v bahně kvůli vltavínům. Ale nenašel jsem žádný

  10:25
Redaktor MF DNES sledoval zblízka, jak firma Monday Morning těží polodrahokamy v lese u Netolic. Společnost tam bude pracovat tři roky.
Lokalita, kde firma těží vltavíny, vypadá nyní jako měsíční krajina. Po...

Lokalita, kde firma těží vltavíny, vypadá nyní jako měsíční krajina. Po skončení prací tam znovu začne růst les. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Stojím po lýtka zabořený v bahně uprostřed měsíční krajiny. Přede mnou ohromná míchačka vrčí tak, že neslyším vlastního slova. Několik postav před ní očima prohledává pás posetý kamínky, z nichž naprostá většina je úplně obyčejná a skončí na hromadě pod pásem.

Vždy jednou za pár minut se ale některá z postav pohne a rychle z pásu sebere ten, který je výjimečný. Vltavín.

Přijel jsem do lesa nedaleko Netolic, kde letos začala průmyslová těžba tohoto polodrahokamu, který se nachází prakticky jen v jižních Čechách, a je tak světovou raritou.

Celý příběh tohoto místa ale začal už asi před deseti lety. Tehdy se tady poprvé objevili černí kopáči. Po vltavínech toužili tolik, že kvůli nim postupně podryli nejen vzrostlý les, ale narušili i břeh nedalekého potoka a poničili výsadbu menších stromků. Stromy začaly usychat, jámy hluboké mnohdy i několik metrů ohrožovaly nejen kopáče, ale i houbaře. Bylo třeba zakročit.

„Vyzkoušeli jsme snad všechno, jak kopáče zastavit, ale marně. Nepomohly pokuty, výstrahy, prostě nic. Nakonec padla volba na možnost prostor vltavínů prostě zbavit. A to bylo možné jedině tím, že se kompletně vytěží,“ popsal vedoucí netolického odboru hospodářského a životního prostředí Jindřich Bukovský.

Volba padla na firmu Monday Morning, která má s těžbou drahých kamenů zkušenosti a zavázala se, že po vytěžení celé místo uvede do stavu před znehodnocením černými kopáči. Za pronajatý les platí městu, zisk má z prodeje kamenů. Několik let jejím zástupcům a městu trvalo vyjednání všech smluv a povolení. Letos v květnu se na místě začalo těžit.

„Zpočátku to šlo dobře, bylo sucho, a tak jsme si mohli prostor dobře připravit. V létě ale hodně pršelo a vlastně od srpna musela práce stát. Znovu jsme začali až před pár dny,“ vysvětlil zástupce těžební společnosti Eduard Šanda.

Stáli jsme nedaleko odkalovacích nádrží, o kousek dál bagr odkrýval sediment vrstev, které vltavíny obsahují a nacházejí se místy až tři metry pod povrchem. Dostat se až na tyto vrstvy dá největší práci. Samotný proces získávání vltavínů je pak už jednoduchý. Je k němu třeba jen dostatek vody, což místo splňuje dokonale.

Starosta Netolic Oldřich Petrášek stojí mezi dírami, které v lese zbyly po černých kopáčích vltavínů. Snímek pochází z roku 2011.

„V horní části stroje je násypka, kam bagrem vozíme sediment. Z něj se proudem vody vyplavují těžké části a kal odteče. Usazuje se v odkalovacích nádržích, odkud znovu vodu čerpáme. Celý systém je uzavřený, a můžeme tak využívat pořád tu samou vodu,“ přiblížil Šanda.

I kvůli letnímu zdržení prý sám ještě neví, jak moc je místo na vltavíny bohaté. Část z nich už určitě skončila v kapsách černých kopáčů, sám Šanda ale prý ještě na ty nejbohatší vrstvy nenarazil. Na vytěžení celého místa má firma tři roky, takže vlastně začíná. Jinak se ale stejnou prací zabývá už přes 20 let a vltavíny těžila v Chlumu nad Malší a také v proslavené Besednici, kde se vyskytovaly vltavíny s jedinečnými tvary a kvalitou. Také terén tam prý nebyl tolik podmáčený, geologické podmínky byly přívětivější a práce šla lépe od ruky.

Každá lokalita ale nabízí vltavíny odlišné, a tak jsou i ty netolické unikátní. Firma už proto začíná vyjednávat se sběrateli i šperkaři. Vždy ale v Česku. „I když by byl zájem určitě i na asijském trhu, chceme, aby české kameny pokračovaly na své cestě u nás,“ konstatoval Šanda.

Po chvíli začal stroj pracovat a přestali jsme se slyšet. Rozmoklou hlínou jsem došel až k pásu, po kterém oči hledačů těkaly sem a tam. Já sám jsem už pěknou řádku vltavínů nasbíral v okolí Netolic různě po polích, právě touto dobou se po zorání polí dají najít nejsnáze.

Přál jsem si najít vltavín i v těchto „průmyslových“ podmínkách a představoval jsem si, jak snadné to bude.

Tahle vrstva nebyla nikdy odkrytá, vltavíny z ní spatří světlo světa poprvé po tisících let, říkal jsem si v duchu. A musí jich být spousty. Měl jsem stejnou představu jako lidé, kteří se za doby zlaté horečky vydávali na Aljašku. Ale i z nich zbohatl jen ten, kdo měl ohromné štěstí. A já se mýlil úplně stejně.

Drahé kameny uvidíte v muzeu

Dlouhé minuty jsem prohledával pás a čekal, kdy na mě vypadne vltavín velký jako slepičí vejce. A viděl jsem jen jeden střípek veliký jako nehet. A po dalších pár minutách jsem to vzdal. Vidina snadného nálezu se rozplynula jako mlha, která mizela nad nalezištěm.

Jistě, tohle místo zdaleka ještě nevydalo všechno své bohatství. Malou sbírku z místních vltavínů už obdivují návštěvníci v netolickém Muzeu JUDr. Otakara Kudrny, kde si je mohou také koupit. Cena není nijak závratná, největší z vystavených kamenů se dají pořídit za 150 korun. „A přes zimu připravíme i další vltavíny, které se stanou součástí sbírky v trvalé expozici muzea,“ podotkla ředitelka Daniela Liščáková.

Když jsem odcházel, přál jsem si, aby měli těžaři při své práci štěstí, přeci jen našli nějaký zvláštní kus a všechna ta námaha za něco stála. I dnes, kdy je těžba na začátku, už ale přináší pozitiva. Od té doby, kdy sem těžařská společnost přišla, má město klid. Prostor je pod neustálým dohledem, oplocený a hlídaný psy. Práci tady našli i lidé z Netolic.

A až těžba skončí, nebude už místo ničím výjimečné. Rozhlížel jsem se kolem sebe a představoval si, že jednou tady bude znovu růst les, který už nebude nic ohrožovat. Vltavíny se pro něj staly prokletím a je dobře, že zmizí.

  • Nejčtenější

Top selfie z jihu Čech: magický Kuklov, Ďáblova prdel i mosty na Třeboňsku

Vstoupit do Skrýše na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, vyndat mobil a cvak. Na světě je selfie s krásným pozadím s Černou věží či Samsonovou kašnou. Nebo vystoupat Stezkou...

25. července 2024  6:10

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dodávka sjela z kempu do Lužnice. Doplula do půlky řeky, zastavila se o mělčinu

Dodávka po střechu potopená v řece zaměstnala ráno jihočeské hasiče. Sjela do vody v Kolodějích nad Lužnicí. Při jejím vytažení pomáhali potápěči, kteří museli přijet z Českých Budějovic a Českého...

25. července 2024  11:16

Nehoda karavanu uzavřela dálnici D3 ve směru na České Budějovice

Kvůli nehodě karavanu u Soběslavi na Táborsku byla přibližně hodinu uzavřena dálnice D3 ve směru na České Budějovice. Dálnice je přibližně od 16:30 plně průjezdná, uvedl ve zprávě mluvčí jihočeské...

20. července 2024  16:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fotbalové Dynamo povede Jirka se Skálou a Kristkem. Ten skončil v Jihlavě

Českobudějovický fotbalový klub už zná nové složení svého vedení. Kromě nového majitele Dalibora Jirky v něm budou dva jeho bývalí ředitelé Lubomír Skála a Emil Kristek. Ten už oficiálně ukončil své...

23. července 2024  14:01,  aktualizováno  14:55

Dobronice rozebrali místní i dělníci. I méně známé zříceniny stojí za návštěvu

O České republice se říká, že je to země hradů a zámků. Platí to také o Jihočeském kraji, kde mohou turisté navštívit desítky známých staveb. Za uplynulá staletí se z řady z nich staly zříceniny....

27. července 2024  10:11

Konec zdlouhavých přesunů, žákům ve Veselí staví tělocvičnu za 65 milionů

Když mají děti ze ZŠ na třídě Čs. armády ve Veselí nad Lužnicí tělocvik, musejí využívat malé a nedostačující prostory, nebo chodit do vzdálené sportovní haly. Už od příštího školního roku budou mít...

26. července 2024  15:56

Roklanskou chatu čeká obnova, kvůli ochraně tetřeva ale může trvat léta

Roklanská chata se bourat nebude. Čeká ji obnova. Ministr životního prostředí Petr Hladík to prohlásil na Modravě po dnešním jednání se zástupci šumavských obcí a Správou Národního parku Šumava....

26. července 2024  7:01,  aktualizováno  12:29

Kulajdová je pro odvážné, za okurkovou se lidé vracejí, říká zmrzlinář z Milevska

Premium

Josef Kortan připravuje netradiční příchutě zmrzlin, jeho práce ho baví i v 72 letech. Zaujal i v soutěži Chutná hezky. Jihočesky. Připravuje okurkovou, s rumem a arašídy – takzvaného Rumburaka,...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....