Developeři číhají na parcely v Budějovicích, majitelé prodávat nechtějí

  12:24
Někteří lidé nechtějí prodat své pozemky na okraji Českých Budějovic. V lokalitě U Špačků se má změnit využití plochy. Důvodem je výstavba nového bydlení. Návrh už schválilo zastupitelstvo. Majitelé se bojí, že další výstavba jen zhorší situaci při případných povodních.

O změnách v místech, kde vlastní pozemek, se dozvěděla z novin. „Překvapilo mě to, protože se to týká i naší parcely,“ diví se 69letá Marie Říhová z Českých Budějovic.

Žena patří mezi vlastníky pozemků v lokalitě Za Potokem nedaleko oblíbeného území U Špačků. Bydlí hned u pole, kde by mohly vyrůst nové domy. Zatím se tam stavět nesmí. 

To by se ale mohlo změnit. Radní i zastupitelé totiž schválili návrh na pořízení změny územního plánu. „Navrhovatel chce v lokalitě změnu z nezastavitelného území na zastavitelné IN-3. To je plocha s převažujícím charakterem obytným individuálním,“ představil materiál na podzim náměstek primátora Ivo Moravec (Občané pro Budějovice). 

Navrhovatelem je budějovická firma Mladé. Záměrem je vybudovat rodinné domy a veřejné prostranství včetně ploch pro volný čas.

Současný stav sice neznamená, že se tam začne v nejbližší době stavět, ale Marie Říhová má obavy.

„Nechceme se toho pozemku zbavit, protože se bojíme, že nás tady utopí. V roce 2002 jsme při povodních měli v domě 10 až 15 centimetrů vody. O pár let později se na plochách, kam se rozlévala voda, začalo stavět. Na pozemky navezli půdu, což nikdo předem nevěděl. Bojíme se, jak to bude vypadat příště, jestli se bude stejně stavět i na poli Za Potokem,“ říká. 

„Před lety tady byl jeden člověk a ptal se nás, jestli to nechceme prodat. Řekla jsem, že to neprodám. Od té doby se nikdo neozval, i přestože máme pozemek zhruba uprostřed plochy, o kterou se jedná,“ líčí.

Jak MF DNES zjistila, prodávat nechtějí ani další vlastníci. Část plochy patří i městu či státu. Je běžné, že zájemce získá plnou moc, aby mohl změnu územního plánu navrhnout. To se pravděpodobně stalo i tady.

Návrh je schválený a nyní se změna připravuje ve zkráceném řízení. MF DNES proto oslovila nezávislého odborníka, aby zjistila, co by případná změna pro vlastníky pozemků znamenala.

„Rozdíl oproti běžnému průběhu je v tom, že místo dvou projednávání je v tomto případě jen jedno, u kterého je veřejnost i dotčené orgány,“ vysvětluje Jitka Ratajová z odboru stavebně správního, jenž se zabývá změnami územního plánu v Plzni.

Veřejného projednání se mohou účastnit i vlastníci, kteří mají možnost vznést své připomínky. Termín, stejně jako samotnou změnu, mohou sledovat na úřední desce.

„Datum projednání zatím není. Vlastník pozemků v něm má specifické postavení. Může například uplatnit tvrdý nesouhlas. Rozhodnutí o něm má pak v rukou zastupitelstvo při schvalování finální změny. To buď vyhoví, či nikoliv,“ uvádí náměstek primátora Juraj Thoma (Občané pro Budějovice).

Bez pozemků stavět nebudou

Jenže řada lidí nemá čas sledovat úřední desku nebo ani neví, že se na ní podobné informace objevují. Jitka Ratajová však zároveň upozorňuje, že pokud zastupitelé změnu schválí, neznamená to, že může firma stavět. „Vlastnické vztahy totiž pak musí být vyřešeny v následném územním řízení,“ dodává. Dokud tak majitelé pozemky neprodají, nemůže investor stavět.

MF DNES na podzim kontaktovala jednatele společnosti Mladé Jiřího Douchu, který odkázal na svého kolegu Michala Frčka. To je zároveň jednatel firmy Mauring zajišťující servis v oblasti řízení stavebních projektů. 

Redakce ji opakovaně kontaktovala, ale odpověď nepřišla. Jiří Doucha je také jednatelem společnosti Rondo. Ta na svých stránkách prezentuje developerský projekt v těsné blízkosti severně od lokality Za Potokem.

Marie Říhová před jednáním zastupitelů všem poslala dopis, v němž popsala hned několik důvodů, proč se změnou nesouhlasí. Patří mezi ně současné nedostatečné dopravní napojení či obavy z povodní. Téměř nikdo ale nereagoval.

Odepsal například opoziční zastupitel Lukáš Mareš (Piráti). „Poděkoval jsem jí, ale bylo to těsně před schvalováním, takže už nebyl čas se tím hned zabývat. Byli jsme ale v kontaktu. Vnímám, že obyvatelé této části města mají ke změnám územního plánu výtky. Vzhledem k postupu mám pocit, že je změna šitá na míru jednomu developerovi,“ uvedl.

Právě Piráti měli při schvalování ke změně připomínky. „Materiálu by měl být poskytnut větší čas při projednávání. Upřednostnil bych standardní postup pořizování změny územního plánu, aby bylo více času,“prohlásil zastupitel Svatomír Mlčoch (Piráti). Jeho návrh ale neuspěl. 

„Hlasoval jsem pro zahájení procesu změny už proto, že všechna předběžná vyjádření jsou kladná. Případná změna je plně v souladu s koncepčními dokumenty zadanými a opakovaně schválenými městem a ploch pro rodinné domy je navíc ve stávajícím územním plánu nedostatek,“ řekl tehdy Thoma.

Území je součástí studie z roku 2006, která popisuje návrh zastavitelných ploch ve městě. Radní v roce 2007 schválili, že bude materiál podkladem pro pořízení změn územního plánu. Na aktualizaci došlo v roce 2016.

Autor:
  • Nejčtenější

Panika v Českých Budějovicích? Vůbec není namístě, říká Zelenka

21. února 2024  15:06

Co se to děje s „naším“ Jihostrojem, ptají se mnozí fanoušci. Proč prohrajeme v Benátkách? Jak to,...

Při operaci srdce dostal mrtvici. Muže po kolapsu zachraňovali sedm hodin

22. února 2024

Premium Pro Jaroslava Zettnera z Českých Budějovic začal 15. leden úplně obyčejně. Ráno vstal, vydal se do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seniora soudí za znásilnění zdrogované školačky. Je to msta, tvrdí muž

21. února 2024  15:51

Dvaasedmdesátiletý muž čelí u českobudějovického krajského soudu obžalobě, že při zábavě teenagerů...

Pozdní budíček Budějovice nespasil. Souboj o čtvrté místo vyhrál Litvínov

22. února 2024  17:20,  aktualizováno  20:13

Dva týmy, které se rvou o přímý postup do čtvrtfinále, si to rozdaly v předehrávce osmačtyřicátého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nebyla to trasa pro začátečníky, řekl u soudu svědek tragédie na rakouské ferratě

20. února 2024  10:42

Okresní soud v Českých Budějovicích v úterý pokračoval výslechy svědků v projednávání případu úmrtí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Jídelny a menzy opět zdražují, jihočeské tržiště se zatím moc neosvědčilo

27. února 2024  18:07

Pryč jsou doby, kdy se děti ve školních jídelnách snadno najedly za dvacet korun. Už před rokem...

Prezident jmenoval rektorem Jihočeské univerzity Pavla Kozáka, specialistu na raky

27. února 2024  14:33

Dosavadního děkana Fakulty rybářství a ochrany vod na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích...

Je to úžasné, velká euforie. Zážitek, raduje se Mečiar ze zisku Českého poháru

27. února 2024  12:30

Volejbalisté frýdecko-místeckého klubu Black Volley Beskydy jeli na Final Four Českého poháru do...

Dva roky války na Ukrajině. Uprchlíci si našli práci a zvládli i jazyk

27. února 2024  12:03

Jsou to už dva roky, kdy ruští vojáci vtrhli na Ukrajinu, odkud okamžitě začali proudit uprchlíci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...