Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Chystáme nové expozice za desítky milionů, říká ředitel Jihočeského muzea

  12:58
Jihočeské muzeum navštívilo v loňském roce na všech pobočkách rekordních sto tisíc lidí. Dva a půl roku je v jeho čele František Štangl. „Letos a příští rok bude hlavním tahákem výstava o první světové válce,“ říká.
František Štangl převzal vedení Jihočeského muzea v roce 2014 po Pavlu Šafrovi.

František Štangl převzal vedení Jihočeského muzea v roce 2014 po Pavlu Šafrovi. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Když v květnu 2014 přebíral ředitelskou židli, měl dva hlavní úkoly: vybudovat nové stálé expozice a naučit lidi znovu chodit do Jihočeského muzea.

Obojí se bývalému radnímu kraje za ODS Františku Štanglovi daří. Navíc tato krajsky zřizovaná instituce, která před jeho nástupem prošla velkou rekonstrukcí za 120 milionů, chystá další velké investice a novinky.

Jaký byl pro Jihočeské muzeum uplynulý rok?
Především pracovní. Samotných novinek sice tolik nebylo, ale celý rok jsme se věnovali přípravě zásadních projektů. Podali jsme dvě žádosti do Integrovaného regionálního operačního programu na nové stálé expozice ve druhém patře hlavní budovy a na dobudování depozitářů v Ledenicích. Celkově jde o částku 50 milionů korun, kterou už máme potvrzenou.

Co v nových expozicích návštěvníci najdou?
Jedna bude zaměřená přírodovědně a archeologicky, další se bude věnovat folkloru s jednotlivými oblastmi vázanými na České Budějovice. Důraz budeme klást na Doudlebsko a Blata. Když všechno půjde dobře, tak je v roce 2019 otevřeme.

Jaká byla největší loňská lákadla?
Na hlavní budově v Budějovicích byla celková návštěvnost kolem 53 tisíc lidí. To je dobré číslo. Táhly všechny výstavy, ale i krátkodobé projekty. Hodně lidí i školních tříd se přišlo podívat na novou stálou expozici Příběh města. Tradičně zavedené jsou čtyři opakující se projekty - orchideje a sukulenty, které začnou 3. února, velikonoční výstava, houby a Vánoce.

Co bude hlavním tahákem letošního roku?
Na konci roku otevřeme velkou výstavu k první světové válce, která potrvá až do příštího roku. Snažíme se na to získat prostředky z programu Přeshraniční spolupráce. Nabídneme exponáty ve vztahu k Budějovicím, část se bude věnovat sídelnímu 91. pěšímu pluku. Zaměříme se na takzvaný zlatý věk monarchie před vypuknutím konfliktu a následný atentát na následníka trůnu. Další část ukáže, jak se válka promítala na frontách i v zázemí. Logicky to přejde až do rozpadu Rakouska-Uherska a vznik samostatných národních států včetně Československa.

A další výstavy?
Zajímavým počinem bude výstava Barevný svět hracích karet. Budeme ji pořádat ve spolupráci s jihočeskými sběrateli karet. Další zase připomene 150 let organizovaného včelařství na Českobudějovicku. Zaměříme se i na založení Jihočeského muzea v roce 1877. Chtěli bychom udělat také výstavu Krajina v obrazech ve spolupráci s CHKO Blanský les.

Budete pokračovat ve spolupráci s cestovatelem Rudolfem Švaříčkem, který u vás měl předloni výstavu Šangri-la a nyní Tajemnou Indonésii?
Obávám se, že prostorové možnosti nám to už v takovém rozsahu neumožní. Pokud by měl třeba nějaký drobnější projekt, tak bychom o spolupráci stáli. Výstava Šangri-la i Tajemná Indonésie mají obrovský potenciál. Představují oblasti, které jsou nám hodně vzdálené. Trochu jsem ale čekal, že návštěvnost na těchto výstavách bude ještě větší.

Já jsem zase zaznamenal názory, že pro některé lidi je to už hodně komerční záležitost a hlavně reklama na jeho cestovní kancelář. Nesehrálo i tohle roli v návštěvnosti?
Ke mně se podobné reakce dostaly jen zprostředkovaně. Osobně si myslím, že málokdo se do těchto oblastí podívá a prezentované sbírky jsou mimořádné. Myslím, že ty výstavy mají velkou hodnotu.

Jak jste spokojený s novou stálou expozicí o městě České Budějovice?
Snažíme se ji neustále proměňovat. Ohlasy jsou velmi slušné. Pracujeme s ní i edukačně. Loni prošlo přes naše vzdělávací oddělení více než osm tisíc dětí. Spolupráce se školami je dobrá. V tom je obrovský potenciál, máme co nabídnout a chceme to stále více rozšiřovat.

Když jste 1. května 2014 nastupoval, měl jste dva velké cíle. Vybudovat nové stále expozice a zvýšit návštěvnost. Splnilo se vám to?
Postupně se to daří, čísla narůstají. Hlavní nárůst pak zřejmě přijde ještě s projektem první světové války a s novými stálými expozicemi. Návštěvnost je hlavně o výchově. To se nám daří právě díky edukačnímu oddělení. Těší mě, že spousta dětí, které si u nás užijí program se školou, potom přijde s rodiči. Cítí se tu jako doma.

Vyvíjíte ještě nějaké aktivity kolem koněspřežné dráhy? Je to budějovický unikát, který spí.
V okolí našeho muzea koněspřežky ve strážním domku na Mánesově třídě už není možnost, kam dál jít. Myslím, že na řadě by mělo být město České Budějovice. Otázkou je, jestli by to mělo být dotaženo do podoby jako v rakouském Kerschbaumu, kde mají část dráhy, stylovou restauraci a další atrakce. Pozůstatků po koněspřežné železnici je u nás dost. Stálo by za to, aby se tomuto fenoménu někdo více věnoval. Aktivní roli by měla sehrát místa a města na trase. Podobně jako jsou na tom například Hrady na Malši.

Autor:
  • Nejčtenější

Top selfie z jihu Čech: magický Kuklov, Ďáblova prdel i mosty na Třeboňsku

Vstoupit do Skrýše na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, vyndat mobil a cvak. Na světě je selfie s krásným pozadím s Černou věží či Samsonovou kašnou. Nebo vystoupat Stezkou...

25. července 2024  6:10

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dodávka sjela z kempu do Lužnice. Doplula do půlky řeky, zastavila se o mělčinu

Dodávka po střechu potopená v řece zaměstnala ráno jihočeské hasiče. Sjela do vody v Kolodějích nad Lužnicí. Při jejím vytažení pomáhali potápěči, kteří museli přijet z Českých Budějovic a Českého...

25. července 2024  11:16

Nehoda karavanu uzavřela dálnici D3 ve směru na České Budějovice

Kvůli nehodě karavanu u Soběslavi na Táborsku byla přibližně hodinu uzavřena dálnice D3 ve směru na České Budějovice. Dálnice je přibližně od 16:30 plně průjezdná, uvedl ve zprávě mluvčí jihočeské...

20. července 2024  16:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fotbalové Dynamo povede Jirka se Skálou a Kristkem. Ten skončil v Jihlavě

Českobudějovický fotbalový klub už zná nové složení svého vedení. Kromě nového majitele Dalibora Jirky v něm budou dva jeho bývalí ředitelé Lubomír Skála a Emil Kristek. Ten už oficiálně ukončil své...

23. července 2024  14:01,  aktualizováno  14:55

Dobronice rozebrali místní i dělníci. I méně známé zříceniny stojí za návštěvu

O České republice se říká, že je to země hradů a zámků. Platí to také o Jihočeském kraji, kde mohou turisté navštívit desítky známých staveb. Za uplynulá staletí se z řady z nich staly zříceniny....

27. července 2024  10:11

Konec zdlouhavých přesunů, žákům ve Veselí staví tělocvičnu za 65 milionů

Když mají děti ze ZŠ na třídě Čs. armády ve Veselí nad Lužnicí tělocvik, musejí využívat malé a nedostačující prostory, nebo chodit do vzdálené sportovní haly. Už od příštího školního roku budou mít...

26. července 2024  15:56

Roklanskou chatu čeká obnova, kvůli ochraně tetřeva ale může trvat léta

Roklanská chata se bourat nebude. Čeká ji obnova. Ministr životního prostředí Petr Hladík to prohlásil na Modravě po dnešním jednání se zástupci šumavských obcí a Správou Národního parku Šumava....

26. července 2024  7:01,  aktualizováno  12:29

Kulajdová je pro odvážné, za okurkovou se lidé vracejí, říká zmrzlinář z Milevska

Premium

Josef Kortan připravuje netradiční příchutě zmrzlin, jeho práce ho baví i v 72 letech. Zaujal i v soutěži Chutná hezky. Jihočesky. Připravuje okurkovou, s rumem a arašídy – takzvaného Rumburaka,...

25. července 2024

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....