Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. dubna 2020 Hugo

Developeři číhají na parcely v Budějovicích, majitelé prodávat nechtějí

  12:24aktualizováno  12:24
Někteří lidé nechtějí prodat své pozemky na okraji Českých Budějovic. V lokalitě U Špačků se má změnit využití plochy. Důvodem je výstavba nového bydlení. Návrh už schválilo zastupitelstvo. Majitelé se bojí, že další výstavba jen zhorší situaci při případných povodních.

O změnách v místech, kde vlastní pozemek, se dozvěděla z novin. „Překvapilo mě to, protože se to týká i naší parcely,“ diví se 69letá Marie Říhová z Českých Budějovic.

Fotogalerie

Žena patří mezi vlastníky pozemků v lokalitě Za Potokem nedaleko oblíbeného území U Špačků. Bydlí hned u pole, kde by mohly vyrůst nové domy. Zatím se tam stavět nesmí. 

To by se ale mohlo změnit. Radní i zastupitelé totiž schválili návrh na pořízení změny územního plánu. „Navrhovatel chce v lokalitě změnu z nezastavitelného území na zastavitelné IN-3. To je plocha s převažujícím charakterem obytným individuálním,“ představil materiál na podzim náměstek primátora Ivo Moravec (Občané pro Budějovice). 

Navrhovatelem je budějovická firma Mladé. Záměrem je vybudovat rodinné domy a veřejné prostranství včetně ploch pro volný čas.

Současný stav sice neznamená, že se tam začne v nejbližší době stavět, ale Marie Říhová má obavy.

„Nechceme se toho pozemku zbavit, protože se bojíme, že nás tady utopí. V roce 2002 jsme při povodních měli v domě 10 až 15 centimetrů vody. O pár let později se na plochách, kam se rozlévala voda, začalo stavět. Na pozemky navezli půdu, což nikdo předem nevěděl. Bojíme se, jak to bude vypadat příště, jestli se bude stejně stavět i na poli Za Potokem,“ říká. 

„Před lety tady byl jeden člověk a ptal se nás, jestli to nechceme prodat. Řekla jsem, že to neprodám. Od té doby se nikdo neozval, i přestože máme pozemek zhruba uprostřed plochy, o kterou se jedná,“ líčí.

Jak MF DNES zjistila, prodávat nechtějí ani další vlastníci. Část plochy patří i městu či státu. Je běžné, že zájemce získá plnou moc, aby mohl změnu územního plánu navrhnout. To se pravděpodobně stalo i tady.

Návrh je schválený a nyní se změna připravuje ve zkráceném řízení. MF DNES proto oslovila nezávislého odborníka, aby zjistila, co by případná změna pro vlastníky pozemků znamenala.

„Rozdíl oproti běžnému průběhu je v tom, že místo dvou projednávání je v tomto případě jen jedno, u kterého je veřejnost i dotčené orgány,“ vysvětluje Jitka Ratajová z odboru stavebně správního, jenž se zabývá změnami územního plánu v Plzni.

Veřejného projednání se mohou účastnit i vlastníci, kteří mají možnost vznést své připomínky. Termín, stejně jako samotnou změnu, mohou sledovat na úřední desce.

„Datum projednání zatím není. Vlastník pozemků v něm má specifické postavení. Může například uplatnit tvrdý nesouhlas. Rozhodnutí o něm má pak v rukou zastupitelstvo při schvalování finální změny. To buď vyhoví, či nikoliv,“ uvádí náměstek primátora Juraj Thoma (Občané pro Budějovice).

Bez pozemků stavět nebudou

Jenže řada lidí nemá čas sledovat úřední desku nebo ani neví, že se na ní podobné informace objevují. Jitka Ratajová však zároveň upozorňuje, že pokud zastupitelé změnu schválí, neznamená to, že může firma stavět. „Vlastnické vztahy totiž pak musí být vyřešeny v následném územním řízení,“ dodává. Dokud tak majitelé pozemky neprodají, nemůže investor stavět.

MF DNES na podzim kontaktovala jednatele společnosti Mladé Jiřího Douchu, který odkázal na svého kolegu Michala Frčka. To je zároveň jednatel firmy Mauring zajišťující servis v oblasti řízení stavebních projektů. 

Redakce ji opakovaně kontaktovala, ale odpověď nepřišla. Jiří Doucha je také jednatelem společnosti Rondo. Ta na svých stránkách prezentuje developerský projekt v těsné blízkosti severně od lokality Za Potokem.

Marie Říhová před jednáním zastupitelů všem poslala dopis, v němž popsala hned několik důvodů, proč se změnou nesouhlasí. Patří mezi ně současné nedostatečné dopravní napojení či obavy z povodní. Téměř nikdo ale nereagoval.

Odepsal například opoziční zastupitel Lukáš Mareš (Piráti). „Poděkoval jsem jí, ale bylo to těsně před schvalováním, takže už nebyl čas se tím hned zabývat. Byli jsme ale v kontaktu. Vnímám, že obyvatelé této části města mají ke změnám územního plánu výtky. Vzhledem k postupu mám pocit, že je změna šitá na míru jednomu developerovi,“ uvedl.

Právě Piráti měli při schvalování ke změně připomínky. „Materiálu by měl být poskytnut větší čas při projednávání. Upřednostnil bych standardní postup pořizování změny územního plánu, aby bylo více času,“prohlásil zastupitel Svatomír Mlčoch (Piráti). Jeho návrh ale neuspěl. 

„Hlasoval jsem pro zahájení procesu změny už proto, že všechna předběžná vyjádření jsou kladná. Případná změna je plně v souladu s koncepčními dokumenty zadanými a opakovaně schválenými městem a ploch pro rodinné domy je navíc ve stávajícím územním plánu nedostatek,“ řekl tehdy Thoma.

Území je součástí studie z roku 2006, která popisuje návrh zastavitelných ploch ve městě. Radní v roce 2007 schválili, že bude materiál podkladem pro pořízení změn územního plánu. Na aktualizaci došlo v roce 2016.

Autor:

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, v karanténě je 37 zdravotníků

Prachatická nemocnice má v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní...

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Člen ostrahy strakonické Billy je nakažený. Čtyři zaměstnanci v karanténě

V jedné z prodejen obchodního řetězce Billa ve Strakonicích pracoval nakažený koronavirem. Šlo o zaměstnance najaté...

Muž hrozil policistovi smrtí poté, co upozornil partu na zákaz shromáždění

Čtyřiačtyřicetiletý muž po telefonu nadával policistovi a vyhrožoval mu zabitím. Stalo se tak poté, co policista ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékař z krumlovské nemocnice má pozitivní test, do karantény jdou kolegové

V českokrumlovské nemocnici o víkendu ordinoval lékař, který měl později pozitivní test na koronavirus. Do karantény...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Muž hrozil policistovi smrtí poté, co upozornil partu na zákaz shromáždění

Čtyřiačtyřicetiletý muž po telefonu nadával policistovi a vyhrožoval mu zabitím. Stalo se tak poté, co policista ve...

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, v karanténě je 37 zdravotníků

Prachatická nemocnice má v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní...

Březnové mrazy ovlivní sklizeň jihočeských ovocnářů, bylo i minus dvanáct

Sady jihočeských ovocnářů zastihly ve druhé polovině března noční a ranní mrazy. Pěstitelé nyní zjišťují, jaké škody to...

Premium

Rozestupy mezi štamgasty? Hospody se přizpůsobí, ale potřebují jasné pokyny

Podle epidemiologa Romana Prymuly budou lidé v restauracích po uvolnění pravidel zřejmě muset dodržovat rozestupy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Influencer olizoval toaletu v rámci koronavirové výzvy. Nyní má COVID-19

V době šíření koronaviru obletěla svět sociálních médií nesmyslná výzva, která vybízí k tomu, aby lidé olízli sedátko...