Vítězný návrh památníku v Letech zachová torzo vepřína, oběti připomene les

  9:19
Do architektonické soutěže na podobu památníku v Letech u Písku se loni přihlásilo 41 architektů. Kromě návrhů z České republiky dorazila i díla ze zahraničí, mimo jiné například z Japonska, Španělska, Skotska nebo Německa. Nakonec uspěl ateliér Terra Florida. Památník má být hotový v roce 2023.
Do památníku bude zakomponované i torzo současného vepřína.

Do památníku bude zakomponované i torzo současného vepřína. | foto: Terra Florida

Je to místo, které budí roky emoce. Tam, kde stojí Památník Lety nedaleko stejnojmenné obce na Písecku, fungoval za války protektorátní tábor pro Romy. Prošlo jím zhruba 1 300 lidí, z nichž více než 300 za branami zemřelo. Další odtud nacisté deportovali do koncentračních táborů.

V době normalizace pak v místech tábora vyrostl velkokapacitní vepřín a v devadesátých letech nedaleko něj vznikl památník obětí holokaustu. Od té doby bojovali pozůstalí po obětech, české organizace i mezinárodní instituce za jeho odstranění z pietního místa.

To se podařilo až v roce 2017, kdy vláda rozhodla o odkoupení vepřína od soukromé společnosti a vybudování důstojného památníku.

Z příběhu místa vychází i skupina architektů ve složení Jan Sulzer, Lucie Vogelová, Jan Světlík, Vojtěch Šedý a Filip Šefl, kteří v loňském roce vyhráli mezinárodní krajinářsko-architektonickou soutěž na podobu budoucího pietního místa.

„Celý návrh je postavený na symbolice. Naším základním kompozičním prvkem je les, jeho vnitřní prostor, jeho hrana a volný prostor, který díky ní vytváří,“ vysvětluje architekt Jan Sulzer z ateliéru Terra Florida s tím, že les poukazuje také na společenství.

„V tomto případě je nejobecnější metaforou společenství Romů. Nepřítomnost lesa symbolizuje vyjádření nepřítomnosti těch, kteří romský holokaust nepřežili,“ podotýká Jan Sulzer.

Architekti záměrně u vstupu vyčlenili prostor pro samostatně rostoucí skupinu nepůvodních druhů dřevin. Ta má v kontrastu se smíšeným lesem symbolizovat násilí, diskriminaci a rasismus.

„Vytváříme tak dialog dobra a zla, přirozenosti a nepřirozenosti a těmito symboly se snažíme převyprávět paměť místa. Je to ale jen nástup, památník totiž začíná světem skrytým za zdí,“ naznačuje architekt.

Otevřené místo tábora obepíná kruh cesty, na které si budou moci lidé přečíst jména vězňů uvedená na kovových páscích. Prostor samotného tábora pak bude tvořit louka s květinami. Místo vzpomínky a ticha.

K pohřebišti s pietním místem směřuje podél zdi také druhá linie. „Na pozadí hlavního velkého příběhu vzpomínkového místa v kruhu, místa pro pietní shromáždění, se odehrává druhý scénář. Hlavní expozice v návštěvnickém centru nabízí historii, dobové artefakty, data a výzkum. Návštěvníky zveme také na stezku paměti,“ popisuje Sulzer.

Ta návštěvníkům přiblíží hrůzy tábora díky hlasovému záznamu. Současně cestou zpět k návštěvnickému centru projdou kolem zbytku vepřína, který postupně pohltí les.

Právě zakomponování torza vepřína do projektu posunulo demolici objektů, k níž mělo dojít už loni. „Museli jsme aktualizovat celou investici do demolice. Původně jsme počítali s tím, že se zboří všechny stavby. Předpokládáme, že k demolici zbylé části dojde koncem letošního roku. Počítáme s tím, že se nový památník a expozice k uctění památky obětí holokaustu Romů a Sintů otevře v květnu roku 2023,“ říká Bohdana Kuzmová Křepinská za Muzeum romské kultury, pod nějž památník spadá.

Do architektonické soutěže se loni přihlásilo 41 architektů. Kromě návrhů z České republiky dorazila i díla ze zahraničí, mimo jiné například z Japonska, Španělska, Skotska nebo Německa. V čele hodnotící komise zasedl známý architekt a písecký rodák Jiří Pleskot. A jak sám říká, výběru toho nejlepšího předcházely několikadenní diskuse porotců.

„Vítězný návrh patřil mezi mé favority, i když jsme jich měli víc. Je hezký, poetický a také šetrný ke krajině. Nebude hotový hned, protože autoři návrhu hodně sázejí na vegetaci, ta se musí vysázet a počkat právě na to, až vyroste. Památník a velké kolo, které je základním kompozičním principem tohoto řešení, se tím pádem ale narodí v čase a to se mi líbí. Člověk nechá krajinu pracovat a ta za něj vypoví tragipoetiku místa,“ hodnotí Pleskot.

Předpokládané náklady na výstavbu památníku jsou podle odborného odhadu v první etapě 31,5 milionu korun. Památník bude financován vícezdrojově, hlavní část rozpočtu na vybudování pokryjí norské fondy.

  • Nejčtenější

Uznávaný astronom se mění v šíleného vědce. Lidi teď z hvězdárny vyhazujeme, směje se

14. června 2024

Premium Miloš Tichý z českobudějovické hvězdárny natáčí zábavná krátká videa na sociální sítě, která mají...

Vytíženou třídu v Budějovicích zavřou hned na dvou místech, čekají se kolony

20. června 2024  11:53

Velká část rozbité Rudolfovské třídy v Českých Budějovicích dostane nový asfalt. Oprava ale bude...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Fotbalisté Dynama zvažují, že nezahájí přípravu, pokud nedostanou výplaty

18. června 2024  11:08

Napjatá situace v českobudějovickém Dynamu trvá. Hráči stále nemají výplaty, a tak zvažují, že by...

Po 25 letech začala dostavba dálnice D3 u Tábora, potrvá do půlky prázdnin

21. června 2024  13:24

Stavbaři zahájili práce na dokončení chybějící části dálnice D3 u Tábora. Tam byl provoz omezený...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Horváth Budějovice trénovat nebude. Nedohodli jsme se, potvrdil kouč

17. června 2024  11:32

Pavel Horváth realizační tým budějovických fotbalistů nerozšíří. Bývalý úspěšný záložník a...

Budějovická teplárna testuje kotel na štěpku, ať nemusí spalovat hnědé uhlí

21. června 2024  16:23

Teplárna v krajském městě ještě v roce 2017 spotřebovávala 230 tisíc tun hnědého uhlí. Postupně...

Sladký o trpkém konci a nové kariéře: Budu přísný trenér, musím získat kabinu

21. června 2024  14:05

Dvě podobné chyby, vyřazení z kádru a následný přesun na trenérský post. Tak skončila profesionální...

Po 25 letech začala dostavba dálnice D3 u Tábora, potrvá do půlky prázdnin

21. června 2024  13:24

Stavbaři zahájili práce na dokončení chybějící části dálnice D3 u Tábora. Tam byl provoz omezený...

Motorkář vjel na singltrek v protisměru, tratě u Prachatic ohlídají fotopasti

21. června 2024  9:38

Na nebezpečnou vyjížďku se v půlce května vydal motorkář, který se svým terénním strojem vjel na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...