Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Plynovod sráží hodnotu parcel u Budějovic, majitelé se dál soudí

  14:39
Nejdelší správní spor na jihu Čech dál pokračuje. Majitelům parcel v Novém Vrátu u Českých Budějovic plynovod 30 let znehodnocuje pozemky. Lidé tvrdí, že jde o černou stavbu. Jeho současný provozovatel ale odmítá nést následky za dřívější chybně vydané stavební povolení.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Představte si, že jste milionář, a přesto si musíte vydělávat na obživu brigádami. Zní to zvláštně, ale přesně taková je situace Romana Davídka, majitele pozemku, jehož hodnota byla před deseti lety odhadnuta na tři miliony korun. Jenže pozemek je v dnešní době těžko prodejný, protože ho už 30 let protíná plynovod.

„Ke kolaudaci stavby jsem nebyl vůbec přizvaný a nedověděl jsem se nic ani o jejím dodatečném povolení. To, že mám pod nohama plynovod, jsem zjistil, až když jsem chtěl ve finanční tísni pozemek prodat přes realitní kancelář. Zájemce právě proto koupi odmítl. Je neprodejný,“ tvrdí bývalý horník Davídek, který plochu s loukou o rozloze 6 500 čtverečních metrů na lukrativním místě zdědil po otci.

Muž je jedním z osmdesáti vlastníků parcel mezi Novým Vrátem a Jivnem u Českých Budějovic, kterým plynovod znehodnotil parcely. Nelíbí se jim, že za čtyřkilometrový zábor pro vysokotlaký plynovod a jeho ochranné pásmo nedostali dodnes ani korunu kompenzace a ještě o tuto část půdy bez náhrady přišli.

Správní spor je přitom svou délkou na jihu Čech rekordní. Od roku 2010 se snaží vlastníci parcel o odškodnění od provozovatele plynovodu, společnosti E. ON. Dokazují, že je to černá stavba, protože s některými z nich stavebník vůbec nejednal. 

Po zdlouhavém řízení, jehož délku kritizovala i kancelář ombudsmana, vydal českobudějovický stavební úřad před třemi lety dodatečné povolení stavby, ale majitelé pozemků se proti němu odvolali. Dva z nich prostřednictvím advokáta Josefa Šírka.

„Osobně nemám povědomí, že nějaký podobný správní spor trvá nebo trval déle. Vše začalo ještě za socialismu, kdy se liniové stavby řešily bez řádných povolení a souhlasů majitelů. Tady plynovod stavěl pro svou výrobu dnes už zaniklý podnik Jihočeské cihelny. Podle nás je to černá stavba, která vznikla bez řádné kolaudace. Měla by se jako taková odstranit,“ nastiňuje požadavek Šírek.

Plynovod zásobuje několik obcí, cihelna už neexistuje. Pozemky jsou v lokalitě, kde územní plán povoluje stavby domů, jejich majitelé se cítí okradení a podvedení. 

Ochranné pásmo plynovodu tyto stavby vylučuje, navíc jeho plochu získala bezplatně nástupnická společnost E. ON. Realitní makléři odhadují, že kvůli ochrannému pásmu se ceny dotčených nemovitostí propadly o miliony korun.

Úřad stavbu dodatečně povolil

Invalidní důchodce Roman Davídek prakticky přišel o 1 700 čtverečních metrů, zbytek plochy je také neprodejný. Nedostal ani kompenzaci takzvaným věcným břemenem, která je pro takové případy obvyklá. Odškodnění nedosáhl ani žalobami, naopak soudní poplatky ho stály desetitisíce korun. 

Samotné soudy přitom shledaly v celém stavebním řízení vady, konečné rozhodnutí ale nechávají na stavebním úřadu, který podle Davídka řízení záměrně prodlužuje. Nepomohla ani žádost o interpelaci k jeho konání adresovaná ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové.

„V roce 2019 mi odpověděla, že postup úřadů je normální. Že škoda rychle narůstá, to je všem jedno, zaplatí ji nakonec daňoví poplatníci,“ míní Davídek.

Za roky nekonečného správního řízení část vlastníků pozemků na konflikt rezignovala, další majitelé se změnili. Do dodatečného povolení stavby se vyjádřilo negativně na třicet vlastníků pozemků, ale zatím bez úspěchu. 

„Nejenom že nevím, kudy na mém pozemku plynovod vede, ale mám z něho obavy. Za třicet let jeho existence mohl technicky zastarat, bydlíme vlastně na rizikovém místě. Nehledě na to, že celá stavba je protiprávní,“ říká architekt Stanislav Kovář, jenž si na pozemku s plynovodem postavil dům.

Firma E. ON se sice hlásí k vlastnictví plynovodu získaném po Jihočeských cihelnách, zároveň ovšem odmítá nést odpovědnost za chybné stavební povolení. 

Argumentuje, že po tak dlouhé době, kdy zpočátku vlastníci proti stavbě plynovodu nic nenamítali, platí na předmětnou část pozemků takzvané vydržovací právo. Získala je tak zdarma.

Plynovod teď spravuje distribuční EG. D. „Stavební povolení vydané v roce 1991 napadl až po téměř 20 letech jeden vlastník pozemku. Zjistilo se, že má procesní chyby, což byl důvod k jeho zrušení,“ uvedla mluvčí společnosti E. ON Martina Slavíková. 

„Při správním řízení o odstranění stavby z iniciativy několika vlastníků podala společnost EG. D žádost o dodatečné povolení stavby. Kolaudace, tedy povolení k užívání stavby, nikdy zrušená nebyla,“ zdůraznila.

Podle Slavíkové sice několik vlastníků pozemků podalo občanskoprávní žaloby na náhradu újmy, ale všechny soudy je zamítly. Platí vydržovací právo a pokračuje řízení o dodatečném povolení stavby.

„Rozhodnutí sice padlo, ale někteří účastníci se proti němu odvolali,“ potvrdila v těchto dnech mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Brůha Welzlová.

  • Nejčtenější

Sněžení zastavilo dopravu i dodávky elektřiny. Dálnici D3 ucpaly kamiony

Husté sněžení komplikovalo úterní ranní dopravu ve velké části Jihočeského kraje a středních Čech. Dálnice D3 směrem na...

Nový rychlovlak TGV dorazil do Česka, ve Francii má začít jezdit za dva roky

Nový rychlovlak TGV ráno přejel česko-rakouské hranice a dopoledne dorazil do Českých Budějovic. Odtud jel dál do Prahy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mrtvola byla v sudu pod podlahou, milence soudí za 10 let starou vraždu

Vraždu devět let pohřešovaného muže začal dnes projednávat českobudějovický krajský soud. Tělo zemřelého objevili loni...

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policisté už znají totožnost muže, kterého na Strakonicku srazilo auto

Policisté týden pátrali po totožnosti muže, kterého za tmy srazil řidič na Strakonicku. Chodec, který střet nepřežil,...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Ve Vajgaru je víc bahna než vody, na rybníce už veslaři drhnou loděmi o dno

Rybník Vajgar v Jindřichově Hradci nutně potřebuje zbavit tun nánosů usazenin na dně. To si uvědomují nejen rybáři a...

Přírodní biotop překlene unikátní visutý most s horkovodem z Temelína

Součástí stavby horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic bude unikátní visutý most přes přírodní...

Budějovické letiště po miliardové úpravě ožije, chartery odsud budou létat k moři

Českobudějovické letiště po miliardové modernizaci konečně ožije. Společnost Čedok oznámila, že odtud připravila první...

Mrtvola byla v sudu pod podlahou, milence soudí za 10 let starou vraždu

Vraždu devět let pohřešovaného muže začal dnes projednávat českobudějovický krajský soud. Tělo zemřelého objevili loni...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...