Táborská radnice chce použitým posypovým štěrkem vyspravovat cesty

  18:47aktualizováno  18:47
Táborská radnice vymyslela, jak využít štěrk, kterým se v zimě sypou namrzlé chodníky a silnice. Až materiál na jaře zametou cestáři, bude se používat na opravy uliček či méně používaných přístupových cest. Dosud se přitom štěrk vozil na skládku. Město tak chce ušetřit asi 450 tisíc korun ročně.
Štěrk, která nasypou posypové vozy na silnice, chce táborská radnice dál využít. Plánuje, že s ním bude spravovat méně používané cesty a uličky.

Štěrk, která nasypou posypové vozy na silnice, chce táborská radnice dál využít. Plánuje, že s ním bude spravovat méně používané cesty a uličky. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Táborská radnice už pro zametený inertní materiál vymyslela i vlastní výraz - říká mu smetky. Až dosud je vozila na skládku, kde zbytečně zabíraly místo, a hlavně město stálo skládkování samozřejmě další peníze.

"Teď chceme smetky využít jako materiál na zpevnění účelových komunikací třeba v zahrádkářských koloniích. Už jsme si i nechali udělat od hygieniků rozbory, které potvrdily, že materiál lze použít na vyspravení cest, protože neobsahuje žádné nevhodné látky," vysvětluje tajemník táborské radnice Lubomír Šrámek.

Technické služby v Táboře smetou z ulic po zimě stovky tun posypového materiálu.  "Od března do listopadu je to přes dva tisíce tun. První cesty se již zkoušely s tímto materiálem letos opravit, nejlepší je první smetený posyp, protože ten není plný bláta," vysvětlil Zdeněk Vrtiška, který má na starosti u Technických služeb Tábor čištění a údržbu města.

V Soběslavi se podobný systém neosvědčil

Tábor teď spočítal, kolik ušetří na skládkovném za posypový materiál. Ročně to bude zhruba 450 tisíc korun, protože odhaduje, že na opravy využije zhruba 600 tun materiálu.  "Obyvatelům třeba na menší opravy příjezdových cest k domům bude nabízen i odfrézovaný asfalt, kterým lze takto cesty také vyspravit," dodal Šrámek.

Posudek, který si táborská radnice nechala na kvalitu smeteného štěrku vypracovat, je povinný. Podle hygieniků ze Zdravotního ústavu v Českých Budějovicích, kteří jej zhotovili, jej musí každé město, které by takto chtělo štěrk využívat, mít.

Aby mohl štěrk přijít do rozbitých silnic, nesmí obsahovat těžké kovy ani jiné škodliviny. Podle zákona je totiž tento materiál odpadem.

Soběslav, která je od Tábora vzdálena jen dvacet kilometrů, už před několika lety podobné využití štěrku zkoušela. Dnes jej však už vozí na skládku.  "Neosvědčilo se nám to, protože když jsme s tím silnice zavezli, tak se to stejně propadalo a nebylo to zrovna dobré řešení. Byla to jen zkouška," uzavřel šéf Technických služeb v Soběslavi Petr Bělohlav.

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Další z rubriky

Pro osmiletého lyžaře se zlomenou nohou letěl na Lipno vrtulník

Pro chlapce se zlomenou nohou musel na Lipno přiletět vrtulník

Při lyžování v lipenském skiareálu se vážně zranil osmiletý chlapec. Zlomil si nohu a do nemocnice ho transportoval...

Při výpravě na sněžnicích viděli turisté Poledník i krávy plemene highland

Turisté šli podél podél Hamerského potoka k vrchu Antýgl.

Šumavská infocentra lákají na vycházky na sněžnicích. Každý si je může za 50 korun půjčit a vyrazit s průvodcem do...

Mladý lupič si nejdřív troufl na chlapce, pak přepadl seniorku

V Praze 3 někdo v hádce vystřelil z plynové pistole (23.6.2017)

Jen dva dny trvalo, než kriminalisté z Písku dopadli pachatele, který v polovině února přepadl seniorku a okradl ji o...

Najdete na iDNES.cz