Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Nové domy na okraji Budějovic místo polí část lidí odmítá

  17:23
Někteří majitelé pozemků v lokalitě U Špačků v jižní části krajského města nechtějí, aby se změnilo jejich využívání kvůli výstavbě domů. Námitky teď řeší úředníci.

Developer chce na nezastavěné ploše vybudovat domy a plochy pro volný čas. | foto: Jakub Bartoš, MF DNES

Mezi stromy je vidět několik nových domů, které si v posledních měsících nechali lidé postavit na okraji Českých Budějovic. Developeři by v budoucnu zástavbu chtěli rozšířit i na sousední pole u Novohradské ulice, které je poslední velkou nezastavěnou plochou v okolí.

Potřebují k tomu ale změnu územního plánu, s níž nesouhlasí část majitelů pozemků. „Dřív jsme odtud viděli pás stromů. Část z něj ale vykáceli, proto právě teď koukáme na domy, které tam postavili,“ ukazuje do dálky přes pole Marie Říhová.

Žije v lokalitě U Špačků pár metrů od území, kterého se právě připravovaná změna územního plánu týká. Část pozemků jí patří a s návrhem nesouhlasí.

„I přestože tam něco vlastníme, nikdo s námi nejednal. Píšeme na radnici dopisy s tím, že nesouhlasíme, ale nikdo neodpovídá. Nevím, co jiného už bychom měli dělat,“ krčí rameny.

Nic nového se podle svých slov nedozvěděla ani při veřejném projednávání, které se kvůli covidu konalo přes internet. „Bylo to krátké a zmatené, nic moc nového nám neřekli kromě toho, že tam bude individuální výstavba. Když jsme se ptali na to, jak se změní ráz krajiny, bylo nám řečeno, že nijak, protože je všude okolo zástavba,“ vypráví.

„Nevím, jak si to představují. Je a bude všude ohromná spousta lidí. Podívejte se, jak to tady vypadá. Na silnici, která vede k našemu domu, kličkují chodci mezi auty. Dva vozy se tam těžko vejdou, osvětlení tady nemáme. Lidé sem teď v době pandemie chodí na procházky, ale příroda odtud postupně mizí. Bažanti, srnky i zajíci už jsou pryč. Je mi to líto, naše rodina tady žije zhruba 200 let,“ líčí u zahrady svého domu.

I na něm už se projevilo, že je v okolí více života. Za zimu do plotu najela dvě auta. „Vypadá to, že to někomu uklouzlo a boural. Stalo se to dvakrát, vždycky ujeli. Na radnici nám alespoň slíbili svodidla, tak uvidíme,“ ukazuje Říhová.

Budou to řešit zastupitelé

Ta také poslala námitky proti připravované změně územního plánu území o rozloze více než 10 hektarů. Návrh na změnu schválili před několika měsíci českobudějovičtí zastupitelé. Důvodem bylo i to, že území je součástí studie z roku 2006, která popisuje návrh zastavitelných ploch ve městě. K její aktualizaci došlo v roce 2016.

„Navrhovatel chce v lokalitě změnu z nezastavitelného území na zastavitelné IN-3. To je plocha s převažujícím obytným individuálním charakterem,“ informoval už v roce 2019 náměstek primátora Ivo Moravec (Občané pro Budějovice – OPB).

Návrh podala budějovická společnost Mladé. Záměrem je vybudovat rodinné domy a veřejné prostranství včetně ploch pro volný čas. Proces se týká území, které leží mezi ulicemi Ke Špačkům a Říční.

„Do pátku 15. února bylo možné poslat připomínky a námitky. Jejich vypořádání bude trvat minimálně měsíc,“ reagoval náměstek primátora Juraj Thoma (OPB).

„Námitky a připomínky jsme přijali. Jako pořizovatel teď připravíme návrh rozhodnutí o námitkách. Materiál dostane pověřený zastupitel, kterým je Juraj Thoma, a následně se rozesílá dotčeným orgánům. Následuje 30denní lhůta a také se zasílá žádost o stanovisko krajského úřadu,“ popsal další průběh zástupce vedoucího oddělení územního plánování budějovického magistrátu Pavel Kordík.

Věcí se pak budou zabývat budějovičtí zastupitelé. Měli by to stihnout ještě letos. „Účinnosti nabývá po zveřejnění, ke kterému dochází s odstupem času ve větším balíčku změn územního plánu,“ dodává Kordík.

Část vlastníků pozemků se změnou podle informací MF DNES problém nemá. Kromě Marie Říhové s ní ale nesouhlasí například Stolbenkovi.

„Důvody jsme uvedli v písemně podané námitce. Nyní bychom dali prostor odboru územního plánování, který změnu provádí, aby se k námitce vyjádřil a vzal ji v úvahu při svém dalším postupu,“ reagovali Zdeněk a Jakub Stolbenkovi za vlastníka, kterým je František Stolbenko.

I ti se účastnili veřejného projednávání. „Vzhledem k velmi stručnému obsahu a kvalitě projednání jsme si však své vyjádření ponechali do písemné námitky,“ přidali Stolbenkovi.

Plánovanou změnu vnímají s výhradami. „Především bychom si přáli, aby se odbor územního plánování zajímal o názor vlastníků dotčených pozemků, protože to je přece klíčová věc hned na počátku celého procesu,“ dodali.

Jisté je nicméně to, že firma nemůže stavět, dokud nebude mít vyřešené vlastnické vztahy. Je však běžné, že zájemce získá plnou moc na část pozemků, aby mohl změnu území navrhnout.

Na výsledek celého příběhu si lidé zatím musí počkat. Pokud by ke změně došlo, měla by následovat ještě řada kroků, které se budou věnovat zastavění území či umístění objektů a podobně.

Volnou plochu na jižním okraji Českých Budějovic by chtěl developer zastavět bytovými domy.

Volnou plochu na jižním okraji Českých Budějovic by chtěl developer zastavět bytovými domy.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:
Témata: Jihočeský kraj
  • Nejčtenější

V roce 2004 odešel z bálu. Letos našli jeho ostatky v Orlické přehradě

Premium Byl to případ, který se léta řadil k jihočeským policejním pomníčkům. V prosinci 2004 se konal v Kostelci nad Vltavou...

Prvoka z betonu usadili mezi výběhy zvířat. Noc tam stojí pět tisíc

Do Safari Resortu v Hluboké u Borovan opatrně vjíždí bezmála jednačtyřicetitunový kolos. Za sebou má náročnou cestu z...

Č. Budějovice - Brno 0:2, první výhra od ledna, hosté záchranu ještě nevzdali

Brněnští fotbalisté po dvou remízách vyhráli v 26. kole v Českých Budějovicích 2:0 a dramatizují tak boj o ligovou...

Nejvýhodnější nabídku na protažení dálnice D3 k hranicím podal Metrostav

Ředitelství silnic a dálnic obdrželo pět nabídek na stavbu dalšího úseku dálnice D3, tentokrát pro úsek Třebonín -...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nespokojená pacientka odešla z infekčního, teď ji stíhají za šíření covidu

Byla nespokojená s péčí v českokrumlovské nemocnici, tak se rozhodla, že se nechá od příbuzné převézt do Českých...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Prvoka z betonu usadili mezi výběhy zvířat. Noc tam stojí pět tisíc

Do Safari Resortu v Hluboké u Borovan opatrně vjíždí bezmála jednačtyřicetitunový kolos. Za sebou má náročnou cestu z...

Stezka v Českém Krumlově propojuje centrum s nádražím, stála 32 milionů

Po roce a půl je hotová cyklostezka, jež protíná důležitá místa v Českém Krumlově. Lákavá je nejen pro místní, ale i...

Končící náměstek lituje, že o práci pro dopravní podnik neřekl kolegům

Na konci tohoto týdne skončí ve vedení českobudějovické radnice náměstek primátora Viktor Lavička (ANO). „Pro kolegy...

Rodiče mohou koupit testy ze slin, budějovické školy je přijmou jako dar

Vedení města České Budějovice se rozhodlo vyjít vstříc rodičům, kteří vyjádřili nespokojenost s testováním dětí pomocí...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...