Původně byla vedle chirurgické ambulance v přízemí prachatické nemocnice chodba s několika okny. Právě v této části probourali stavbaři zeď a vybudovali dvoupatrovou přístavbu urgentního příjmu.
V nových prostorách plných světla přibyla interní ambulance, infuzní stacionář, dětská pohotovostní ambulance, dva lékařské pokoje pro ortopedii, interní příjmová ambulance a dospávací pokoj pro provoz operačních sálů. Stavba stála 16,8 milionu korun, z toho 12,8 milionu zaplatil Jihočeský kraj.
„Je to rozšíření a zkvalitnění služeb, které dnes nabízíme. Usilovali jsme o to, aby akutní péče pro pacienty chirurgické, interní i dětské byla v nemocnici pohromadě,“ uvedl při slavnostním otevření ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš.
Nově je tu akutní péče nyní ve třech ambulancích vedle sebe, z jedné strany je obklopena laboratořemi a z druhé radiodiagnostickým oddělením s CT, rentgeny a ultrazvukem.
„To znamená i diagnostikou, kterou potřebujeme k vyšetření pacienta v urgentním stavu. Aby lékaři mohli rozhodnout, zda bude hospitalizován, nebo ošetřen ambulantně. Při problémech s dýcháním nebo srdečním oběhem jde přímo na jednotku intenzivní a resuscitační péče,“ popsal Čarvaš.
Tímto malým urgentním příjmem, který je postavený na míru okresní nemocnice, projdou denně desítky nemocných. Interní ambulance je určena pro pacienty s chronickými nemocemi, jako jsou například kardiaci nebo diabetici, zároveň tam je příjmová ambulance, kde lékaři přijímají k hospitalizaci denně deset až patnáct pacientů.
„A po pracovní době tu ještě bude pohotovost pro děti i pro dospělé. Plus dalších deset až dvanáct pacientů denně obslouží nový infuzní stacionář, který nám dosud chyběl. Je určen pro lidi, o které jsme se dosud starali na volných lůžkách různých oddělení a většinou to komplikovalo jejich provoz,“ upřesnil šéf prachatické nemocnice.
Těmto pacientům, kteří trpí třeba chronickými bolestmi zad, a přitom řada z nich chodí běžně do práce, tu nabízí infuzní terapii v příjemném prostředí na lůžku nebo v křesle s televizí. Infuzní stacionář funguje ve dvousměnném provozu, jeho uživatelé tam mohou přijít nechat si aplikovat lék, který potřebují, a za pár hodin se vrátit domů.
Podle Václava Šestáka, vrchního záchranáře zdravotnické záchranné služby pro Prachaticko, usnadní nové pracoviště život i jeho posádkám. „Nejčastěji přivážíme pacienty pro internu. Lidé stárnou, trápí je chronické nemoci a jejich stav se občas zkomplikuje. Někteří ale záchranku zneužívají a na místě zjistíme, že nás zavolali kvůli potížím, které měli řešit s praktickým lékařem,“ řekl.
Přitom pacienty v přímém ohrožení života tu budou záchranáři i nadále rovnou předávat lékařům na jednotku intenzivní a resuscitační péče a ženy patřící na gynekologicko-porodnické oddělení tamním specialistům.
V Hradci ošetří na příjmu měsíčně až dva tisíce pacientů
Urgentní příjem v prachatické nemocnici je v pořadí třetí v sedmi krajských lůžkových zařízeních na jihu Čech. První slouží od dubna 2014 v jindřichohradecké nemocnici, druhý od předloňského října v budějovické.
„Měsíčně ošetříme 1600 až 2 000 pacientů. Okolo 500 z nich je hospitalizováno, zbytek projde ambulantní péčí. Urgentní příjem je obrovské plus pro záchranku, která pacienty nemusí třídit pro jednotlivé ambulance, ale všechny pacienty přebíráme my a na oddělení už je předáváme s veškerými výsledky vyšetření,“ popsala Hana Veselá, staniční sestra urgentního příjmu v jindřichohradecké nemocnici.
Přes urgentní příjem nemocnice v krajském městě prošlo loni celkem 29 tisíc pacientů. „Průměrně to je 80 pacientů denně. Z akutních stavů bylo nejvíce neurologických, a to 35 procent, následují pacienti vyžadující vyšetření chirurgem a internistou,“ sdělil generální ředitel českobudějovické nemocnice Michal Šnorek.
Nyní fungují v prostorách urgentního příjmu akutní ambulance interny, neurologie a chirurgie. Ambulance kardiologie, gastroenterologie a plicního oddělení jsou v 1. a 4. podlaží pavilonu C u svých oddělení. Kvůli pokračující přestavbě nemocnice nejde o konečné uspořádání, další odbornosti budou do jeho provozu zapojeny později.