„Když srovnáme letošní reálné mzdy s těmi loňskými, tak jsou na tom lidé o něco hůř. Stejný trend se dá očekávat i v příštím roce. Trochu se obávám, že většina společností nebude inflaci dorovnávat, navyšování platů ve dvouciferných procentech moc očekávat nemůžeme,“ přibližuje ředitel Jihočeské hospodářské komory Luděk Keist.
I tak si ale myslí, že naprostá většina firem se bude snažit zaměstnancům přidávat. Klíčové podle něho bude vyjednávání s odbory, které tlačí na co nejvyšší růst mezd. „Firmy se zaměřují hlavně na to, aby přidaly nějaká procenta vybraným pozicím či lidem, než aby zvyšovaly mzdy plošně,“ doplňuje.
Celkem dobré vyhlídky mají například řidiči linkových autobusů i management krajského koordinátora dopravy Jikord. Tam by si podle krajské mluvčí měli od ledna polepšit v průměru o osm až deset procent.
„Výsledná cifra sice nepokryje celou inflaci, ale jako organizace zřizovaná krajem dosáhne maximální možné míry toho, co lze ročně přidat,“ připomíná mluvčí Jihočeského kraje Hana Brožková.
O něco méně si přilepší v jihočeských nemocnicích, které dohromady zaměstnávají stovky osob. V některých zařízeních už mají podepsané kolektivní smlouvy, jinde ještě konečná čísla řeší.
„Plošně však lze říci, že navýšení se týká všech nemocnic od čtyř až šesti procent oproti letošnímu roku. Je to kvůli vyhlášce maximum možného. Pokud bude ale situace příznivá, mohou nemocnice zaměstnancům přiznat mimořádné odměny,“ tvrdí.
Až o deset procent vyšší platy dostávají už od září letošního roku všichni zaměstnanci krajského úřadu, což vyplývá z nařízení vlády o platových poměrech ve veřejných službách. Některé krajské zaměstnance, a to zejména v nemocnicích, čekalo na konci roku ještě jedno příjemné překvapení v podobě vánočních bonusů. „Jejich výše ale závisí na hospodářském výsledku jednotlivých nemocnic,“ dodává.
Bosch slavil, tak přidal dva dny dovolené navíc
Vyšší mzdy mohou čekat také zaměstnanci budějovické pobočky strojírenské společnosti Bosch, kde lidé dostanou oproti letošnímu roku o osm procent více. K plošnému navýšení navíc ve firmě obdrželi jednorázový bonus 20 tisíc korun a vedoucí pracovníci budou moci některé své podřízené individuálně motivovat přidáváním peněz.
„Je to výsledek kolektivního vyjednávání se zástupci odborových organizací a navýšení provádíme zpravidla na začátku kalendářního roku. Kolik peněz budeme moci přidat, ovlivňují pochopitelně hospodářské výsledky i snaha udržet si pozici atraktivního zaměstnavatele na trhu,“ vysvětluje personální ředitelka Barbora Schelová.
Podle ní se však vedení firmy snaží kompenzovat vysokou inflaci i náklady na energie zaměstnanců benefity, mezi něž patří i práce z domova. „Před Vánocemi jsme navíc vypláceli mimořádný čtrnáctý plat a zmíněný dvacetitisícový bonus. Budějovický Bosch také letos slavil 30 let od svého založení, zaměstnanci tak dostali prémii a také dva dny dovolené navíc,“ přibližuje.
Na zvyšování výplat se připravují i v kaplické pobočce strojírenské společnosti Engel, kde si však zaměstnanci musejí počkat až na výsledky kolektivního vyjednávání. Konečná smlouva by měla být hotová na konci března 2023. Od října až do startu platnosti smlouvy však pracovníci na všech pozicích dostávají měsíční kompenzaci dva tisíce.
„Snažíme se každoročně zaměstnancům přidávat tak, aby se podařilo dorovnat inflaci. K tomu jsme přidávali ještě dvě procenta na individuální navyšování. Zatím nechci předjímat, jak se dohodneme při současné míře inflace okolo 16 procent,“ hlásí personální ředitel Engelu David Dědič.
V ZVVZ navyšují mzdu ve dvou vlnách
V celém koncernu se rozdávají i prémie za hospodářské výsledky ve výši jednoho až třítýdenního platu. Kromě toho mají pracovníci Engelu řadu benefitů včetně příspěvků na dovolenou či Vánoce. Podoba bonusů se ale má v příštím roce měnit.
Navýšení mezd mohou očekávat i v milevském podniku ZVVZ, kde se primárně zabývají vzduchotechnikou a strojírenstvím. Podle kolektivní smlouvy se zde vybraným pracovníkům navyšuje mzda ve dvou vlnách, a to o pět a dvě procenta.
„V první řadě ovlivňují přidávání hospodářské výsledky společnosti. Jsme soukromá firma a musíme si na každý výdaj vydělat. V posledních letech ale zvyšujeme základní mzdu pravidelně. Naše politika je taková, že chceme zejména odměňovat ty, kteří pracují dobře, jsou klíčoví a pro firmu mají přidanou hodnotu. Odměny určují nadřízení pracovníků,“ tvrdí personální ředitelka Veronika Kofroňová.
Ani zde pracovníci nepřijdou o benefity v podobě příplatků za přesčas, týdne dovolené navíc či příspěvků na léčebné pobyty. Některé z nich však vedení ZVVZ kvůli současné situaci přehodnotila a zaměstnanci tak dostávají například vyšší příspěvky na dopravu do práce nebo více peněz na stravování v závodní jídelně. „Pracovníci navíc obdrželi vánoční odměnu, ale i příspěvek na zvýšené ceny energií v domácnostech,“ přidává.