Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Nové domy na okraji Budějovic místo polí část lidí odmítá

  17:23
Někteří majitelé pozemků v lokalitě U Špačků v jižní části krajského města nechtějí, aby se změnilo jejich využívání kvůli výstavbě domů. Námitky teď řeší úředníci.

Developer chce na nezastavěné ploše vybudovat domy a plochy pro volný čas. | foto: Jakub Bartoš, MF DNES

Mezi stromy je vidět několik nových domů, které si v posledních měsících nechali lidé postavit na okraji Českých Budějovic. Developeři by v budoucnu zástavbu chtěli rozšířit i na sousední pole u Novohradské ulice, které je poslední velkou nezastavěnou plochou v okolí.

Potřebují k tomu ale změnu územního plánu, s níž nesouhlasí část majitelů pozemků. „Dřív jsme odtud viděli pás stromů. Část z něj ale vykáceli, proto právě teď koukáme na domy, které tam postavili,“ ukazuje do dálky přes pole Marie Říhová.

Žije v lokalitě U Špačků pár metrů od území, kterého se právě připravovaná změna územního plánu týká. Část pozemků jí patří a s návrhem nesouhlasí.

„I přestože tam něco vlastníme, nikdo s námi nejednal. Píšeme na radnici dopisy s tím, že nesouhlasíme, ale nikdo neodpovídá. Nevím, co jiného už bychom měli dělat,“ krčí rameny.

Nic nového se podle svých slov nedozvěděla ani při veřejném projednávání, které se kvůli covidu konalo přes internet. „Bylo to krátké a zmatené, nic moc nového nám neřekli kromě toho, že tam bude individuální výstavba. Když jsme se ptali na to, jak se změní ráz krajiny, bylo nám řečeno, že nijak, protože je všude okolo zástavba,“ vypráví.

„Nevím, jak si to představují. Je a bude všude ohromná spousta lidí. Podívejte se, jak to tady vypadá. Na silnici, která vede k našemu domu, kličkují chodci mezi auty. Dva vozy se tam těžko vejdou, osvětlení tady nemáme. Lidé sem teď v době pandemie chodí na procházky, ale příroda odtud postupně mizí. Bažanti, srnky i zajíci už jsou pryč. Je mi to líto, naše rodina tady žije zhruba 200 let,“ líčí u zahrady svého domu.

I na něm už se projevilo, že je v okolí více života. Za zimu do plotu najela dvě auta. „Vypadá to, že to někomu uklouzlo a boural. Stalo se to dvakrát, vždycky ujeli. Na radnici nám alespoň slíbili svodidla, tak uvidíme,“ ukazuje Říhová.

Budou to řešit zastupitelé

Ta také poslala námitky proti připravované změně územního plánu území o rozloze více než 10 hektarů. Návrh na změnu schválili před několika měsíci českobudějovičtí zastupitelé. Důvodem bylo i to, že území je součástí studie z roku 2006, která popisuje návrh zastavitelných ploch ve městě. K její aktualizaci došlo v roce 2016.

„Navrhovatel chce v lokalitě změnu z nezastavitelného území na zastavitelné IN-3. To je plocha s převažujícím obytným individuálním charakterem,“ informoval už v roce 2019 náměstek primátora Ivo Moravec (Občané pro Budějovice – OPB).

Návrh podala budějovická společnost Mladé. Záměrem je vybudovat rodinné domy a veřejné prostranství včetně ploch pro volný čas. Proces se týká území, které leží mezi ulicemi Ke Špačkům a Říční.

„Do pátku 15. února bylo možné poslat připomínky a námitky. Jejich vypořádání bude trvat minimálně měsíc,“ reagoval náměstek primátora Juraj Thoma (OPB).

„Námitky a připomínky jsme přijali. Jako pořizovatel teď připravíme návrh rozhodnutí o námitkách. Materiál dostane pověřený zastupitel, kterým je Juraj Thoma, a následně se rozesílá dotčeným orgánům. Následuje 30denní lhůta a také se zasílá žádost o stanovisko krajského úřadu,“ popsal další průběh zástupce vedoucího oddělení územního plánování budějovického magistrátu Pavel Kordík.

Věcí se pak budou zabývat budějovičtí zastupitelé. Měli by to stihnout ještě letos. „Účinnosti nabývá po zveřejnění, ke kterému dochází s odstupem času ve větším balíčku změn územního plánu,“ dodává Kordík.

Část vlastníků pozemků se změnou podle informací MF DNES problém nemá. Kromě Marie Říhové s ní ale nesouhlasí například Stolbenkovi.

„Důvody jsme uvedli v písemně podané námitce. Nyní bychom dali prostor odboru územního plánování, který změnu provádí, aby se k námitce vyjádřil a vzal ji v úvahu při svém dalším postupu,“ reagovali Zdeněk a Jakub Stolbenkovi za vlastníka, kterým je František Stolbenko.

I ti se účastnili veřejného projednávání. „Vzhledem k velmi stručnému obsahu a kvalitě projednání jsme si však své vyjádření ponechali do písemné námitky,“ přidali Stolbenkovi.

Plánovanou změnu vnímají s výhradami. „Především bychom si přáli, aby se odbor územního plánování zajímal o názor vlastníků dotčených pozemků, protože to je přece klíčová věc hned na počátku celého procesu,“ dodali.

Jisté je nicméně to, že firma nemůže stavět, dokud nebude mít vyřešené vlastnické vztahy. Je však běžné, že zájemce získá plnou moc na část pozemků, aby mohl změnu území navrhnout.

Na výsledek celého příběhu si lidé zatím musí počkat. Pokud by ke změně došlo, měla by následovat ještě řada kroků, které se budou věnovat zastavění území či umístění objektů a podobně.

Volnou plochu na jižním okraji Českých Budějovic by chtěl developer zastavět bytovými domy.

Volnou plochu na jižním okraji Českých Budějovic by chtěl developer zastavět bytovými domy.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:
Témata: Jihočeský kraj
  • Nejčtenější

To nejlepší z hor Česka: Nádhernou Šumavu poznáte díky těmto místům

Podle mnohých nejhezčí české pohoří, určitě však jedno z nejrozlehlejších: Šumava se táhne v délce asi 130 kilometrů...

Řidička seniorka vjela pod nákladní vlak, ten její vozidlo smetl

Srážka auta a nákladního vlaku na přejezdu v obci Hrdějovice přerušila v sobotu odpoledne provoz na trati mezi Hlubokou...

Č. Budějovice - Brno 0:2, první výhra od ledna, hosté záchranu ještě nevzdali

Brněnští fotbalisté po dvou remízách vyhráli v 26. kole v Českých Budějovicích 2:0 a dramatizují tak boj o ligovou...

Žena prodala dům u trasy obchvatu Chýnova, stavba se zřejmě znovu rozběhne

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bude zřejmě pokračovat ve stavbě obchvatu Chýnova na Táborsku. Městys podepsal minulý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testy jsou často nepřesné, komplikuje to provoz, stěžují si šéfové firem

I více než měsíc od zahájení povinného testování zaměstnanců se jihočeské firmy potýkají s řadou komplikací. Způsobují...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

První dávku očkování už v kraji dostali všichni zájemci z řad učitelů

Až do poslední březnové neděle měli učitelé i nepedagogičtí pracovníci škol možnost registrovat se k přednostnímu...

Nejvýhodnější nabídku na protažení dálnice D3 k hranicím podal Metrostav

Ředitelství silnic a dálnic obdrželo pět nabídek na stavbu dalšího úseku dálnice D3, tentokrát pro úsek Třebonín -...

Skladový a výrobní areál u Ševětína na Českobudějovicku místní dál odmítají

Snahu developera postavit u Ševětína na Českobudějovicku při dálnici D3 ohromný skladový a výrobní areál dál brzdí...

Někteří rodiče na jihu Čech nechali školáky kvůli testům raději doma

Do mateřských a základních škol se vrátila po dlouhé době část žáků. Čekaly je testy, které děti většinou zvládly bez...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...