Na snímku jsou zleva 1. náměstek primátora Juraj Thoma (Občané pro Budějovice) a primátor Jiří Svoboda (ANO). Fotografie docela dobře ilustruje náladu v koalici především na začátku roku 2019, kdy si na sebe politici museli zvykat.

Na snímku jsou zleva 1. náměstek primátora Juraj Thoma (Občané pro Budějovice) a primátor Jiří Svoboda (ANO). Fotografie docela dobře ilustruje náladu v koalici především na začátku roku 2019, kdy si na sebe politici museli zvykat. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Rok koalice v Budějovicích začal rozpačitě, prohrou je sportovní hala

  • 0
Vedení radnice v Českých Budějovicích má za sebou první čtvrtinu volebního období. Po krachu projektu stavby multifunkční haly koalice upřela pozornost na proměnu KD Slavie. Ticho je kolem slibované stavby městských bytů.

První ze čtyř let nové vlády nad Českými Budějovicemi je minulostí. A práce koalice? Start byl velmi rozpačitý a pomalý. Zdržely ho vnitřní rozbroje a politikaření. Prosazení některých drobností trvalo až příliš dlouho. Třeba odstranění části zábradlí u slepého ramene Malše.

Koalice se také zasekla na sporech a boji o projekt Multifunkčního centra Dlouhá louka, a tak je co dohánět. MF DNES prošla společný program hnutí ANO, Občané pro Budějovice (OPB), Čisté Budějovice a STAN a lidovců s TOP 09.

Politika - odvolání náměstka

Několik měsíců trvalo, než si na sebe vůbec koaliční partneři zvykli. Ti dva nejsilnější, ANO a OPB, se už totiž jednou ve zlém rozešli. Ani tentokrát se to neobešlo bez obětí. Po dohadech a řadě problémů kolem bourání a stavby nové sportovní haly skončil ve funkci náměstek František Konečný (ANO). K jeho odvolání vydatně přispěli i členové z jeho hnutí. Některým z nich vyhovovalo, že se Konečného zbaví.

Na druhé straně to nahrálo OPB. První náměstek Juraj Thoma přišel o největšího soka a názorového soupeře. Občané pro Budějovice jsou tak nyní více vidět, právě na úkor hnutí ANO. Tomu škodí, že body programu neumí marketingově prodat, na rozdíl od OPB, jež je třeba na sociálních sítích mnohem obratnější.

Doprava - 1. prosince rozšíří parkovací zóny

V programu je na prvním místě uvedena doprava. Tady je třeba uznat, že město se dobře připravilo na zásadní uzavírku. Letos to byla Mánesova ulice a očekávaný kolaps se díky navrženým opatřením nekonal. Od 1. prosince se rozšíří parkovací zóny na celé Pražské předměstí, ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic se podařilo vybudovat další odbočovací pruh z Dlouhé louky na sídliště a dokončené je i rozšíření záchytného parkoviště v Jírovcově ulici.

Ve městě však přibyly také další semafory, jejichž počet dlouhodobě kritizuje velká část motoristů. A podpora cyklistiky jako by byla nyní trochu v útlumu.

Zoufalá situace s parkováním zůstává na sídlištích Máj, Vltava a Šumava. Nyní to ale vypadá na dílčí zlepšení. „Poblíž sídliště Vltava v ulici Krčínova vytvoříme parkoviště pro asi 80 osobních aut,“ upozornil náměstek primátora pro dopravu Viktor Lavička (ANO). Dále zmínil, že ve fázi projektové dokumentace pro územní řízení je projekt propojení ulic Branišovská a Na Sádkách mezi Májem a čtvrtí Švábův Hrádek. „To by mělo částečně vyřešit komplikovanou dopravní situaci spojenou se zástavbou v ulici Na Zlaté stoce,“ uvedl Lavička.

Také se podařilo vyřešit majetkové problémy u výstaviště a křižovatky na Dlouhé louce. „Připravujeme tam lávku pro pěší a cyklisty, která zvýší propustnost křižovatky,“ doplnil primátor Jiří Svoboda (ANO).

Sport, kultura, volný čas - proměna parku Dukelská

Krach projektu Multifunkční hala Dlouhá louka už zůstane velkou prohrou koalice. Ta se ovšem výstavby sportovní haly úplně nevzdala a před dokončením je vyhledávací studie na nové místo. Podobný nápad už však představila opoziční ODS, která se tím také zabývala.

Pokud naopak někde došlo k rychlému a efektivnímu postupu, je to příprava proměny parku Dukelská. „Podařilo se zapojit občany, zahájit soutěž a vybrat kvalitní architekty,“ upozornil náměstek primátora Ivo Moravec (OPB).

Nadějně to vypadá i s přestavbou KD Slavie. „Podařilo se vyhlásit architektonickou soutěž formou soutěžního dialogu. Na konci má být prostor pro spolkovou, kulturní a klubovou scénu jdoucí napříč všemi generacemi,“ navázal Thoma.

Jako pozitivum to vnímají i někteří členové opozice. „Postup zvolený u Slavie vidím jako správný, byť se domnívám, že město trápí palčivější problémy,“ konstatoval Martin Kuba (ODS). Ten byl za uplynulý rok asi nejaktivnějším kritikem vedení radnice.

Podle něj se zabývá většinou menšími věcmi na úkor dlouhodobějších a zásadnějších problémů. „Stromy na náměstí i odřezané zábradlí můžou být bohulibé. Ale je potřeba, aby město pomáhalo aktivně posouvat velké projekty, jako stavbu Severní spojky, místa v domovech pro seniory a podobně,“ upozornil.

Služby obyvatelům, bezpečnost - zastaralé stránky města

V posledním bloku programu je výraznou novinkou zrušení výběru poplatků za odpad pro děti do jednoho roku. Splněné je také zřízení výborů zastupitelstva pro Kaliště a Třebotovice.

Ale úplně je ticho kolem výstavby městských nájemních bytů pro mladé a seniory. Také se nedaří najít nová místa pro podzemní kontejnery na tříděný odpad. Nelze se jen vymlouvat na kabely a sítě v zemi, když třeba v Táboře to umějí.

„Dále pomalu postupují práce na aktualizaci a modernizaci webu města,“ dodal primátor Svoboda.